Apple, Akıllı Telefon Pazarındaki Yerini Oppo’ya Kaptırdı


Önümüzdeki eylül ayında yeni iPhone serisini tanıtacak olan Apple, akıllı telefon piyasasındaki ikinciliğini son devresinin parlayan yıldızı Oppo’ya kaptırdı.  Londra odaklı tetkik şirketi IHS Markit, küresel akıllı telefon sektöründe meydana gelen son tabloyu açıkladı.
Apple, Akıllı Telefon Pazarındaki Yerini Oppo’ya Kaptırdı

Buna göre, 2019’un ikinci çeyreğinde dünya çapında toplam 332.1 milyon adet akıllı telefon satıldı. Geçtiğimiz senenin aynı devresine göre yüzde 3.6 oranında azalan satışlar, son altı çeyrekte bulunduğu gibi bu çeyreklik dönemde de düşüş trendinden kurtulamadı.

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, dünyanın bir numaralı akıllı telefon markası olmaya devam ediyor. Nisan-Haziran aylarını içine alan dönemde küresel çapta 75.1 milyon adet akıllı telefon satışı sağlayan şirket, piyasa payını yüzde 23’e çıkardı. 

Listenin ikinci sırasındaki Huawei ise söz hususu dönemde 58.7 milyon akıllı telefon satarak, yüzde 16 piyasa payına ulaştı. ABD hükümetinin ticari sınırlamaları ile boğuşan Çinli şirket, buna karşın geçen senenin aynı devresine göre yüzde 8 daha çok akıllı telefon satışı gerçekleştirdi.

Bir diğer Çinli yapımcı Oppo ise ikinci çeyrekte 36.2 milyon adet akıllı telefon satışı yaparak, Apple’ı geçmeyi başardı. Cupertinolu şirket, geçen senenin aynı devresine göre yüzde 15 düşüşle 35.3 milyon adet iPhone sattı. Yüzde 11 piyasa payına sahip olan Apple, senenin ilk çeyreğinde Samsung’un sonrasında ikinci sırada yer alıyordu.

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0

Bir Yorum YazBu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz.