Valve Proton Nedir?


Linux'ta oyun oynamak son birkaç yılda büyük bir adım attı. "Desteklenen oyunlar" listesine her gün daha fazla oyunun eklenmesiyle, bazıları Linux'ta Windows'tan daha iyi çalışıyor, Steam kitaplığındaki en iyi AAA oyunlarının ?'inden fazlası oynanabilir durumda.
 Valve Proton Nedir?

Linux'ta oyun oynamak son birkaç yılda büyük bir adım attı. "Desteklenen oyunlar" listesine her gün daha fazla oyunun eklenmesiyle, bazıları Linux'ta Windows'tan daha iyi çalışıyor, Steam kitaplığındaki en iyi AAA oyunlarının %80'inden fazlası oynanabilir durumda.

Bunların hepsi Valve ve Proton Uyumluluk Katmanı sayesinde. Bu yazıda, ne olduğuna ve Linux'ta Windows oyunları oynamaya nasıl yardımcı olduğuna bakalım.

Valve Proton nedir?

Daha önce Linux kullandıysanız, Wine'ı ve nasıl kullanılacağını duymuş olabilirsiniz . Wine, Linux kullanıcılarının Windows mantığını UNIX mantığına çevirerek Windows uygulamalarını çalıştırmalarına yardımcı olan bir programdır. Proton, Valve tarafından geliştirilen ve DirectX'i (Windows API çağrıları) Vulkan'a (Linux anlaşılır talimatları) çeviren bir Şarap çatalıdır (Şarap tabanlı).

Proton'dan önce Linux'ta yalnızca birkaç yerel oyun vardı. Oyun geliştiricileri genellikle oyunlarını Linux'a getirme isteklerini reddederler. Bununla birlikte, Proton ile insanlar artık çoğu Windows yerel oyununu Linux üzerinde kolaylıkla veya biraz kurcalayarak oynayabilirler.

“Oyunların çoğuna” vurgu yapın çünkü bazı oyunlar Linux'ta Proton ile hala oynanamaz. Buna bir örnek, yerleşik hile önleme mekanizmalarına sahip oyunlar olabilir. 

TL; DR; Steam Deck, Valve'den Linux (SteamOS 3.0) çalıştıran bir oyun konsoludur. Valve'in Steam Deck'i mümkün olduğunca düşük fiyatlandırarak ve güçlü donanımlar kullanarak yarattığı muazzam yutturmaca sayesinde, hem konsol hem de Linux şimdiye kadar aynı şeyden oldukça yararlandı.

Steam Deck siparişleri gönderilmeye başladığında, Proton'a hile önleme mekanizmalarına sahip popüler oyunlar için destek eklendi. ProtonDB ve AreWeAntiCheatYet'te desteklenen oyunların listesini de kontrol edebilirsiniz . Listeye son eklenenlerden biri de Easy Anti-Cheat kullanan Apex Legends oldu.

Sonuç olarak, Proton'un açık kaynaklı olması ile Valve, oyun ve hile karşıtı geliştiricilerle yakın işbirliği içinde çalışarak yalnızca Steam Deck'in değil, aynı zamanda masaüstü Linux'un da yolunu açtı.

Linux'ta Steam'de Proton nasıl kullanılır?

Proton on Steam kullanarak Linux'ta Windows oyunları oynamak için, önce Linux'ta Steam'i indirip yüklemeniz gerekir . Steam kurulduktan sonra, “ Linux'ta Valve Proton'un nasıl kullanılacağı ” konusundaki kılavuzumuzu takip edin . Proton'u kurmak sadece birkaç ekstra adım içerir.

Proton uyumluluk katmanı ve Linux oyunları hakkında düşünceleriniz nelerdir? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz.