AMD vs Intel: 2019 ve sonrası için hangisi daha iyi?


Computex ve E3 2019 geride kalırken, şimdi AMD'ye karşı Intel savaş römorkörüne bakmak için harika bir zaman. Her ikisi de AMD'nin Temmuz ayında yeni CPU ve GPU'ları piyasaya sürmesiyle yeni ürünler sundu. Intel, 2019 yılının sonuna kadar yeni onuncu işlemcilerini piyasaya sürmeyecek.
AMD vs Intel: 2019 ve sonrası için hangisi daha iyi?

Computex ve E3 2019 geride kalırken, şimdi AMD'ye karşı Intel savaş römorkörüne bakmak için harika bir zaman. Her ikisi de AMD'nin Temmuz ayında yeni CPU ve GPU'ları piyasaya sürmesiyle yeni ürünler sundu. Intel, 2019 yılının sonuna kadar yeni onuncu işlemcilerini piyasaya sürmeyecek. Intel'in yeni ayrık GPU'ları 2020'de bir zamana kadar görünmeyecek.

AMD'nin durumu

AMD vs Intel: 2019 ve sonrası için hangisi daha iyi?

AMD, x86 işlemci pazarına Intel için bir taşeron olarak girdi. Sözleşme AMD'nin işlemci klonları üretmek için Intel'in x86 tabanlı 8086 tasarımını kullanmasına izin verdi. Bu yongalar, Intel’in IBM’in yeni bilgisayarlarına yönelik siparişleri yerine getirmesine yardımcı olacak.

 

Intel, 32 bit işlemcisini tanıttığında, AMD'nin sözleşmesi sona erdi ve her iki şirketi de yıllarca süren yasal bir savaşa zorladı. AMD, ilk şirket içi x86 tabanlı işlemcisi AMD K5'i piyasaya sürdüğü zamana kadar 1996'ya kadar klon yapmaya devam etti.

AMD, 2003 yılında tüketiciye yönelik ilk 64 bit işlemci olan Athlon 64'ü tanıttı. Ayrıca meraklıları için Athlon 64 FX'i ve sunucular için Opteron yongasını da başlattı. Şirketin, tüketiciye yönelik ilk çift çekirdekli yongası olan Athlon 64 X2, 2005 yılında geldi. İlk dört çekirdekli yongası Phenom, iki yıl sonra geldi. Athlon ve Phenom masaüstü parçaları AMD'nin ana odağı gibi göründü.

Apple, ilk iPhone ve iPad ile mobil patlaması tutuşturduğunda bu değişti.

Buldozer yılları

2006-2008 arasındaki kısa bir mevcudiyetten sonra, AMD Fusion ile mobil çalışmalarını yeniden başlattı. Bu girişim, AMD'nin ilk Hızlandırılmış İşlem Birimi'ni veya APU'yu, CPU ve GPU çekirdeklerini tek bir çipte sıkıştırdı. Ayrıca, AMD'nin 2016 yılına kadar masaüstü alanında Intel’in gerisinde kaldığını görecek bir zincirleme reaksiyon başlattı. AMD’nin APU çabaları esasen Buldozer yıllarına hükmediyordu.

Örneğin, 2011-2016 yılları arasında AMD'nin yalnızca masaüstü çalışmaları FX markalı fişlerdi. Kodenamed Zambezi ve Vishera, AMD'nin Bulldozer mimarisine dayanıyorlardı (Piledriver gözden geçirilmiş bir Bulldozer'dı). Bu arada, Intel her yıl masaüstü ve dizüstü bilgisayar çiplerini temizledi. Şirket ayrıca, masaüstü belirsizliği nedeniyle işletme sektörüne odaklandı.

Naysayers, tabletlerin ve akıllı telefonların masaüstü ve dizüstü bilgisayar pazarlarını öldüreceğini öngördü. Ancak Ultrabook'lar, ikisi bir arada ürünler ve çıkarılabilirler görünüşte PC endüstrisini kurtardı.

AMD'nin savunması için naysayers, tabletlerin ve akıllı telefonların masaüstü ve dizüstü bilgisayar pazarlarını öldüreceğini öngördü. Ancak Ultrabook'lar, ikisi bir arada ürünler ve çıkarılabilirler görünüşte PC endüstrisini kurtardı ve işlem sırasında neredeyse tablet öldürdü. Yine de, OEM'ler, taşınabilir mobil cihazlarda ARM tabanlı çözümlere başvururken, çoğunlukla PC'lerde Intel tabanlı yongalara sadık kalıyor.

Ancak yoğun APU odağına rağmen, AMD'nin bir ana planı vardı.

Konsollar ve grafikler

Grafik Çekirdeğine Göre Özel APU'lar Xbox One, Xbox One X, PlayStation 4 ve PlayStation 4 Pro'ya yerleştirilen Next GPU mimarisi. X86 tabanlı PC'lerde çalışan geliştiriciler artık herhangi bir bağlantı noktası olmadan konsol ve PC'de çalışan oyunlar yaratabiliyorlardı . Yüksek tanımlı PC oyunları nihayet geri döndü.

Bu, Buldozer yıllarında AMD'nin asgari CPU varlığının iki tarafı: Bu aynı zamanda bir grafik kartı üreticisi. AMD, 2006 yılında ATI Technologies'i satın aldı ve masaüstü bilgisayarlar için eklenti grafik kartları üretmeye başladı. Intel 2020'ye kadar bağımsız GPU yarışına girmeyecek.

AMD'nin ilk nesil Graphics Core Next (GCN) mimarisi, 2012'nin Radeon HD 7000 “Güney Adaları” eklenti kart ailesinde ortaya çıktı. Radeon RX Vega serisi, AMD'nin GCN dönemini Gigabyte , Sapphire , XFX ve daha fazlası tarafından üretilen 7nm Radeon VII ekran kartı ile tamamladı .

AMD'nin mobil odağına benzer şekilde, Radeon RX 300 ve Radeon RX Vega arasındaki iki yıl ana grafikleri hedef aldı. Bu, Nvidia'ya GeForce GTX 900 ve GTX 10 Serisi ile masaüstü ve dizüstü bilgisayar alanlarına hükmetmesi için oda verdi. Bu arada, AMD düşük maliyetli VR ve Full HD grafikleri her masaüstüne getiren bütçe dostu RX 400 ve 500 kartları piyasaya sürdü.

Zen ve Vega ile tanışın

Geriye baktığımızda, AMD FX “Vishera” CPU ailesi ve Ryzen 1000 yongaları arasında dört yıllık bir boşluk yaşadı. AMD'nin son sınıf Radeon RX 300 masaüstü eklenti GPU'su ve bütçeye uygun Radeon RX 400 ailesi arasında iki yıl geçti.

O zaman, AMD gizlice sıfırdan yeni bir CPU mimarisi üzerinde çalıştı. Zen denilen şirket, rekabete dayalı bir kursa geri dönecekti.

AMD ayrıca beşinci nesil GCN mimarisine dayanan Vega grafik platformunu geliştirdi. Bu tasarım, AMD'nin RX 300 ailesinin üst düzey halefi olarak hizmet vermiştir. AMD, Radeon DNA'yı da (RDNA) yarattı: GCN'nin 2012'deki tanıtımından bu yana şirketin sıfırdan ilk GPU mimarisi.

 

AMD’ye göre, Ryzen CPU’lar Intel işlemcilerin performansını maliyetin yarısı kadar karşılayabiliyor.

 

AMD’ye göre, Ryzen CPU’lar Intel işlemcilerin performansını maliyetin yarısı kadar karşılayabiliyor. Kulağa harika gelse de, büyük bir aksilik var: Ryzen masaüstü yongaları tümleşik grafik içermiyor. Eğer bir PC oyuncusuysanız, belli bir ekran kartı isteyeceğiniz belli olmaz. Ayrı bir GPU gerektirmiyorsa, çoğu Intel masaüstü ve mobil CPU'ları tümleşik grafik içerir. AMD'nin Ryzen markalı APU'ları da entegre grafikler içeriyor.

Orijinal Ryzen 1000 serisi, AMD'nin 14nm işlem teknolojisini kullanan ilk Zen tasarımına dayanıyor. Masaüstü için Ryzen 2000 serisi, gelişmiş Zen mimarisine (Zen +) ve 12nm işlem teknolojisine dayanıyor.

Mobil cephesinde, AMD'nin dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar için Ryzen 2000 APU'ları orijinal 14nm Zen mimarisini kullanıyor. Temmuz ayında gelen yeni Ryzen 3000 APU'ları 12nm Zen Plus (veya Zen +) tasarımına güveniyor. Masaüstü yongaları ile karşılaştırıldığında AMD'nin Ryzen markalı APU'ları, Zen'in Gen1-Refresh-Gen2 güncelleme modelinde bir adım geride kaldı.

Ryzen 3000

Yeni Ryzen 3000 masaüstü işlemcileri, AMD'nin ikinci nesil Zen mimarisine (Zen 2) ve TSMC'nin 7nm + işlem teknolojisine dayanıyor. Intel'in 10nm Ice Lake yongaları 2019'un sonuna kadar görünmeyecek kadar göze çarpıyor. AMD'nin yeni partisinde, 749 dolara 4.7GHz'e ayarlanmış 16 çekirdekli bir yonga olan Ryzen 9 3950X var. Intel'in karşılığı, Core i9-9960X'in fiyatı en az 1725 dolar. Ahh.

Fakat bekle! Fazlası var! AMD'nin yeni Ryzen 3000 serisi, PCI Express 4.0 desteğini ve mevcut Intel ürünlerini desteklemiyor. Periferik Bileşen Interconnect Express'in kısaltması olan PCI Express, CPU, grafik kartı, depolama ve daha fazlası arasındaki yüksek hızlı bağlantılar için bir standarttır. PCI-SIG PCIe 4.0 özellikleri kabul saniye (16GT / s) içinde 64GB veri transferi sağlar Ekim 2017'de.

Yirmi ay sonra, PCI Express 5.0 şimdi donanım üreticileri için hazır . PCIe 4.0 gibi, bu standardı 20 ay daha destekleyen cihazları göremeyebiliriz. Bir x16 yapılandırması (32GT / s) kullanarak saniyede 128GB'a kadar vaat ediyor. AMD, Intel, Nvidia ve diğerleri zaten bu yeni standardı benimseme sözü verdi.

Watt başına performans formülü

Ryzen’in ana çizgisi, AMD’nin watt başına performansı hedeflemesi ve maliyetin yarısı için daha fazla çekirdek ve frekans sağlaması. AMD meraklıları için 1.799 dolara 32 çekirdekli 2990WX gibi Ryzen Threadripper işlemcileri sunuyor . Şu anda, Intel'in X Serisi CPU ailesindeki meraklıları için en yüksek çekirdek sayısı, 1,999 Dolarlık Core i9-9980XE'de 18'dir .

Masaüstü alanında AMD şimdi mükemmel bir konumda. Şirket Ryzen portföyünü çok sayıda ürünle aşırı yüklemiyor. Ryzen 2000 Serisi ile AMD, sekiz masaüstü işlemci, dört HEDT işlemci, on mobil APU ve on iki masaüstü APU'su sunar. Sadece Intel'in 9. nesil Coffee Lake yenileme ailesinde, şirket otuz dört masaüstü işlemcisi ve dokuz dizüstü işlemcisi satıyor. HEDT cipslerinin bu yaz sonra gelmesini bekliyoruz.

Ancak şunu aklınızda bulundurun: AMD çipleri fiyatı düşük olsa da daha fazla güç tüketiyor. Bu AMD vs Intel karşılaştırmasına bakın:

  Baz hız Max hız Güç Fiyat
Ryzen 7 3800X 3.9GHz 4.5GHz 105 watt 399 $
Çekirdek i9-9900K 3.6GHz 5.0GHz 95 watt $ 488

Intel Turbo Boost Teknolojisi ile Intel çipi, iki çekirdeği kullanarak 5.0GHz tavana vurabilir. Takviye sayısı dört çekirdek kullanarak 4.8GHz'e ve sekiz çekirdek kullanarak 4.7GHz'e düşer. Bu arada, AMD'nin Precision Boost 2 teknolojisi herhangi bir sayıda çekirdeğin hızını arttırıyor. Artış, termal, elektrik ve tavan boşluğu kullanımını içeren mevcut çevrenin analizine dayanıyor. AMD'nin “güvenilirlik üçgeni” dediği şey budur.

Bununla birlikte, Intel yongasının daha yüksek bir turbo hız tavanı varken, AMD yongasının temel hız üstünlüğü var. Ve Ryzen 7 çipi 89 $ daha ucuzken, 10 watt daha fazla güç tüketiyor. Ne yazık ki, Ryzen 3000 masaüstü parçalarının temmuz ayına kadar gelmemesi durumunda kıyaslama için referans numaralarımız yok.

Samsung ile yeni bir anlaşma

Samsung ile yeni bir anlaşma

AMD, Samsung ile yeni bir anlaşma yaparak el piyasasına yeniden giriyor . Şirket, 2006 yılında ATI Technologies'i satın aldıktan sonra oyun oynamayan el piyasasında kısa bir varlığa sahipti. Şimdi GPU teknolojisini Samsung'a lisanslamak oyuna geri döndü.

Edinimden önce, ATI iki SoC sağladı (çipte bir sistemde hepsi bir arada işlemciler). Xilleon, yayın ağları için video sıkıştırmasını hızlandırdı. Imageon, 2D ve 3D grafik görüntülemeyi destekleyen taşınabilir mobil cihazlara entegre grafikler getirdi.

Satın alma işleminden sonra, AMD çipleri AMD Imageon ve AMD Xilleon olarak yeniden markaladı. İki yıl sonra, AMD öncelikle x86 tabanlı işlemciler ve grafik yongalarına odaklanmaya karar verdi. Bu, üretim faaliyetlerini GlobalFoundries olarak başlatmak ve ATI ile ilgili SoC bölümlerini 2008 yılında satmak anlamına geliyordu. Qualcomm, Imageon teknolojisini satın aldı ve Broadcom Xilleon teknolojisini satın alırken Adurino'ya yeniden markalaştırdı.

Samsung ile yapılan yeni anlaşma, AMD'nin Radeon grafik çekirdek teknolojisini Samsung'un akıllı telefon ve tabletlerde kullanılan Exynos yongalarına taşıyor. Samsung, Exynos yongalarını uluslararası olarak satılan cihazlarda kullanıyor, Kuzey Amerika'daki Qualcomm Snapdragon yongalarına güveniyor.

Google ile yeni bir anlaşma

Google ile yeni bir anlaşma

Samsung, AMD'nin GPU teknolojisini arayan tek şirket değil. Şirket, Mart ayında Google’ın yaklaşmakta olan yayın akışı hizmeti Stadia’nın veri merkezleri için özel Radeon marka GPU’lar kullanacağını duyurdu . AMD'nin 2015 yılında piyasaya sunulan Çok Kullanıcılı GPU teknolojisine dayanarak , bu GPU'larda 56 işlem birimi (3,584 akış işlemcisi) ve 10.7 teraflop grafik işlem gücü üretmek için özel HBM2 bellek bulunur.

GDC 2019’daki büyük yanlış anlama, AMD’nin konsollarda olduğu gibi özel bir APU sağlayacağıydı. Olay bundan ibaret değil. AMD, Google’ın veri merkezleri için tasarlanmış GPU’larını kullanacağını açıkça belirtti. APU'lardan veya AMD yapımı CPU çekirdeğinden söz edilmiyor. Muhtemelen bunlar Intel tarafından 2.7GHz hızında çalışacaklar.

Durum şu olabilirdi ki, Google'ın veri merkezleri zaten Intel tabanlı işlemcilerle doluydu. Şirket muhtemelen Radeon veri merkezi GPU'larını yüklemek için AMD ile bir anlaşma yaptı. AMD Opteron APU tabanlı sistemleri satın almak, birden fazla sanal makineyi çalıştırmak ve çalıştırmak için gereken beygir gücü nedeniyle ideal olmayabilir. Ayrıca, AMD'nin sunucu APU'ları düşük güç maliyetiyle yüksek performans arayan küçük işletmeleri hedefliyor.

Yine de, Google Stadia hem AMD hem de Intel için büyük bir kazançtır . Dahası, konsol oyunları zaten özel APU'ları hedef alıyorsa, oyunların AMD'nin GCN mimarisinde yayınlanmasından bu yana özellik takası yok. Bu senaryoda tek büyük “kaybeden” Nvidia'dır.

Intel’in durumu

Intel'in arkasına hiçbir ihtiyacı yok. 1968'de NM Electronics olarak açılan kapılar, bir ay sonra Integrated Electronics için kısa olan Intel olarak değiştirildi. X86 tabanlı işlemci dönemi, Intel'in IBM'in 1981'de başlattığı yeni kişisel bilgisayar ailesinde kullanılan 8086 yongasıyla başladı. Bunu takiben Intel'in 80286, 80386 ve 80486 mikroişlemcileri takip etti.

Intel, 2007 yılında bir kene üretim modelini kullanmaya başladı. “Kene” CPU mikro mimarisindeki bir değişikliği temsil ederken, “kene” revizyonu daha küçük bir çip düzenine sıkıştırdı. Örneğin, Intel, 22nm dördüncü nesil “Haswell” mikro mimarisini 2013 yılında piyasaya sürdüğü işlemcilerde kullandı. Intel'in beşinci nesil “Broadwell” işlemcileri ertesi yıla “Haswell” in 14nm versiyonuna dayanarak geldi.

Kene Tock'un ölümü

14nm proses teknolojisine geçiş, Intel'in Tick-Tock modelini etkili bir şekilde öldürdü ve Intel’den Process-Architecture-Optimization adındaki yeni bir modeli tanıttı . 14nm işlem düğümü hali hazırda çalışıyor ve çalışıyor, Intel, Skylake kodlu yeni bir mikro mimari tasarladı . Bu tasarım, beşinci ila dokuzuncu nesil işlemci ailelerinin temelini oluşturuyordu. Intel, yedinci nesil “Kaby Lake” işlemcilerinin lansmanıyla resmi modelini öldürdü.

Kaby Lake , 2016 yılında Intel'in 14nm işlem teknolojisinin (14nm + olarak adlandırılır) ilk optimizasyonuna güveniyor . Intel, aynı işlem düğümünü kullanan ilk nesil sekizinci nesil mobil işlemciler dalgasında 2017 için Kaby Gölü'nü yeniledi. Bu güncellenmiş tasarım güç verimliliğini arttırdı ve Intel'in Core i5 CPU ailesine dört çekirdek ekledi. Sekizinci nesil, Intel'in “Kahve Gölü” olarak adlandırılan ikinci Skylake optimizasyonu * 14nm ++) kadar başlamadı.

Oradan 2018'de (14nm +++) üçüncü bir optimizasyon gördük, “Whiskey Lake” ile Kaby Lake Refresh'e mobil olarak erişilebilecek bir halef oldu. Ayrıca Kaby Gölü'nün tek hareketli halefi olan “Amber Gölü” nün ilk çıkışını da gördük.

Bu süre zarfında Intel, Cannon Lake adlı 10nm işlem teknolojisine dayanan yeni bir işlemci sattı. Hala Skylake'e dayanan, sekizinci nesil yonga bir görünüme sahipti ancak ana akım olmadı. Cannon Gölü Ne vermedi başarmak Intel'in Süreci-Mimarlık-Optimizasyon motoru yeniden edildi.

