Oyun İçin, AMD Ryzen, Intel En İyi Anakartlar 2021
Windows 10’da varsayılan sistem yazı tipi nasıl değiştirilir

Sıradaki içerik:

Windows 10’da varsayılan sistem yazı tipi nasıl değiştirilir

e
sv

Oyun İçin, AMD Ryzen, Intel En İyi Anakartlar 2021

733 okunma — 11 Şubat 2021 13:38
Bilgisayarınız için en iyi anakartı seçmek, sürecin kritik bir parçasıdır. CPU, GPU, RAM ve diğer bileşenler çok önemlidir, ancak hepsini bir arada tutan ana karttır. Bir anakartla yanlış seçim yapmak çok kolay, bu yüzden doğru seçimi yapmanıza yardımcı olmak için en iyi anakartlardan bazılarını burada topladık.
oyun icin amd ryzen intel en iyi anakartlar 20213134

Bilgisayarınız için en iyi anakartı seçmek, sürecin kritik bir parçasıdır. CPU, GPU, RAM ve diğer bileşenler çok önemlidir, ancak hepsini bir arada tutan ana karttır. Bir anakartla yanlış seçim yapmak çok kolay, bu yüzden doğru seçimi yapmanıza yardımcı olmak için en iyi anakartlardan bazılarını burada topladık.

AMD ve Intel için en iyi anakart hangisidir?

İşlemciniz için AMD veya Intel’e karar vermek (veya yükseltmeyi planladığınız bir donanımda zaten bir tane bulundurmak), yeni bir anakart arayışını önemli ölçüde daraltır. Intel anakartlar, AMD ile aynı şekilde yalnızca şirketin işlemcileriyle çalışan Intel yonga setleriyle birlikte gelir. Bir Intel CPU’yu bir AMD anakartına fiziksel olarak kuramazsınız veya bunun tersini de yapamazsınız. Çoğu insan için, AMD için ASUS ROG Strix X570-E Gaming veya Intel için ASUS ROG Strix Z490-E Gaming, yüksek kararlılık ve performans sağlayacak ve bilgisayarınızın geri kalanının reklamı yapılan potansiyelde performans göstermesine izin verecektir. ASUS TUF Gaming B550-PLUS veya MSI MPG Z490 Gaming Plus, biraz tasarruf etmenize yardımcı olurken, GIGABYTE X399 AORUS PRO veya ASUS ROG Maximus XII Hero Z490, derin cepleri ve yüksek beklentileri olanlar içindir.

O zaman Intel ve AMD’den yalnızca belirli işlemcilerle çalışan belirli yonga setlerine sahipsiniz. X570, en iyi AMD Ryzen 3000 serisi işlemciler için kullanılır. Intel’in Z490’ı, 10. ve 11. Nesil işlemciler için iyidir. Bilgisayar kurulum planınıza hangisinin en uygun olduğunu görmek için en iyi anakartlar listemize bir göz atın.

AMD ve Intel için en iyi anakart hangisidir?

1. ASUS ROG Strix X570-E Gaming: AMD PC’ler için En İyi Genel Anakart

Alt satır: Yüksek kaliteli bileşenler sayesinde, VRM’ler için bazı ciddi soğutucular ve AMD’nin en iyi yonga seti, ASUS ROG Strix X570-E Gaming’i değer açısından AMD PC’ler için mevcut en iyi anakartlardan biri haline getiriyor. Meraklı sınıf anakartlarda bulacağınız tüm özellikleri sağlamaz, ancak bu, bir masaüstü anakartı için alabileceğiniz kadar iyidir.

Soket: AM4 | Maksimum RAM: 4x 32GB (128GB) | Yonga seti: AMD X570 | Boyut: ATX | Özellikler: 2.5Gb LAN, PCIe 4.0, ASUS AURA, M.2 soğutucu, 14 + 2 faz VRM

Artıları:

 • Kaliteli bileşenler
 • Ryzen 3000 CPU’larla çalışır
 • Muhteşem PCB tasarımı
 • Cool Aura RGB efektleri
 • Kararlı hız aşırtma yeteneği

Eksileri:

 • Aura RGB arızalı olabilir
 • Yük altında yüksek sıcaklıklar

Anakart çok önemlidir, fakat kurmayı düşündüğünüz CPU’ya uyan bir anakart satın aldığınız prosese onu hatalı gerçekleştirmek da zordur. AMD hayranları amacıyla performans ve fiyat arasında titiz bir denge kuran birini seçersek , bu ASUS ROG Strix X570-E Gaming olacaktır . AMD’nin Ryzen kuşak işlemcileri Intel’e hükmediyor ve bizim amacıyla ASUS’un en iyi anakartı kusursuz bir eşleşme.

