Vücudunuz Saniyede 3,8 Milyon Hücre Üretiyor


İçinizin derinliklerinde, hücresel ölçekte, bedeniniz sizi hayatta tutmak için sürekli bir faaliyet durumundadir. Bu süreçler arasında, zombi gibi parçalanmamak için ölen hücrelerin yenileriyle değiştirilmesi, hücrelerin devir hızıdır.
Vücudunuz Saniyede 3,8 Milyon Hücre Üretiyor

İçinizin derinliklerinde, hücresel ölçekte, bedeniniz sizi hayatta tutmak için sürekli bir faaliyet durumundadir. Bu süreçler arasında, zombi gibi parçalanmamak için ölen hücrelerin yenileriyle değiştirilmesi, hücrelerin devir hızıdır.


Yeni bir hesaplama, bu sürecin ne kadar yoğun olduğunu ortaya koyuyor. İsrail'deki Weizmann Bilim Enstitüsü'nden biyologlar Ron Sender ve Ron Milo'ya göre, bedeninuz günde aşağı yukarı 330 milyar hücrenin yerini alıyor. Bu hızla, bedeninuz her saniye 3,8 milyondan fazla yeni hücre üretiyor .

Bunların çoğu kan hücreleri, sonrasında bağırsağınızdaki hücreler. Hücre devir hızınızın yüzde 2'sinden azı diğer her şeydir. Bu sayıların doğrulanması, bilim insanlarının insan bedeninin nasıl çalıştığını ve hücre dönüşümünün hem sağlıkta hem de hastalıkta oynadığı rolü daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir.

Vücudunuzun her yedi yılda bir bütün hücrelerini tamamıyla yenilediği yaygın bir efsanedir. Gerçek çok daha komplike. Bazı hücreler yalnızca birkaç gün yaşarken, diğerleri - beyincikteki nöronlar ve gözlerinizin lenslerindeki lipidler gibi - sadece konağın (sizin) yaşam süresiyle sınırlıdır. Yani insanlar Theseus Gemisi halinden çok uzaktalar .

Bununla beraber, bilim adamları daha önce vücutta kaç hücre olduğuna , ne tür olduklarına ve yaşam sürelerinin ne olduğuna dair tahminler üzerinde çalışırken , hücresel devir oranının sayımını yapmak için oldukça az çalışma yapılmıştır.


Gönderen ve Milo'nun yaptığı şey bu.

"Burada, insan bedeninin genel hücresel devir dinamikleriyle ilgili bu bilgi boşluğunu, farklı hücre türleri tarafından sergilenen yaşam süresindeki varyasyonu araştırarak ve hücresel devir oranlarını hem kütle hem de sayı olarak ölçerek dolduruyoruz,"  diye yazdılar .

Hesaplamalarını standart bir referans şahsa dayandırdılar: 20 ila 30 yaşları arasında, 70 kilogram (154 pound) ve 170 santimetre (5 fit 7 inç) boyunda sağlıklı bir erkek. Daha sonra, hücre devir hızı tahminleri için, toplam hücre popülasyonunun yüzde 0.1'inden çoksını oluşturan her hücre türünü dahil ettiler.

Hücre yaşam süreleri, sadece insan hücrelerinin yaşam sürelerinin direkt olarak ölçümlerini alan çalışmalar kullanılarak bir literatür araştırmasından toplandı. Daha sonra, ortalama hücre kütlesine bağlı olarak her tür için genel hücresel kütleyi elde ettiler.

Bu bilgiye dayanarak, çift daha sonra standart referans kişinin günde aşağı yukarı 80 gram (2.8 ons) ya da 330 milyar hücre hücre devir hızına sahip olacağını hesapladı.

Bu cirodan yüzde 86'sı kan hücreleri, çoğunlukla eritrositler (kırmızı kan hücreleri, vücuttaki en bol hücre türü) ve nötrofiller (en bol beyaz kan hücresi türü) olacaktır. Diğer bir yüzde 12, az miktarda deri hücresi (yüzde 1,1), kan damarlarını kaplayan endotel hücreleri ve akciğer hücreleri (her biri yüzde 0,1) içeren gastrointestinal epitel hücreleri olacaktır.


Kan hücreleri, hücre döngüsünün çoğunu ayrı ayrı hücre sayısı açısından oluştursa da, kütle itibariyle farklı bir hikaye. Her türden kütlenin sadece yüzde 48,6'sı kan hücreleridir. Gastrointestinal hücreler yüzde 41 daha oluşturur. Deri hücreleri yüzde 4'ü oluştururken, adipositler ya da hücre sayısında oldukça az kayıtlı olan yağ hücreleri kütlece yüzde 4'lük bir diğer oluşturur.

(Tüm ölü hücrelere ne olduğunu merak ediyorsanız, ya deri ve gastrointestinal hücreler söz konusu olduğunda bunlar dökülür, bazı durumlarda parazitler tarafından bulanır veya vücut tarafından parçalanır ve kısmen geri dönüştürülür. değil!)

Bu rakamların yaş, sağlık, beden ve cinsiyet gibi etkenlere bağlı olarak büyük ihtimalle kişiden şahsa değişeceğini unutmamak önemlidir. Ancak bu çalışma, insan bedeninde hücre devrinin nasıl çalıştığını daha iyi anlayabileceğimiz bir temel sağlıyor.

Araştırmacılar makalelerinde, "Sağlıkta ve hastalıkta organizma yenilenmesi konusunu çevreleyen ve bizim analizimizle bilgilendirilebilecek çoğu soru var" diye yazdı.

"Örneğin, bütünör hücrelerinin cirosu, hastanın bedeninin toplam hücresel cirosuyla nasıl karşılaştırılır? Tümör büyümesinin enerjik ve biyosentetik bedeli nedir ve kaynak tahsisini direkt olarak etkiler, belki de aksi takdirde doku renesiluna adanmış kaynakları yöneterek. ? " 

Bunlar önemli sorular. Ayrıca, şimdi biliyorsunuz - hemen hemen - bedenin uzun her gün kendi dokunuzun ne kadarını yarattığını, harika makineler olduğumuz gibi: saniyede 3,8 milyon hücre ya da  günde birkaç ufak yumurta .

Kaynak : Araştırma Nature Medicine'de yayınlandı .

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz.