Google Chrome, iPhone'da Tasarımını Yeniliyor: İşte Yenilikler

Google Chrome'un mobil arayüzü uzun süre boyunca belirli bir konsepte sadık kaldı. Ancak yeni sızan bilgilere göre, iPhone'lardaki Chrome tasarımında büyük bir değişiklik gerçekleştiriliyor.

Google Chrome, iPhone'da Tasarımını Yeniliyor: İşte Yenilikler

Büyüyen akıllı telefon ekranları, tek elle kullanımın zorlaşmasına neden oldu. Chrome'da URL çubuğunun ekranın üst kısmında olması tek elle kullanımı zorlaştırıyor. Ancak son bilgilere göre, Chrome bu problemi Apple'ın yerleşik tarayıcısı Safari gibi, URL çubuğunu ("omnibox" olarak bilinen) ekranın altına taşıyarak çözmeyi planlıyor.

Chrome'un URL Çubuğu Yer Değiştiriyor

Bu yeni tasarım, kullanıcıların isteğine bağlı olarak sunulacak ve böylece kullanıcılar, URL çubuğunun yerini değiştirebilecek. Apple, iOS 15'te Safari'nin URL çubuğunu standart olarak ekranın altına taşımıştı. Google Chrome'un bu yeni özelliğini denemek için iOS'ta TestFlight programına kayıt olmanız ve Chrome'un beta sürümünü indirmeniz gerekiyor. Bazı kullanıcılar için bu yeterli olabilirken, diğerlerinin "chrome://flags" adresine gidip "bottom-omnibox-steady-state" özelliğini etkinleştirmesi gerekebilir.

Google Chrome, iPhone'da Tasarımını Yeniliyor: İşte Yenilikler

Şu anda bu özelliğin beta sürümünden çıkarılıp çıkarılmayacağı veya ne zaman tüm iOS kullanıcılarına sunulacağına dair kesin bir bilgi bulunmuyor. Ayrıca, bu özelliğin Android sürümünde olup olmadığı da şu an için bilinmiyor. Ancak Google, 2017 yılında Android için Chrome'da URL çubuğunu alt kısma taşıma özelliğini denemişti, fakat bu özellik sonrasında kaldırılmıştı. Telefon ekranlarının giderek büyümesiyle, URL çubuğunun yeni bir yerleşim yeri olması gerektiği aşikar.