Sigara, zihinsel hastalık riskini yüzde 250 artırıyor

Danimarka'da gerçekleştirilen yeni bir araştırmaya göre, sigara tüketimi zihinsel sağlık problemlerine yol açabiliyor.

Sigara, zihinsel hastalık riskini yüzde 250 artırıyor

Aarhus Üniversitesi'nde görevli araştırmacılar, Biobank adlı İngiltere tabanlı biyolojik veri bankasında yer alan 350 bin bireyin genetik bilgilerini incelemişler.

Araştırma lideri Doug Speed, analiz ettikleri bireylerin büyük çoğunluğunun genç yaşlarda sigara kullanmaya başladığını ve 30'lu yaşlarından sonra zihinsel sağlık sorunları nedeniyle medikal tedavi görmeye başladıklarını belirtti.

Speed, "Sigara kullanımı zihinsel hastalıkların ortaya çıkmasına katkıda bulunuyor. Sigara tek sebep olmasa da, zihinsel rahatsızlık nedeniyle hastaneye başvurma riskini yüzde 250 oranında artırıyor" şeklinde konuştu.

Kanada'dan iki uzmanla işbirliği içinde çalışan Speed, sigaranın özellikle depresyon ve bipolar bozukluk riskini artırdığını vurguladı.

Ayrıca, Speed'e göre sigara içmekte olan bireylerde "sigarayla bağlantılı" genetik varyasyonlar tespit edildi. Speed, "Sigara içmeyen ancak sigarayla bağlantılı genlere sahip olan bireylerde, sigara içenlere göre zihinsel hastalık riski daha az" şeklinde bir gözlemde bulundu.

Ancak Speed, sigaranın zihinsel sağlığı nasıl olumsuz etkilediği hakkında kesin bir biyolojik açıklamanın henüz bulunmadığını da ekledi.