Kafein ve buzlu sular

Kafein ve buzlu sular

Bu bizi Intel'in en yeni işlemcilerine getiriyor. İlk olarak Ekim 2018'de piyasaya sürülen dokuzuncu nesil aile, 14nm ++ işlem düğümündeki Coffee Lake'in yenilenmesidir. Üç masaüstü işlemcisi Ekim ayında geldi, ardından Ocak 201'de CES 2019 ve altı da nisan ayında yirmi dördüncü oldu. Bu tanıtım numarası mobil, sunucu ve HEDT ürünlerini bile içermiyor.

Orada durmayan Intel, yeni nesil “Sunny Cove” mimarisine dayanan Computex 2019'da 10. nesil “Buz Gölü” ailesini tanıttı . Bu var mimarisi Intel'in Süreci-Mimarlık-Optimizasyon modelinin bölümü. İlk on bir cips, mobil spor “U” (ultra düşük güç) ve “Y” (aşırı düşük güç) soneklerini hedef alıyor. Dört çekirdeğe ve sekiz iş parçacığına, 4.1GHz'e, GPU ise 1.1GHz'e kadar hız göreceksiniz.

Ne yazık ki, bu çipler hakkında hiçbir şey bilmiyoruz, Intel tarafından sağlanan küçük bilgiler için tasarruf sağlıyoruz. 1080p'de Battlefield V'de pürüzsüz kare hızları vaat eden elden geçirilmiş bir entegre GPU mimarisine (Gen11) sahiptir. Ayrıca 3,200MHz'de DDR4 belleği de destekliyorlar. Intel 300 Serisi yonga setleri, Wi-Fi 6 bağlantısı ve Intel Optane Bellek desteği ekler.

Ice Lake işlemci ve yonga setleri 2019 tatil sezonunda gelen dizüstü bilgisayarlar için artık OEMS'ye gönderiliyor.

AMD vs Intel gösterimi

Bununla birlikte, AMD'ye karşı Intel savaşı, Intel'in dokuzuncu nesil “Coffee Lake” ürünlerine karşı üçüncü nesil Ryzen “Zen 2” yongalarını attı. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi, Ryzen 3000 Temmuz ayına kadar satış yapmıyor, bu nedenle kıyaslama yapmamız gereken kriterler yok.

Ne yapabilirsiniz yapmak benzer bir dokuzuncu nesil Intel CPU ile ikinci nesil AMD Ryzen çip karşılaştırmak olduğunu. Tek ve çok çekirdekli puanlarını bulmak için Geekbench'e girdik:

  Ryzen 7 2700X Çekirdek i9-9900K
çekirdekler: 8 8
İş Parçacığı: 16 16
Baz hız (GHz): 3.7 3.6
Maksimum hız (GHz) 4.3 5.0
Güç: 105 watt 95 watt
Tek çekirdekli puan: ~ 4994 ~ 6519
Çok çekirdekli puan: ~ 29453 ~ 37440
Fiyat: $ 279 $ 484

 

Sonuçların gösterdiği gibi, Ryzen 7 2700X düşük maliyetle biraz daha yüksek bir taban hızına sahip olsa bile , yine de Intel'in Core i9-9900K parçasını hala iyi performans göstermiyor . Bu, AMD'ye karşı Intel tartışmasında çok büyük bir argüman: Intel'in CPU çekirdeği, döngü başına talimatların gerçekleştirilmesinde daha iyi. Dahası, AMD'nin çipi daha fazla güç tüketiyor ve entegre grafiklerle birlikte gönderilmiyor. Sonuçta, fazladan 205 $ 'lık Intel çipini harcamaktan daha iyi olabilirsiniz.

