THY, "Rüya Uçağı" Dreamliner 787-9 İçin İsim Anketi Başlattı

THY'nin 'rüya uçak' olarak adlandırılan ilk Boeing 787-9 Dreamliner'ı yarın İstanbul'a iniş yapacak. THY uçağın ismi için de sosyal medya hesabından anket başlattı.

Türk Hava Yolları'nın 'rüya uçağı' yarın İstanbul'a geliyor. Teslim alınacak ilk B787-9 Dreamliner, ABD'de Boeing'in Everett tesislerinden yarın THY için yola çıkacak. Türk Hava Yolları’nın satın aldığı, "rüya uçak" olarak isimlendirilen ilk B787-9 Dreamliner modeli uçak, yarın ABD’den yola çıkarak THY’nın filosuna resmen katılacak. Yarın saat 16:30'da İstanbul Havalimanı'na iniş yapacak olan TC-LLA kuyruk tescilli uçağın İstanbul'a getirilmesiyle birlikte uçak, THY filosunun ilk Dreamliner'ı olarak şirket tarihine geçecek.

THY, uçağın ismini belirlemek için de sosyal medya hesabından anket başlattı. THY, belirlediği Perge, Assos, Göbeklitepe, Zeugma isimlerini anketle sosyal medya hesabından soruyor.

Türk Hava Yolları

THY, Boeing şirketinden 25'i kesin, 5'i opsiyonlu olmak üzere toplam 30 adet Boeing 787-9 tipi yolcu uçağını filosuna katacak. Dreamliner'ların 3'ü temmuz, kalan 2'si ise ağustos aylarında envantere girecek.

KOLTUK TASARIMI DİKKAT ÇEKECEK

Yolcu konforunun artırılması hedefiyle Boeing 787-9 tipi uçağın business sınıfı tasarımında önemli değişiklikler yapıldı. En dikkat çekecek olanı ise her koltuktan koridora çıkış olacak.

THY'nin Boeing 787-9 tipi uçağının business sınıfı 30, ekonomi sınıfı ise 270 yolcudan oluşuyor. Yeni kabin içi tasarımla ilk defa 1-2-1 konfigürasyonda tüm yolculara koridor erişimi imkanı sunulacak. Yeni tasarımda karartılabilen pencereler, daha geniş uçak penceresi, özel aydınlatma, özel Comfort Zone, basınçlı kabin(pressured cabin) özelliği ve tuvaletlerde yenilikler yapıldı. 

Thy Koltuk Tasarımı

Boeing 787-9 tipi uçağın uzunluğu 63 metre, kanat genişliği 60 metre ve yüksekliği 17 metre. Uçağın menzili ise 14 bin 140 kilometre. Boeing 787'lerin günümüzün aynı büyüklükteki uçaklarından yüzde 20 daha az yakıt tükettiği, diğer uçaklara kıyasla yüzde 20 ile yüzde 45 arasındaki oranda daha çok kargo taşıyabildiği belirtiliyor.

THY'nin ilk Boeing 787-9 tipi uçağı 8 Temmuz da saat 08:35'de TK2410 sefer numarası ile İstanbul Havalimanı'ndan Antalya'ya uçacak.

Eğer siz de THY’nın yeni uçağına koyacağı isim için başlattığı Twitter anketine katılmak istiyorsanız, aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz:

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

İyiler Hep Kazanır