Bu, en yetenekli AMD anakartı değil , fakat büyük ihtimalle en kaliteli anakartlarda sıçrayan bütün ek özelliklere gereksiniminiz olmayacak. AM4 platformu Ryzen 2017 senesinde başlatılan bu yana AMD yönünden kullanılmış olan budur ve X570 şirketten yeni üst düzey yongaseti. Bu platform, sadece şu anda piyasada olan Ryzen 3000 işlemcileri değil, aynı vakitte ileride bir ara pazara sürülecek 4000 serisini de destekleyecek.

Sağlanan dört DIMM yuvasını kullanarak maksimum 128 GB’a kadar RAM takmak mümkün olabilir , fakat 32 GB’den daha çoğunu isteme olasılığınız bir esnektir, zira sadece büyük dosyaları (örneğin video düzenleme) işleyen yoğun iş istasyonlarının bu kadar büyük olması lazım olur miktarları.

ROG Strix X570-E ile alakalı en iyi kısım, sarfedilen yüksek kaliteli bileşenlerdir. Bu, bir anakart ve dayanıklı bir güç dağıtım kurulumu seçmenin en kritik faktörlerinden biridir. Kapasitörler ve başka performans bileşenleri, ilerlemiş güvenilirlik ve sürat aşırtma amacıyla daha iyi destek amacıyla birinci sınıf bir grubun parçası olmalıdır.

Arka bağlantı noktası seçimi de 2021 amacıyla son derece iyi. ASUS, DisplayPort ve HDMI (entegre grafiklere sahip Ryzen CPU’lar amacıyla), Optik S / PDIF çıkışı, 2.5Gb LAN, Wi-Fi, yedi adet USB 3.2 Gen 2 Tip-A bağlantı noktası ve ek bir USB 3.2 Gen 2 USB-C içerir Liman. En sevdiğiniz bütün oyun aksesuarlarını ve sonrasında bazılarını basitçe bağlayabilirsiniz.

Ayrıca RGB konektörleriniz, su soğutma amacıyla pompa başlıklarınız, iki M.2 yuvası, bol miktarda SATA ve bütün en çok tercih edilen ses kartlarınızı takmak amacıyla yeterli PCI yuvanız var. Bu bir bütçe anakartı değil, fakat burada para amacıyla çok şey alıyorsunuz. Ve AMD’nin en son yonga setini kullandığı amacıyla, PCIe 4.0’dan yararlanabileceksiniz.

Satın alabilmek amacıyla bir anakarta bakarken, birkaç etkeni göz önünde bulundurmak isteyeceksiniz. İlki, hangi platformu kullanmayı düşünüyorsunuz: Intel mi yoksa AMD mi? Sırada yonga seti var. Bunlar, anakartın sahip olabileceği bilhassari (ve fiyatı) belirler; X570 ve Z490, sırayla AMD ve Intel amacıyla en iyi seçimdir. B450 gibi daha bütçe arkadaşı yonga setleri olağanüstü bir değer sunar.

Değerden bahsetmişken, fiyat, öneme değer bir husustur. Bir anakart amacıyla uygun bir oran harcamanız önerilir. Voltaj regülatör modülleri (VRM) amacıyla yüksek kaliteli bileşenler ve yeterli soğutma elde ettiğinizden emin olmak istersiniz; bu, bilhassa sistemi sürat aşırtma yolu ile daha da ilerletmeyi planlıyorsanız, çalışma esnasında olağanüstü derecede ısınabilir. VRM’ler gibi bileşenler bütün biçim ve boyutlarda gelir ve daha kararlı bir anakart amacıyla yüksek kaliteli elektronikler seçmek satıcıya düşer.

Kullanmayı planladığınız prosedürcü de mühim olabilir. Örneğin, meraklı seçimimiz AMD Ryzen 3 3100 amacıyla gereğinden çok olacak. Kapak tarafında, B450 bütçe arkadaşı bir ana karta bir AMD Ryzen 9 3900X yüklemek istemezsiniz zira bu, CPU’da sürat aşırtma yapmanızı engeller ve sistem, bir XMP profilini etkinleştirmek gibi diğer bileşenlerde kararlılık problemleri ile karşılaşabilir. RAM amacıyla.

