Android Telefonun şifresi nasıl değiştirilir veya sıfırlanır

Android telefonunuzda derli toplu olarak kullanabileceğiniz iki şifre vardır: kilit ekranı şifreniz ya da şifreniz ve Google Hesabı şifreniz. Kilit ekranı PIN kodunuz ya da şifreniz, telefonunuza erişmenizi sağlar.

Android telefonunuzda derli toplu olarak kullanabileceğiniz iki şifre vardır: kilit ekranı şifreniz ya da şifreniz ve Google Hesabı şifreniz. Kilit ekranı PIN kodunuz ya da şifreniz, telefonunuza erişmenizi sağlar. Parmak izi ya da yüz tarife gibi biyometrik bir kilit açma mekanizması kullanıyorsanız, gerçekten kilit ekranı şifrenizi ya da şifrenizi çok sık giremeyebilirsiniz, fakat tekrar de bilmek önemlidir.

Google Hesabı şifreniz, telefonunuzda Google Hesabınızda seans açmak amacıyla tüketilir ve verilerinizi senkronize etmenizi, Google Play mağazasına erişmenizi ve daha çoğunu sağlar. Google Hesabı şifrenizi unutursanız ya da rastgele bir amaçla erişiminizi kaybederseniz, bütün bilgilerinize erişmeye devam etmek amacıyla bunu değiştirmeniz gerekecektir.

Bu makalede, ister kilit ekranı amacıyla ister Google Hesabınıza erişmek amacıyla Android'inizde kullandığınız şifreleri nasıl değiştirip sıfırlayacağınıza bir göz atacağız.

Android şifrenizi nasıl değiştirirsiniz

Google Hesabı şifrenizi Android cihazınızdan değiştirmek için aşağıdaki adımları izleyin:

  1. Cihaz ayarlarınızı açın, Google'ı tıklayın ve ardından Google Hesabınızı Yönetin .
  2. Güvenlik'e dokunun .
  3. Musluk başlığı “Google, oturum açma seçeneğinin” altında Parola . Mevcut şifrenizi girerek oturum açmanız istenebilir. 
  4. Yeni parolayı girin, ardından Parolayı Değiştir'e dokunun .

Yeni şifreniz hemen etkili olacaktır. Oturum açarken kimliğinizi doğrulamak için kullanılanlar (sözde iki faktörlü kimlik doğrulama için) ve üçüncü taraf uygulamalara sahip belirli mobil cihazlar ve ev cihazları dışında tüm cihazlarınızdan çıkış yapacaksınız. hesabınıza erişim

Telefonunuzun kilit ekranında kullandığınız PIN kodunu veya şifrenizi değiştirmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 
  1. Uygulamalar'a , ardından Güvenlik'e dokunun . Herhangi bir Güvenlik menüsü görmüyorsanız , bazı menü öğeleri farklı olabileceğinden, destek için telefon üreticinizin web sitesini iki kez kontrol edin.
  2. Ekran kilidi'ne dokunarak kullanmak istediğiniz ekran kilidi türünü seçin . Zaten bir kilit ayarladıysanız, bu noktada PIN kodunuzu, şifrenizi veya sıralamanızı girmeniz istenecektir.
  3. Yeni şifrenizi, şifrenizi veya sıralamanızı ayarlamak için ekrandaki talimatları izleyin.

Android şifrenizi nasıl sıfırlayabilirsiniz

Google Hesabı şifrenizi kaybettiyseniz ya da unuttuysanız, sıfırlamak amacıyla alttaki adımları izlemeniz gerekir:

Web tarayıcınızdan accounts.Google.com adresine gidin. Hesabınız amacıyla hangi e-posta adresini kullandığınızı hatırlıyorsanız, girin ve sonrasında Şifremi unuttum opsiyonuna tıklayın . E-postanızı hatırlayamıyorsanız, tıklayın unuttunuz e-posta .
Google, hesabınıza erişmeye çalışanın siz olduğunuzu doğrulamak amacıyla size bir dizi emniyet sorusu soracak ve sonrasında size bir e-posta gönderecektir. Spam ya da toplu posta klasörlerinizi denetim ettiğinizden ya da "noreply@Google.com" aradığınızdan emin olun. Birkaç dakika sonra bir e-posta almadıysanız, yine tecrübe edinin. 
E-postadaki bir bağlantı size şifrenizi değiştirme fırsatı verecektir. Daha evvelce kullanmadığınız kuvvetli bir şifre seçtiğinizden emin olun . 
Android donanımının, cihaz yazılımının ve yazılımının son sürümlerindeki emniyet geliştirmelerinin tümü, bir Android telefona kilit ekranı pimi, parolası ya da sırası olmadan erişmeyi çok daha zor duruma getirdi. Deneyebileceğin birkaç şey var.

Öncelikle, Smart Lock özelliğini ev WiFi'nizi algıladığında otomatik olarak kilidi açacak şekilde ayarladıysanız, telefonunuzu eve götürmeyi tecrübe edinin ve sizin amacıyla otomatik olarak kilidini açmalıdır. Aksi takdirde, bir Samsung cihazı tüketiyorsanız ve bir Samsung hesabına kaydettiyseniz, telefonunuzun kilidini uzaktan açmak amacıyla Samsung'un Mobilimi Bul internet sitesini kullanabilirsiniz.

Daha eski Android cihazlar amacıyla (4.4 KitKat ya da daha eski), bir Deseni / PIN'i unuttum mesajıyla sunulmak üzere hatalı pin, şifre ya da sıralamayı beş kez girebilirsiniz . Kilit ekranını sıfırlamak amacıyla Google Hesabınızı kullanabilirsiniz. 

Bu durumlardan hiçbiri sizin amacıyla geçerli değilse, cihazınızı silmeniz ve baştan başlamanız gerekir. İçinde depolanan bilgileri ve dosyaları kaybedersiniz, fakat Google Hesabınız vasıtasıyla senkronize edilen her şey iyi olacaktır.