Dizüstü bilgisayarlar için başka bir karşılaştırma yapalım:

  Ryzen 7 2700U Çekirdek i7-8559U
çekirdekler: 4 4
İş Parçacığı: 8 8
Baz hız (GHz): 3.3 2.7
Maksimum hız (GHz): 3.8 4.5
Güç: 25 watt 28 watt
Tek çekirdekli puan: ~ 4011 ~ 5689
Çok çekirdekli puan: ~ 10929 ~ 19133

 

Burada AMD'nin ikinci nesil APU'sunun üç watt daha az güç harcadığını görüyoruz. Ancak yüksek hıza rağmen, yonga, tek çekirdekli Geekbench testinde Intel'in sekizinci nesil dizüstü bilgisayar işlemcisinin gerisinde kalıyor. Ayrıca, kısmen düşük maksimum hızı nedeniyle çok çekirdekli testlerde geride kalmaktadır.

Göre Intel'in iş biriminin , “Tüm çekirdekler eşit yaratılmıştır değil ve daha çekirdekler her zaman daha iyi genel performans denk değildir.”

Intel, performansın bellek ve mimari en iyileştirmelerine de bağlı olduğunu söylüyor. Şirket, AMD'nin yeni ikinci nesil 64 çekirdekli Epyc “Roma” işlemcisini, Intel'in ikinci nesil 28 çekirdekli Xeon Platinum 8280 “Cascade Lake” sunucular için ölçeklendirilebilir işlemcisiyle karşılaştırmasından sonra açıkça ortaya koydu. AMD, çipinin Xeon'dan 2 kat daha hızlı çalıştığını gösterdi. Intel, AMD'nin test sistemini doğru şekilde yapılandırmadığını ve Xeon çipinden normalin altında sonuç ürettiğini söyledi.

Navi vs 2020'de Xe

AMD-Radeon-RX-5700-XT

AMD'nin karşılaştığı bir diğer sorun ise Intel'in eklenti grafik kartı pazarına girmesi. Eski AMD Radeon baş mimarı Raja Koduri, yeni bir Core ve Visual Computing Grubunun baş mimarı ve kıdemli başkan yardımcısı olarak görev yapmak üzere 2017'nin sonunda Intel'e katıldı . İlk görevi: 2020 yılına kadar ayrı bir ekran kartı ortaya çıkardı. Anlaşmada ayrıca, Kaby Lake işlemci çekirdeği ve HBM2 video belleği barındıran Intel tabanlı modüllere entegre Radeon çekirdeği görüldü.

Intel'in yeni ayrık GPU'ları ölçeklenebilir “Xe” mimarisine dayanacak. Veri merkezi, meraklı masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için çözümler göreceksiniz. Nvidia'nın yeni başlatılan RTX 20 Serisi GPU ailesiyle rekabet eden, donanım düzeyinde gerçek zamanlı ışın izleme ile birlikte paralel hesaplamayı göreceksiniz . Nvidia'nın GTX 10 Serisi yalnızca GPGPU hızlandırma veya yazılımı aracılığıyla ışın izlemeyi destekler.

Bu büyük bir haber, özellikle de GPU pazarına giren bir işlemci şirketi için. Tüketici tabanlı bir masaüstünde ışın izleme, korkunç bekleme süreleri olmadan foto-gerçekçi render vaat eden, yine de büyük bir adımdır. Masaüstleri ve dizüstü bilgisayarlar için Nvidia'nın RTX 20 ailesi tarafından tutuşturulmuş oyundaki Yeni Şey.

AMD CEO'su Lisa Su , Ocak ayında donanım ve yazılım tabanlı ışın izleme hakkında konuştu ancak Haziran ayında E3 2019 açılış konuşmasında ışın izleme hakkında hiçbir şeyden bahsetmedi. Bunun yerine, 7 Temmuz 2019'da gelen yeni “Navi” kartlarını açıkladı:

  Radeon RX 5700 XT 50'nci Yıldönümü Sürümü Radeon RX 5700 XT Radeon RX 5700
Hesaplama birimleri: 40 40 36
Baz hız: 1,680MHz 1,605MHz 1,465MHz
Oyun hızı: 1,830MHz 1,755MHz 1,625MHz
Max hız: 1,980MHz 1,905MHz 1,725MHz
Bellek (GDDR6) 8GB 8GB 8GB
Performansı: 10.14 TFLOPS 9.75 TFLOPS 7.95 TFLOPS
Rekabet eden ürün: GeForce RTX 2070 GeForce RTX 2070 GeForce RTX 2060
Fiyat: 499 $ $ 449 379 $