İşlemciniz yapmasını dilediğiniz şeye ayak uydurabildiği prosese anakartlar ilgili kalabilir. CPU’yu yükseltmeniz gerekmediği prosese, genelde ana kartınıza bağlı kalabilmek, biraz daha süratlı, daha yüksek kapasiteli RAM takmak, depolamayı arttırmak ve en iyi grafik kartlarından birini alabilmek güvenlidir . Anakartları sadece mavi ayda bir satın alma eğilimindeyseniz ve uzun seneler diğer bir anakart almayı tercih etmiyorsanız, en iyi ya da istekli önerilerimizle devam etmek, ileride genişleme amacıyla yeterli boşluk sağlar.

2. ASUS ROG Strix Z490-E Gaming

2. ASUS ROG Strix Z490-E Gaming: Intel PC’ler için En İyi Genel Anakart

Alt satır: AMD’nin en iyi seçimi gibi, bu ASUS ROG Strix Z490-E Gaming, mavi takımdan en yeni 10. Nesil işlemcilerle çalışan Intel muadili. Ayrıca yüksek kaliteli bileşenlere ve 128 GB’a kadar RAM desteği, ASUS RGB aydınlatma, pompa desteği ve hız aşırtma ve çok daha fazlası dahil olmak üzere orta seviye bir anakarttan bekleyeceğiniz tüm temel özelliklere sahiptir.

Soket: LGA1200 | Maksimum RAM: 4x 32GB (128GB) | Yonga seti: Z490 | Boyut: ATX | Özellikler: 2.5Gb LAN, ASUS AURA, M.2 soğutucu, 14 + 2 faz VRM

Artıları:

 • İyi PCB tasarımı
 • Güvenilir, yüksek kaliteli bileşenler
 • 10. Nesil CPU’lara kadar destekler
 • Soğutuculu çift M.2 yuvası
 • İyi pasif VRM soğutma

Eksileri:

 • Hız aşırtma sırasında ısınabilir
 • RAM, AIO pompasıyla biraz sıkı

Aynı şekilde, en iyi ASUS AMD seçimimizle ROG Strix Z490-E Gaming anakart da aynı derecede iyidir. Aynı yüksek kaliteli, birinci sınıf bileşenlere sahip bir PCB ve aynı vakitte yetenekli bir PC kurulumu amacıyla gereksinim duyacağınız derhal derhal bütün genişletmeleri alacaksınız. Hem de son derece iyi 14 + 2 fazlı güç dağıtımı da var , bu da temel olarak bu anakartı rahatlıkla sınırlarına ve ötesine itebileceğiniz manasına geliyor.

En yeni 10. Nesil Intel işlemcileri destekleyerek, Minecraft’ı problemsiz çalıştırmak amacıyla süper süratli M.2 NVMe depolama sürücüleri ve yeterli RAM ( 128 GB’a kadar ) atan Intel’in en yeni yüksek performanslı CPU’larından yararlanabilirsiniz. Z490-E Gaming’i Intel Core i9-10900K ile birinci sınıf bir PC bünyesinde kullanmak mümkündür, bu da bu çok kıymetli bir platform seçimidir.

Bağlantı noktaları açısından, 2.5Gb LAN , DisplayPort, HDMI, dört USB 3.2 Gen 2 (üç USB-A ve bir USB-C), iki USB 3.2 Gen 1 ve dört USB 2.0’a bakıyoruz . Hem de Optik S / PDIF, Wi-Fi ve gereksinim duyabileceğiniz bütün ses jakları da var. Dahili olarak ASUS, bir USB arayüzüne gereksinim duyan ek bileşenler amacıyla yeterli başlığa sahip olduğunuzdan emin oldu.

Su soğutma kurulumları amacıyla su pompası başlıkları da vardır, bu da ROG Strix Z490-E’yi tek yetenekli anakart yapar. Sağlam bir BIOS ve inanılmaz sürat aşırtma potansiyeli ile mavi grup amacıyla en iyi anakartlardan birine sahip bir Intel kazananı elde edin.

