AMD Ryzen 8000 serisinden yeni haberler geldi

AMD'nin yeni Ryzen 8000 serisi "Granite Ridge" işlemcileri hakkında taze bilgiler sızdı. Gelen bilgilere göre bu yeni işlemciler, mevcut olan Ryzen 7000 serisi ile aynı IO tasarımını kullanacak.

AMD Ryzen 8000 serisinden yeni haberler geldi

Yeniliklerle ilgili gelen bilgilere bakarak, "Granite Ridge" kod adına sahip bu masaüstü işlemcilerinin bazı özelliklerinin Ryzen 7000 serisi ile benzer olacağına dair iddialar ortaya atıldı. Daha önceden de bahsettiğimiz gibi, Ryzen 8000 masaüstü işlemcilerinin 2024 yılında AM5 soketle birlikte tanıtılması bekleniyor. Bu yeni nesil işlemcilerin Zen 5 CPU çekirdekleri ve RDNA 3.5 iGPU çekirdekleriyle gelmesi planlanıyordu. Fakat AMD'nin Haziran 2023'te paylaştığı bilgilere göre bu durum değişmiş olabilir.

AMD Ryzen 8000 serisinden yeni haberler geldi

Ryzen 8000 serisinde IOD (I/O Die) bölümünün sabit kalacağı belirtiliyor. Sızan bilgilere göre, bu işlemcide 65W'dan 170W'a kadar farklı güç değerleriyle modeller görebiliriz. Ancak 170W, APU'lar için tasarlanmış bir güç değeri olmadığına dair kesin bilgilere sahibiz. AMD, Zen 5 çekirdek mimarisiyle büyük bir performans artışı ve enerji verimliliği sunmayı hedefliyor, ancak yonga seti tasarımında büyük bir değişiklik olmayacak.

Ryzen 7000 serisinin I/O tasarımında yapılan değişiklik olmadığı için 28 PCIe Gen 5 hattı, bellek kontrol üniteleri, USB fonksiyonları ve RDNA 2 iGPU çekirdekleri aynı kalacak. Bu, IOD'nin 6nm işlem teknolojisiyle üretileceği anlamına geliyor. Ancak bu durum, masaüstü modellerde RDNA 3.5 GPU'ların olmayacağı anlamına da geliyor.

AMD Ryzen 8000 serisinden yeni haberler geldi

Ancak bu durum büyük bir sorun oluşturmuyor. Ryzen 7000 serisindeki entegre GPU zaten temel görevler için yeterli performansı sunuyor. Eğer kullanıcılar AM5 platformunda RDNA 3.5 GPU çekirdeklerini görmek isterlerse, AMD'nin APU modellerini beklemeleri gerekiyor. Şu an için AMD'nin Ryzen 7000G "Phoenix" masaüstü serisini piyasaya sürme planı ya da tarihi hakkında kesin bir bilgi bulunmamakta.