Apple, Telefonlarınızı Şarj Ederken Yanında Uyumayın Uyarısında Bulundu

Teknoloji devi Apple, kullanıcılarını her gece telefonlarını şarj ederken yanında uyumamaları konusunda uyardı.Apple, şarj edilen bir telefonun yanında uyumanın büyük tehlikelere yol açabileceğine dair bir uyarıda bulundu.

Apple, Telefonlarınızı Şarj Ederken Yanında Uyumayın Uyarısında Bulundu

Milyonlarca telefon kullanıcısı, telefonlarını her gece şarj etmek için prize takıyor; ancak bu eylemle bazıları kendilerini veya evlerini büyük tehlikeye atıyor olabilir. Apple şimdi, bir telefonu ana güce doğru şekilde bağlamamanın sonuçları hakkında bir uyarıda bulundu.

Apple'ın yaptığı açıklamada, bir şarj kablosuna bağlı bir cihazın yanında uyumanın yangın, elektrik çarpması, yaralanma veya telefona veya mala zarar verebileceği belirtildi. Teknoloji devi, telefonların her zaman iyi havalandırılan bir alanda şarj edilmesi gerektiğini tavsiye ediyor.

Bir battaniye veya yastık altında telefonu şarj etmek de cihazın hızla aşırı ısınmasına neden olabilir. Teknoloji şirketinin ana mesajı şu şekildedir: "Bir güç kaynağına bağlıyken bir cihazın, güç adaptörünün veya kablosuz şarj cihazının üzerinde uyumayın, onları bir battaniye, yastık veya vücudunuzun altına koymayın."

Apple, "iPhone'unuzu, güç adaptörünüzü ve kablosuz şarj cihazınızı kullanırken veya şarj ederken iyi havalandırılan bir alanda tutun" diye öneriyor ve ekliyor: "Vücudunuza karşı ısıyı algılama yeteneğinizi etkileyen fiziksel bir durumunuz varsa özel dikkat gösterin."

Apple ayrıca, cihazınızı şarj etmek için üçüncü taraf şarj cihazları kullanmanız durumunda yangın riskinin arttığına da dikkat çekti. Bununla mücadele etmek için Apple, uluslararası güvenlik standartlarına uygun "iPhone için Yapıldı" kablolara göz atmanızı öneriyor.

Apple, Telefonlarınızı Şarj Ederken Yanında Uyumayın Uyarısında Bulundu

Açıklamada şunlar belirtildi: "USB 2.0 veya sonrasıyla uyumlu ve ilgili ülke düzenlemeleri ile uluslararası ve bölgesel güvenlik standartlarına uygun 'iPhone için Yapıldı' veya diğer üçüncü taraf kabloları ve güç adaptörleri ile iPhone'u şarj edebilirsiniz. Diğer adaptörler, ilgili güvenlik standartlarını karşılamayabilir ve bu tür adaptörlerle şarj etmek, ölüm veya yaralanma riski oluşturabilir."

Ayrıca, sadece uyurken değil, aynı zamanda cihazınızı su veya başka bir sıvının yanında şarj etmemeniz gerektiğini de belirttiler. Hasar görmüş şarj cihazlarını kullanmanın veya nem varken şarj etmenin, yangın, elektrik çarpması, yaralanma veya iPhone'a veya diğer mülklere zarar verme riski oluşturabileceğini belirttiler.