3. ASUS TUF Gaming B550-PLUS: En İyi Bütçe AMD Anakartı

3. ASUS TUF Gaming B550-PLUS: En İyi Bütçe AMD Anakartı

Alt satır: Bütçe bilincine sahip olanlar için ASUS TUF Gaming B550-PLUS, paradan tasarruf etmeye odaklanan mükemmel değerde bir anakarttır. B550M’de biraz daha az yetenekli bir yonga setine sahipsiniz, ancak çoğu AMD PC yapısı için yeterince iyi.

Soket: AM4 | Maksimum RAM: 4x 32GB (128GB) | Yonga seti: B550 | Boyut: ATX | Özellikler: 2.5Gb LAN, ATX, AMD Quad CrossFireX, 8 + 2 fazlı VRM

Artıları:

 • Uygun fiyatlı
 • Ryzen 3000 CPU’larla çalışır
 • GPU ve M.2 için PCIe 4.0 yuvası
 • 2,5 Gb LAN
 • Soğutmalı VRM’ler

Eksileri:

 • Sınırlı hız aşırtma yetenekleri

B550 yonga seti, AMD’nin eskimiş B450 yonga setinin konumunu alabilmek amacıyla başlattığı şeydir. Öne çıkan iyileştirmeler, Ryzen 3000 serisi işlemciler amacıyla destek, GPU’lar ve SSD’ler amacıyla PCIe 4.0 ve çift GPU yapılandırmalarıdır. ASUS TUF Oyun B550-PLUS birtakım harika özellikler sallanan bir B550 yongasetli kusursuz bir örneğidir.

Bir Ryzen 9 3900X’i problemsiz bir şekilde kurabilirsiniz ve gayet iyi çalışır. Hız aşırtmaya yer yok, zira meraklılar amacıyla sıvı nitrojen soğutmalı platformlar amacıyla tasarlanmadı. Yine de, bu kadar küçük, bütçe arkadaşı bir temel olarak istekli bir sistemi çalıştırabilirsiniz.

Ryzen 3000 işlemcileri desteklemenin yanı sıra ASUS , ağınız üzerinden süratli veri transferi amacıyla 2.5Gb LAN ekledi ve VRM’ler yeterli soğutmaya sahip. Bu daha ideal fiyatlı bir anakart olabilir, fakat tekrar de 8 + 2 güç fazı tasarımına sahip oluyorsunuz, yani daha çok güç tüketen CPU’ları ve biraz sürat aşırtmayı kaldırabilir.

Bağlantı noktaları amacıyla HDMI, DisplayPort, Optik S / PDIF, iki USB 2.0, iki USD 3.1 Gen 2 (biri Type-C) ve dört USB 3.1 Gen 1 bağlantı noktasına bakıyoruz. Ağ meydana getirmek amacıyla tek bir 2,5 Gb LAN bağlantınız vardır. Genel olarak, çok çok harcama yapmadan Intel’den AMD’ye geçmenin harika bir yolu.

MSI MPG Z490 Gaming Plus

4. MSI MPG Z490 Gaming Plus: En İyi Bütçe Intel Anakartı

Alt satır: MSI MPG Z490 Gaming Plus, Z490 yonga setiyle birlikte geldiği için, PC yapınızda kullanabileceğiniz birçok özelliğin kilidini açan ilginç bir bütçe dostu anakarttır. Intel CPU’lar için en uygun fiyatlı anakart değil, ancak burada fiyat etiketi için bol miktarda alıyorsunuz.

Soket: LGA1200 | Maksimum RAM: 4x 32GB (128GB) | Yonga seti: Z490 | Boyut: ATX | Özellikler: 2,5 Gb LAN, 2x M.2 yuva, 12 faz VRM

Artıları:

 • Uygun fiyatlı
 • 10. Nesil CPU’lara kadar destekler
 • Pasif olarak soğutulan VRM’ler
 • Hız aşırtma desteği
 • İyi güç dağıtımı

Eksileri:

 • Thunderbolt 3 yok
 • G / Ç kapağı sorunlara neden olabilir

Hâlâ Z490 yonga setindeyiz ve MSI MPG Z490 Gaming Plus’ı son derece anakart yapıyoruz . Bu, 10. Nesil Intel işlemciler amacıyla destek açar, fakat en iyi Intel anakart önerilerimizde tespit edilen yüksek fiyat etiketi olmadan. Bu anakartla birkaç özelliği kaybedersiniz, fakat üst seviye bir bilgisayarda kullanılma kapasitesinden daha fazlasıdır.

Oldukça iyi bir VRM pasif soğutmamız var ve MSI, her vakitte 4 + 4 soketinizle eş güdümlü gitmek amacıyla ek bir dört pimli PSU konektörü eklemeyi seçti. Bu lüzumlu değildir, fakat anakartı, RAM’i, CPU’yu ve başka bileşenleri sürat aşırtma bölgesine itmeyi planlıyorsanız kullanımı kolay olacaktır.

MSI’ın BIOS’u da son derece iyidir ve Windows’a önyükleme yapmadan bütün ayarları değiştirmenize izin verir. Bu anakartın ufak bir dezavantajı, G / Ç kapağının ne kadar büyük olduğudur. Büyük bir tam kule PC kasanız varsa büyük ihtimalle bir meseleye namacıyla olmayacak, fakat MPG Z490 Gaming Plus’ı orta kule kasasına yerleştirmeyi planlıyorsanız, bilhassa AIO çözümlerinde boşlukları iki kez denetim ettiğinizden emin olun.

Bağlantı noktaları açısından, PS / 2, bir USD 3.2 Gen 2 bağlantı noktası, 2.5 Gb LAN, iki USB 2.0 bağlantı noktası, HDMI, DisplayPort, USB 3.2 Gen 2 Tip-C, Optik S / PDIF ve son olarak iki USB 3.2’den konuşuyoruz Gen 1 bağlantı noktaları. Bol miktarda PC aksesuarını bağlayabileceksiniz.

GIGABYTE TRX40 AORUS Master

5. GIGABYTE TRX40 AORUS Master: Meraklılar için En İyi AMD Anakartı

Sonuç olarak: Bu, bütçenizi hızlı bir şekilde ciddi şekilde tüketebileceğiniz yerdir. Bu anakartın tüm bilgisayar yapısıyla eşleşen bir fiyat etiketi vardır. Bu kartın kilidini açtığı şey, AMD’nin 24 fiziksel çekirdeğe kadar spor yapabilen en yeni Threadripper işlemcilerini desteklemesidir. Ayrıca, en üst düzeyde RAM kapasitesi ve diğer birçok kullanışlı özellik için sekiz DIMM yuvası vardır.

Soket: AM4 | Maksimum RAM: 8x 32GB (256GB) | Yonga seti: X399 | Boyut: ATX | Özellikler: 8x DIMM yuvası, arabelleksiz RAM desteği, büyük soğutucu, 16 + 3 fazlı VRM

Artıları:

 • Sekiz DIMM yuvası
 • İplik kesici performansı
 • Kararlı hız aşırtma desteği
 • Üst düzey yerleşik ses
 • Yüksek kaliteli bileşenler

Eksileri:

 • Ryzen 3, 5, 7 ve 9 ile çalışmıyor
 • Pahalı

Bilgisayarınızın yapısına sıçratacak biraz paranız olduğunu duyduk. Peki, AMD Threadripper’ı düşünüyorsanız, gitmeniz gereken anakart budur. Ne yazık ki, bu ilerlemiş işlemcilerin fiziksel ebatı namacıylaiyle, ana akım anakarta bir adet atamazsınız, bu yüzden X399 platformuna girin.

GIGABYTE TRX40 AORUS Usta sahiptir manasıyla size olağanüstü kuvvetli bir teçhizat inşa amacıyla gereken her şeyi. 24 çekirdekli bir Threadripper CPU (48 (!!!) iş parçacığı ile), dört kanallı RAM amacıyla 8 DDR DIMM yuvası, kararlı sürat aşırtma amacıyla server katagorisi güç dağıtımı ve hem de bir ses ESS amacıyla tam desteğe sahipsiniz. 9118 Sabre DAC.

Ama hepsi bu değil; bu şey dört adede kadar GPU’yu bile destekleyebilir, zira namacıyla olmasın? Meraklı bir makine planlarken, “namacıyla” karar vermede rol oynamaz. Ödeyebileceğinizden en iyisini seçiyor ve bu anakart olağanüstü derecede kuvvetli bir AMD PC kurulumunu kolaylaştıracak.

Tek dezavantajı fiyattır, fakat bir Threadripper CPU satın almayı planlıyorsanız, bu bir problem olmamalı. Ve günümüzün PC bileşenleri amacıyla müstehcen fiyatlandırmasıyla, GIGABYTE’ın bu TRX40 AORUS Master’ı, en iyi AMD seçimimizden daha ideal fiyatlı. Şekle gidin.

ASUS ROG Maximus XII Hero Z490

6. ASUS ROG Maximus XII Hero Z490: Meraklılar için En İyi Intel Anakartı

Alt satır: Ciddi bir hız aşırtma yapmak istiyorsanız, ASUS ROG Maximus XII Hero Z490, bolca kullanabileceğiniz mükemmel bir platformdur. AMD’nin Threadripper için sunduğu kadar gelişmiş değil, ancak burada biraz tasarruf ediyor ve yine de süper hızlı 5Gb LAN, çok sayıda bağlantı noktası ve sağlam bir BIOS elde ediyorsunuz.

Soket: LGA1200 | Maksimum RAM: 4x 32GB (128GB) | Yonga seti: Z490 | Boyut: ATX | Özellikler: Wi-Fi 6, 5Gb LAN, ASUS AURA, 14 + 2 fazlı VRM

Artıları:

 • Harika yapı kalitesi
 • Fat VRM soğutucuları
 • İyi hız aşırtma desteği
 • 10. Nesil Intel CPU’lara kadar
 • 5 Gb LAN

Eksileri:

 • Pahalı

GIGABYTE gibi ASUS, derin ürünlere sahip olanlar amacıyla meraklı katagorisi anakartlar üretiyor. ROG Maximus XII Hero gibi bir anakart, bir Z490 yonga setini sallayan hayallerinizin bir PC’sini meydana getirmek amacıyla mükemmeldir. En son Intel Core i9-10900K’yı denemek ister misiniz? Göreyim seni; bu anakart, yolculuğa çıktığı amacıyla çok mutlu olacak.

Bu kart, fiyata yansıyan ciddi bir kit parçası. Her şeyi serin tutmak amacıyla bütün VRM’lerde büyük soğutma bloklarına sahipsiniz ve şunlar yüksek kaliteli, birinci sınıf bileşenlerdir. Bütün şunlar, işlemcilerini ve sistemlerini, sistem kararlılığından taviz vermeden bilgisayarlarından daha da çok performans elde etmek amacıyla overclock etmesine imkan tanır.

Arkadaki bağlantı noktaları amacıyla ASUS, 5 Gb LAN (1 Gb bağlantı noktası), HDMI, dört USB 3.2 Gen 2 bağlantı noktası, dört USB 3.2 Gen 1 bağlantı noktası, iki USB 2.0 bağlantı noktası, Optik S / PDIF, Wi- Fi ve gereksiniminiz olan bütün ses jakları. Yine de biraz pahalı. Teknik özellikleri denetim ettiğinizden ve PC’niz amacıyla aslında bu tür bir platforma gereksiniminiz olup olmadığına karar verdiğinizden emin olun.

Gigabyte X570 I AORUS Pro WIFI

7. Gigabyte X570 I AORUS Pro WIFI: En İyi Kompakt AMD Anakart

Alt satır: Bir PC oluşturmak için tam boyutlu bir ATX anakartına ihtiyacınız yok. Daha kompakt bir yapı oluşturmayı tercih ederseniz, GIGABYTE X570 I AORUS Pro WIFI gibi bir anakart uygun bir temel oluşturacaktır.

Soket: AM4 | Maksimum RAM: 2x 32GB (64GB) | Yonga seti: X570 | Boyut: Mini-ITX | Özellikler: 1Gb LAN, 2x DIMM yuvası, Intel Wi-Fi, M.2 yuvası, 8 fazlı VRM

Artıları:

 • Ryzen 3000 CPU’ları destekler
 • Küçük form faktörü
 • M.2 yuvaları
 • Intel Wi-Fi
 • İyi güç fazı tasarımı

Eksileri:

 • Hız aşırtma konusunda çok yetenekli değil
 • Tek PCIe 3.0 x16 yuvası

Harika bir bilgisayar meydana getirmek amacıyla karşınıza çıkan en büyük anakarta gereksiniminiz yok. Daha ufak form etkeni kasaları, bilgisayarın genel boyutlarını düşük tutmak istediğinizde kullanışlıdır ve bir Mini-ITX anakartı bu hususta yardımcı olacaktır. Süper kompakt bir Mini-ITX kasası kullanarak, en sevdiğiniz video oyun konsolundan biraz daha çok yer kaplayan bir bilgisayar meydana getirmek mümkündür.

