Huawei'nin Elektrikli SUV Modeli Üretim Bandında!

Çinli otomobil üreticisi Aito'nun yeni SUV modeli Aito M9, üretim hattından indi. Araç, Aralık ayında 68.400 dolarlık başlangıç fiyatıyla Çin pazarında yerini alacak.

Huawei'nin Elektrikli SUV Modeli Üretim Bandında!
Huawei Aito M9

Aito, Huawei ve Seres'in ortaklaşa projesi olarak piyasaya sürdüğü yeni SUV modeli M9'u üretime aldı. Bu Aralık ayında otomobil meraklılarıyla buluşacak olan M9, kullanıcılara tamamen elektrikli ve menzil uzatıcılı hibrit olmak üzere iki farklı motor seçeneği sunacak.

Yenilikçi Ortaklıkla Yıllık 700 bin Araç Üretimi

Aito, Huawei ve Seres'in stratejik iş birliğiyle hayata geçirilen bir otomobil markası. Bu iş birliği kapsamında Seres aracın üretimini gerçekleştirirken; Huawei, elektrikli motorlar, mikroçipler, sensörler ve diğer temel teknolojik bileşenleri sağlamakla yükümlü. Aito'nun şu anda Çin pazarında M5 ve M7 olmak üzere iki SUV modeli bulunmakta. Aito, 2023'ün ilk üç çeyreğinde 37.407 araç satarak bazı rakiplerinin gerisinde kalmıştı. Ancak güncellenen M7 modeli, 40.000 sipariş alarak pazarda dikkat çeken bir çıkış yaptı. Markanın en üst segment modeli olan M9, Aralık'ta otomobil severlerle buluşacak. Bu fabrikada, Aito'nun yıllık 700 bin adet araç üretimi hedefi bulunuyor.

Huawei'nin Elektrikli SUV Modeli Üretim Bandında!

Çift motorlu SUV, toplamda 530 beygir gücünde

Aito'nun yeni SUV modeli olan M9, 5230 mm uzunluk, 1999 mm genişlik, 1800 mm yükseklik ve 3110 mm dingil açıklığına sahip. Bu ölçülerle, model rakip olarak kabul edilen Mercedes GLS'den bile daha büyük bir yapıya sahip. M9, kullanıcılara iki farklı motor seçeneği sunuyor. İlk seçenek, tamamen elektrikli bir çift motorla geliyor ve toplamda 390 kW (530 beygir) güç üretiyor. Bu model, CATL'nin NMC bataryaları ile donatılmış durumda. İkinci seçenek ise menzil uzatıcılı hibrit bir yapıda. Bu versiyonda 365 kW (496 beygir) güç üreten iki elektrik motoru bulunuyor ve bu motora ek olarak 1.5 litre benzinli motor da mevcut. Bu hibrit yapı, 40 kWh'lik bir batarya ile destekleniyor ve otomobilin tamamen elektrik modunda 167 km menzil sunduğu belirtiliyor.

Huawei'nin Elektrikli SUV Modeli Üretim Bandında!

Otomobilin piyasaya sürülmesi Aralık ayında gerçekleşecek ve fiyatı 68.400 ile 82.100 dolar arasında değişiklik gösterecek.