Güney Amerika'daki Bu Uzak, El değmemiş Sualtı Ormanı Onlarca Yılda Değişmedi

Bilim adamları, 1973'ten beri ilk kez Güney Amerika'nın ucunda bir grup sualtı yosun ormanına döndüler ve yaklaşık yarım yüzyıl geçmesine rağmen ekosistemi neredeyse hiç değişmemiş buldular.

Tierra del Fuego'ya yakın olan bu deniz yosunu ormanları , bir deniz harikasıdır; uzmanlar, onlardan bazı önemli koruma dersleri alabileceğimizi söylüyor.

Bunun gibi varek ormanları iklim değişikliği ve insan faaliyetleri nedeniyle tehdit altındadır, ancak dalgıçlar bu özel streçlerin 1970'lerin başında olduğu gibi aynı sayıda yosun, deniz kestanesi ve deniz yıldızına sahip olduğunu keşfettiler .

yosun f 3

Dahası, araştırmacılar herhangi bir urchin barrens belirtisi görmediler - bu, diğer yosun ormanlarında tespit edilen ve yosun seviyelerini hızlı bir şekilde azaltabilen, kontrolsüz bir deniz kestanesi otlamasıdır.

National Geographic Society okyanusu yazarı Alan Friedlander , "Güney Amerika'nın uç ucunun yosun ormanları, Dünya'daki en bozulmamış ormanlardan bazıları ve 1970'lerin başlarından beri, ilk ankete alındıklarında önemli ölçüde değişmedi" diyor .

"Bu uzak bölgenin yeniden incelenmesi, iklim değişikliğinin bu çağında inanılmaz derecede değerlidir ve bu ekosistemlerin doğrudan insan etkilerinin yokluğunda nasıl işlediğini daha iyi anlamamızı sağlar."

 

Araştırmacılara göre, uzak konum, bölgedeki insan faaliyetinin eksikliği ve çevredeki sert denizler, okyanusun bu bölümlerini kendi zaman kapsüllerinde kilitli tutmaktan sorumlu olacak.

Bilim adamları su altında yapılan doğrudan gözlemlerin yanı sıra, son 20 yılın uydu görüntülerine de baktılar, yosun örtüsünün yağış desenlerine göre dört yıllık döngülerde hareket ettiğini görüyorlar.

yosun f 2

Balık popülasyonları açısından, takım bazı varyasyonlar buldu: pipefish, pembe cusk-yılan balığı ve kaya morina gibi farklı türlerin seviyeleri, örnek alanının okyanus dalgalarından ne kadar iyi korunmasına bağlı olma eğilimindedir.

Çalışma, ormanların korunması için yosun söz konusu olduğunda bilgimizdeki bazı boşlukları dolduruyor. Bilim adamları bu denizaltı ekosistemlerinin nasıl geliştiğini ve nasıl korunabileceklerini anlayacaklarsa, değişmemiş olanları ve değişmemiş olanları bilmeleri gerekir.

Kelp ormanları, soğuk su habitatlarındaki sığ, kayalık sahiller boyunca yoğun bir şekilde toplanan, gezegendeki en çeşitli ve canlı ekosistemlerden bazılarıdır ve bu özel grup tüm Güney Amerika ekosisteminde önemli bir rol oynamaktadır. Şimdi meydan okuma, önümüzdeki 50 yıl boyunca büyük ölçüde bozulmamış kalmasını sağlamaktır.

"Bu bölge kelp orman ekosistemlerinin için son küresel sığınaklar biridir ve deniz kuşları [ve] deniz memelilerinin büyük nüfuslar destekler ve nedeniyle yüksek endemizm ve eşsiz topluluk bileşimine yüksek biyoçeşitlilik değerine sahip" kendi içinde araştırmacılar sonuçlandırmak kağıt .

Diyerek şöyle devam etti: "Bu nedenle bu bölgeyi biyolojik çeşitlilik değerleri ve sağladığı ekosistem hizmetleri için acil bir ihtiyaç var."