ATX ya da micro-ATX anakartlardan fiziksel olarak daha ufak olmanın yanı sıra, Gigabyte X570 I AORUS Pro WIFI ile tam bir PCIe yuvasına sahip olursunuz , iki M.2 SSD takabilir , 64 GB’a kadar RAM ve en yeni Ryzen 3000’i yükleyebilirsiniz. CPU’lar . Bunların hepsi kulağa yeteri kadar iyi geliyor, fakat çok pahalı olmadığı amacıyla fiyat da yardımcı olacaktır.

Ve Ryzen 3000 serisi işlemciler dedim. Doğru; Ryzen 9 3900X’i bu anakarta kurabilir ve 12 çekirdek ve 24 iş parçacığı ile çalışan ufak bir PC’ye sahip olabilirsiniz, zira namacıyla olmasın? Yerleşik Intel Wi-Fi ile , bu anakartla bir PC’yi evin derhal derhal her yerine yerleştirebilirsiniz.

Bağlantı noktaları amacıyla, yukarıda belirti edilen Wi-Fi, HDMI, DisplayPort, Optik S / PDIF, iki USB 3.1 Gen 2 bağlantı noktası (biri USB-C), dört USB 3.1 Gen 1 bağlantı noktası ve 1 Gb LAN’a sahiptir. Bu anakartla alakalı hoşunuza gitmeyen şey, tek PCIe x16 yuvası ve VRM amacıyla rastgele bir fonksiyonel soğutucu bulunmamasıdır. Isınabilir ve işlemcinizi fabrika ayarlarından daha ileriye itmek istemezsiniz.

ASUS ROG Strix Z490-I Gaming

8. ASUS ROG Strix Z490-I Gaming: En İyi Kompakt Intel Anakart

Alt satır: Kompakt bir PC oluşturmak istiyorsanız, bir Mini-ITX kasa ve anakart kullanmak isteyeceksiniz. ASUS’un bu mükemmel örneği, fazla bagaj olmadan çok fazla potansiyele sahiptir. Uykulu bir performans bilgisayarı için bu anakartı güçlü bir CPU’ya sahip küçük bir kasaya atmaktan çekinmeyin. RAM biraz kısıtlayıcı olabilir, ancak 64GB’ta sorun yaşamamalısınız.

Soket: AM4 | Maksimum RAM: 2x 32GB (64GB) | Yonga seti: B450 | Boyut: Mini-ITX | Özellikler: 2,5 Gb LAN, Wi-Fi 6, 2x M.2 yuvası, 2x DIMM yuvası, 8 + 2 faz VRM

Artıları:

 • Küçük form faktörü
 • Çift M.2 yuvası
 • 2,5 Gb LAN
 • 10. Nesil Intel CPU’lara kadar
 • Wi-Fi 6

Eksileri:

 • Pahalı

Küçük form faktörlü kasalar genellikle, ATX kartlarıyla karşılaştırıldığında çok ufak olan Mini-ITX anakartları alır . ASUS , çok sayıda RGB ve hem de iki M.2 yuvası dahil olmak üzere ROG Strix Z490-I Gaming’e fazlası özelliği yerleştirmeyi başardı . Bu ufak anakart, Intel’in 10. Nesil işlemcilere kadar desteği ile eş güdümlü gelir.

Ancak ufak boyutun, asli olarak onunla yetenekli bir bilgisayar inşa edemeyeceğinizi varsayarak sizi yanıltmasına izin vermeyin. Tam ebatlı PCIe x16 3.0 yuvası, en sevdiğiniz GPU’yu kurmanıza imkan tanır ve 32 GB’a kadar RAM ile fazlası oyunu işlemeye hazır olacaktır. Daha ufak bir platform kullanma özgürlüğü amacıyla adil bir oran ödemeyi bekleyin.

ASUS, 2.5Gb LAN, DisplayPort, HDMI, dört USB 3.2 Gen 2 bağlantı noktası (biri C Tipi), iki USB 3.2 Gen 1 bağlantı noktası, iki USB 2.0 bağlantı noktası ve Wi-Fi 6 modülünü kullanıma sundu. Bu son derece genişleme dizisi, bilhassa desteklenen ağlarda daha süratli LAN trafiğini basitleştirecek süratli 2.5Gb LAN.

Peki ya diğer bütün anakartlar?