 

Intel ayrık GPU alanına girdiğinde, AMD ve Nvidia, dolarınız için savaşan tek yarışmacı olmayacak. Intel için bu, AMD ve Nvidia'nın devasa özel müşteri tabanına göre zorlu bir pazar olabilir. Donanım düzeyinde ışın izleme, delikteki bir as gibi görünür ve Nvidia'nın RTX 20 Serisine harika bir alternatif. Ne yazık ki, AMD'nin yeni Radeon RX 5700 Serisi donanım düzeyinde destek içermiyor.

Peki bu savaşı kim kazanıyor?

Masaüstünde Intel vs AMD

AMD'ye karşı masaüstü için Intel savaşında Intel, öngörülebilir gelecek için baskın olmaya devam etmeli. Yine de, AMD önemli bir tehdit oluşturuyor.

AMD'nin yüksek çekirdek sayısı ve düşük fiyatları cazip bir satış noktası. Buna karşılık, daha fazla güç gerektirir ve tümleşik grafik içermez. Müşteriler, AMD'den 499 dolara 12 çekirdekli işlemci alabilirken, şu anda Intel tarafından satılan 12 çekirdekli çip yok. 2019'un ikinci yarısı, AMD'nin üçüncü nesil Ryzen 3 fişlerinin piyasaya çıkmasını görmeli. W yeni Threadripper HEDT parçalarını bile görebilir.

Bu arada, Intel, yeni Threadrippers ile rekabet etmek için yeni X Serisi HEDT işlemcileri tanıtabilir. Verilen Ice Lake CPU'lar 2019'un sonuna kadar gelmeyecek, Computex, tüketici işlemci alanındaki Intel'den en son duyduğumuz Computex olabilir. O zamana kadar Project Athena , Ice Lake'in ilk çıkışından önce bir sürü vızıltı üretecek: Intel'in 10nm işlemcilerini temel alan Ultrabook halefi.

AMD vs Intel Dizüstü Bilgisayarlarda

AMD vs Intel dizüstü bilgisayar davasında Intel, trend nedeniyle hakim olmaya devam etmeli.

AMD'nin APU'ları genellikle Ryzen’in 2017’de gelinceye kadar bütçe dostu dizüstü bilgisayarlarda bulunuyor. Intel dizüstü bilgisayarlarda hala AMD’den çok daha fazla performans gösteriyor, ancak Acer’ın Predator Helios 500 ve Aspire 3’ü gibi harika çözümler bulabilirsiniz. markalı APU'lar da.

Ne yazık ki, AMD hala masaüstü çekirdeğinde yaptığı tüm tıkanmalara rağmen sekiz çekirdekli bir mobil çip sunmuyor. Bunun yerine, Intel şu anda sekiz çekirdekli i9-9980HK ve i9-9880H dizüstü bilgisayar işlemcileriyle liderliğini sürdürüyor. Bunları muhtemelen ayrı bir Nvidia GeForce grafik yongasıyla eşleştirilmiş oyun dizüstü bilgisayarlarında bulacaksınız. Heck, Intel de altı çekirdekli dizüstü işlemci satıyor.

AMD vs Intel - Bilgisayarın Ötesinde

Üç büyük pazarda Intel ile olan savaşına rağmen, AMD konsol arenada hakim olmaya devam edecek. AMD'nin konsol ve PC ortaklarıyla olan yakın bağlantısı onu donanım ve geliştirici uçlarında ön plana çıkarır. AMD bileşenlerini kullanan PlayStation 5 ve Project Scarlet ile bu baskınlık beş yıl boyunca değişmeyecek. Bu arada Nvidia'da Nintendo var.

Tepkileriniz Nedir?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz.