2022'deki En İyi 5 Linux Oyun Dağıtımları

İnsanlar oyun denilince akla gelen ilk işletim sistemi Linux değil. Tüketici pazarının büyük çoğunluğu hala oyunların çoğunun oynandığı Windows'ı kullanıyor.

İnsanlar oyun denilince akla gelen ilk işletim sistemi Linux değil. Tüketici pazarının büyük çoğunluğu hala oyunların çoğunun oynandığı Windows'ı kullanıyor.

Ama bu Linux'ta oyun oynayamayacağın anlamına mı geliyor? Kesinlikle hayır! İşte denemek için beş Linux oyun distrosu.

Reddit Linux Oyun Dağıtımlarında Yanlış

Reddit'te önemli miktarda bilgelik bulunabilir. Ancak en iyi Linux oyun tanıtımını vurgulamak söz konusu olduğunda, Reddit yanlıştır.

Buradaki genel tutum, Linux oyunlarının en iyi Ubuntu veya başka bir standart dağıtımla elde edildiğidir. Ancak bu, linux'ta özellikle oyun oynamak için bir işletim sistemi arıyorsanız, yapılandırmalarla uğraşmak ve Wine'ı yüklemek istemediğiniz gerçeğini göz ardı eder.

Kutudan çıkan her şeye ihtiyacın var.

2022'de Linux için en iyi oyun dağıtımları listemiz aşağıdaki gibidir:

  • SteamOS
  • Fedora Oyunları (Spins yerine Fedora Labs aracılığıyla hala kullanılabilir)
  • Lakka OS
  • SparkyLinux Gameover
  • ChimeraOS

Daha fazla bilgi edinmek ve Linux oyun dağıtımınızı seçmek için okumaya devam edin.

1. SteamOS - En Popüler Linux Oyun Dağıtım

İnsanlar özel Linux oyun dağıtımlarını düşündüklerinde, SteamOS genellikle ilk deneyendir.

Valve tarafından geliştirilen SteamOS'un iki versiyonu mevcuttur:

  • Debian 8 tabanlı dizüstü bilgisayar ve PC kullanıcıları için ana seçenek.
  • Arch Linux tabanlı Steam Deck taşınabilir oyun konsolları için özel olarak yeni sürüm.

Her iki yapım da, bir oyuna birkaç tıklamayla başlamanızı sağlayan sezgisel bir kullanıcı arayüzü ile bir konsol oyun deneyimi sunar.

SteamOS, dizüstü bilgisayarlar ve masaüstleri için sistem kaynaklarınızı tipik bir masaüstü işletim sisteminde olduğu gibi arka plan görevlerinin aksine oynadığınız oyunlara göre optimize eder.

Intel of AMD 64-bit CPU, en az 4GB RAM ve 200GB'tan fazla disk alanına sahip sistemler için uygundur. Sistemde intel grafik kartı, Nvidia ekran kartı veya AMD (Radeon 8500 veya üstü) GPU da olmalıdır.

Kurulumdan sonra, SteamOS Linux oyun dağıtım, Steam'de bulunan tüm Linux oyunlarına erişim sağlar. SteamOS'i masaüstü modundan çalışan bir bilgisayara üçüncü taraf oyunlar eklenebilir. Buna Minecraft, hatta bir emülatör aracılığıyla Super Nintendo veya Wii U oyunları oynamak da dahildir.

SteamOS'u herhangi bir oyun kumandası, Steam Denetleyicisi (bulabilirseniz) ve hatta bir klavye ve fare ile kontrol edebilirsiniz.

SteamOS'un bazı zorlu minimum gereksinimleri vardır, ancak daha zorlu oyunlardan bazılarını oynamayı bekliyorsanız, bu gereklidir. Aynı Steam hesabına giriş yapan ağınızdaki başka bir makineden oyun yüklemenizi ve oynamanızı sağlayan Steam ev içi akış seçeneği de vardır!

indirin: SteamOS

2. Fedora Oyunları Spin

Fedora Projesi, belirli bir amaca yönelik araçlar ve bileşenler sunan dağıtımın alternatif versiyonları olan çeşitli dönüşler üretir. Örneğin Fedora genellikle GNOME masaüstü ile birlikte verilir, ancak KDE veya Xfce'ı tercih ederseniz, her biri için Fedora dönüşleri vardır.

Fedora Games spin mevcut en iyi Linux oyun dağıtımlarından biridir ve çok çeşitli oyun ve türlerle birlikte geliyor. Görüntünün devasa 3.9GB boyutunun nedeni budur. Bunun arkasındaki neden, birçok oyunu içerecek kadar büyük, ancak bir DVD'ye sığacak kadar küçük olmasıdır. Fedora Games'i Canlı CD olarak kullanabilir ve ilerlemenizi ve yüksek puanlarınızı korurken oyunlarınızı başkalarının bilgisayarlarında oynayabilirsiniz.

Fedora Games spin yüklemek için, PC veya dizüstü bilgisayar 2GB RAM ile 2GHz çift çekirdekli işlemci veya daha hızlı gerekir. HDD/SSD'nizde en az 15 GB boş disk alanı olmalıdır.

Fedora Games Spin ile çeşitli oyunlar gemi. Bunların çoğu Extreme Tux Racer (Mario Kart'a benzer), Freeciv (Medeniyetin ücretsiz bir versiyonu), Hedgewars (Worms'a benzemeyen) ve diğerleri gibi popüler oyunlara açık kaynaklı saygı duruşudur.

Linux için bir oyun dağıtım istiyorsanız, ancak Ubuntu'yu kullanmıyorsanız, Fedora Games'i deneyin.

indirin: Fedora Oyunları Spin

3. Lakka OS - En İyi Linux Retro Oyun Dağıtım

Linux pc'ler için retro bir oyun dağıtım arıyorsanız, Lakka başlamak için bir yerdir.

Bu hafif Linux dağıtımı, herhangi bir bilgisayarı tam bir retro oyun sistemine dönüştürecektir. Bir dizüstü bilgisayara, eski netbook'a, çökmüş PC'ye, hatta bir Raspberry Pi'ye kurulabilir.

Lakka, retroarch'un zarif ön ucu altında emülatörleri birleştirmek için çok çeşitli konsollara öykünür. Telif hakkı nedeniyle, Lakka önceden yüklenmiş herhangi bir oyun olmadan gemiler, bu nedenle sahip olduğunuz oyunların ISO görüntülerinin veya arcade oyunlarının önceden derlenmiş ROM dosyalarının yasal kopyalarını edinmeniz gerekir.

Bu retro oyun Linux dağıtım ayrıca Netplay aracılığıyla iki oyuncu ve çok oyunculu ve "savestates" destekler. Bunlar, daha önce kaydetme işlevselliğine sahip olmayan ve artık kaydetmelerden yararlanabilen oyunlardır. Hatta oyun içinde ölmeden öncesine geri dönmenizi ve kaçırdığınız atlayışı tekrar indirmeye çalışmanızı sağlayacak bir geri sarma özelliği bile vardır.

Lakka, göz alıcı bir deneyim sunar ve birçok joypad yapılandırmasıyla önceden yapılandırılmış olarak gelir.

indirin: Lakka OS

4. SparkyLinux Gameover – Hepsi Bire Bir Linux Oyun Dağıtım

Modern oyunları açık kaynaklı başlıklarla ve Linux'ta retro oyunlarla karıştırmak istiyorsanız, SparkyLinux Gameover çözüm olabilir.

3,51 GB'lık indirme ile tartılan Debian tabanlı SparkyLinux, mevcut oyunları çalıştırmak için Steam, Wine ve PlayOnLinux ile önceden yüklenmiş olarak gelir. SparkyLinux'ta APTus Gamer da yer alıyor. APTus Gamer, oyun konsolları emülatörlerini ve oyuncular için yararlı diğer araçları kurmanın kolay bir yolunu sürmektedir. Atari, PlayStation ve hatta Linux'ta DOS oyunları çalıştırmak için emülatörler vardır.

SparkyLinux dağıtımları eski ve yeni donanımlarda çalışır. SparkyLinux Gameover'ı bilgisayarınıza yüklemek için şunları yapmalısınız:

32 bit veya 64 bit CPU, en az 256 MB RAM, en az 20 GB HDD veya USB flash disk alanı, SWAP bölümü için 512MB kullanılabilir.

SparkyLinux ayrıca oyunlarınızı birleşik bir arayüzde yüklemenize ve yönetmenize yardımcı olan Lutris oyun platformuyla birlikte geliyor. Bu tek arayüzü kullanarak tüm Linux, Windows, Steam, öykünülen ve tarayıcı oyunlarınızı görüntüleyebilirsiniz.

indirin: SparkyLinux Gameover

5. ChimeraOS

Linux, ChimeraOS (eski adıyla GamerOS) üzerinde oyun oynamak için son güvenilir seçenek, Gog, Epic Games Store ve diğer platformlardan da oyun oynamanızı sağlayan bir SteamOS sürümüdür.

Birçok yönden, tam linux oyun dağıtımdır.

ChimeraOS'i çalıştırmak için en az 4GB RAM, 20GB veya daha fazla depolama alanına sahip bir bilgisayara ve NVIDIA GTX 900 veya AMD RX 400 veya Intel HD Graphics 500 serisi GPU'ya veya daha yenisine ihtiyacınız olacaktır. ChimeraOS ile eski oyunlar oynanabilirken, çift çekirdekli, 2 GHz CPU ile en iyi sonuçların tadını çıkarabilirsiniz.

ChimeraOS ile sıfır yapılandırma gereklidir. Sadece yükleyin, önyükleyin, tercih edilen oyun hizmetlerinde oturum açın ve oyunları indirin.

indirin: ChimeraOS

Linux'ta Oyun Oynamak Hiç Bu Kadar İyi Olmamıştı

Tabii ki, deneyim mükemmele yakın değil. Bununla birlikte, Linux bir oyun işletim sistemi olarak çok yol kat etti. Benimseme büyümeye devam ettikçe, giderek daha fazla geliştirici Linux'a hitap etmeye başlayacaktır.