Bir ileri PC yapınız amacıyla düşünülebilecek tam manasıyla yüzlerce anakart var. AMD Ryzen 9 3900X ve Intel Core i7-10700K gibi belirli işlemciler amacıyla anakartların yanı sıra sadece Intel anakartları gibi platformları inceledik .

Intel ya da AMD ile gitmenize bakılmaksızın, anakartlar değişik satıcılardan temin edilebilir. Seçimlerimizin her biri amacıyla diğer bir satıcıdan bir seçenek seçebilir ve benzer bir deneyimin tadını çıkarabilirsiniz. Güç dağıtımı, bileşen tarzı ve özellikler gibi detaylı faktörler onları değişiklaştırmak amacıyla değiştirilse de, genelde anakartlar daha benzer olma eğilimindedir.

En İyi Anakartlar SSS

En iyi anakart nasıl seçilir
Bilgisayar yapınız amacıyla en iyi anakartı seçmek, büyük ölçüde kullanmak dilediğiniz işlemciye bağlıdır. Intel işlemciler, Intel soketleri ve yonga setlerine sahip anakartlar gerektirirken, AMD CPU’lar sadece alakalı AMD soketi ve yonga seti geçiş kartları ile çalışır. Oradan, fiyat ve yonga seti özelliklerine bakabilirsiniz, fakat uygun bir oran harcadığınız prosese kusursuz bir anakart satın alacaksınız.

Her iki platform amacıyla de en iyi iki anakart, işlemciden fabrikadan çok daha çoğunu almanıza imkan tanır, fazlalıkla dahil olan program her şeyi sizin amacıyla halleder. Koleksiyonumuzun başka önerileri arasında meraklılar amacıyla çözümler, Mini-ITX yapıları ve daha dar bütçeli olanlar yer alıyor. Neredeyse herkes amacıyla aslında bir anakart var.

Genellikle, anakart ne kadar pahalı olursa, kararlı sürat aşırtma desteği ve yüksek kaliteli bileşenlerin kullanılması talihi o kadar iyidir.

Yeni bir anakartta aramanız gerekenler
Yeni bir anakart amacıyla karar verme sürecinizi etkilemesi gereken birkaç asli etken var. En düşük fiyatlı anakartları satın almadığınız prosese, genelde en yeni Intel ve AMD işlemcilerle problem yaşamazsınız. Unutulmaması gereken birkaç nokta alçakta belirtilmiştir:

 • Voltaj regülatör modülü (VRM) soğutması.
 • Hız aşırtmayı planlıyorsanız güç dağıtımı.
 • Arka bağlantı noktası seçimi.
 • Form faktörü (ITX, microATX, ATX).
 • AMD ve Intel için doğru yonga setlerini seçmek.
 • Söz konusu yonga setlerinin doğru, desteklenen CPU üretimi ile eşleştirilmesi.
 • RAM desteği.
 • M.2 yuvaları gibi özellikler.

VRM’ler ve onları soğutmak eşit derecede önemlidir. CPU’ya iletilen gücün temiz ve kararlı olmasını istiyorsunuz, özellikle hız aşırtmayı planlıyorsanız, bu da ek boşluk payı için güçlü VRM’ler gerektirir. Birçok fazlı güç dağıtımı da idealdir ve genellikle daha pahalı anakartlar için ayrılmıştır.

Arka bağlantı noktası seçimi, sizin ve aksesuarlarınız için hangi bağlantı noktalarının mevcut olacağını belirler. Seçeneklerin çoğu benzer bağlantı noktaları ile geldiğinden, bir anakart seçerken en az önemli faktör budur. Biçim faktörü anakartın fiziksel boyutunu belirler, Intel ve AMD yonga setleri ise ek işlevsellik sağlamaya yardımcı olur.

Bunları desteklenen işlemcilerle eşleştirmek önemlidir; aynısı RAM için de geçerli. Bir Intel CPU, bir AMD anakartıyla çalışmaz ve bunun tersi de geçerlidir. Bazı işlemciler daha yavaş veya daha hızlı RAM ile iyi çalışmaz, bu nedenle ek ayrıntılar için Intel veya AMD’nin web sitesini iki kez kontrol ettiğinizden emin olun. M.2 yuvaları gibi diğer özellikler isteğe bağlıdır.

Önerilerimiz başlamak için harika bir yerdir. Intel ve AMD işlemciler için en iyisini ve Mini-ITX, bütçe ve meraklı yapıları için seçenekleri yuvarladık.

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli