Şu Anda İzlemeniz Gereken En İyi Michelle Yeoh Filmleri

Şimdi 50'den fazla filmle Yeoh, Malezya ve Fransa hükümetlerinden onursal unvanlar da dahil olmak üzere düzinelerce uluslararası ödül ve övgüyle tanındı.

Her Yerde Her Yerde Bir Anda Michelle Yeoh'un şu adaki kariyerini anlatıyor. O her yerde. Star Trek: Discovery'de İmparator Philippa Georgiou olarak, daha önce kimsenin gitmediği bir yere cesurca gitti, o kadar sahne çalan bir rol yaptı ki, sadece karakterine adanmış bir spin-off'dan bahsediliyor. Yeoh ayrıca Crazy Rich Asians'ın güçlü anası ve nihai "kaplan annesi" Eleanor Young olarak hakimdi. McU'da tamamen farklı iki karakteri oynayan tek aktörlerden biri: Shang-Chi'deki Ying Nan ve On Yüzüğün Efsanesi ve Guardians of the Galaxy Vol. 2'deki Aleta Ogord. A24'ün çok evrenli bilim kurgu filmi Everything Everywhere All at Once, Yeoh'un yavaşlamadığının bir göstergesi daha. Yakında The Witcher: Blood Origin, American Born Chinese ve dört avatar devam filminde başrolleri var.

Çoğu kişi Yeoh'u, birçok dövüş sanatları rolünden biri olan Crouching Tiger, Hidden Dragon'daki kılıç ustası Yu Shu Lien rolündeki büyüleyici tasvirinden hatırlıyor. Ancak, Yeoh sadece filmler için dövüş sanatları uyguladı. Fizikselliği aslında çocukluğunda bale eğitimi verdiği yıllara kadar uzanıyor. Balerin olmanın ötesinde, eski bir Malezya Güzeli, şarkıcı ve yapımcıdır. Dört dilli (Kantonca, İngilizce, Malayca ve Mandarin) ve özellikle nesli tükenmekte olan Çin kaplanlarını korumak için doğayı korumak için cesur bir aktivist. Şimdi 50'den fazla filmle Yeoh, Malezya ve Fransa hükümetlerinden onursal unvanlar da dahil olmak üzere düzinelerce uluslararası ödül ve övgüyle tanındı.

Yeoh'un çok çeşitli rolleri var ve Everything Everywhere All at Once onun güçlü yönlerini oynuyor. Evelyn Wang'ı canlandırıyor, birden fazla evrende var olan bir kadın. Tiyatrolardaki en son aksiyon dolu macerasını izledikten sonra Den of Geek, Michelle Yeoh'un bir sonraki izlemeniz gereken en önemli film rollerinden 10'unun kirazını seçti...

Yes, Madam (1985)

 

Yeoh'un bu aksiyon filmindeki ilk başrolü, ölüme meydan okuyan yüksek tekmeli dublörleri için hala etkileyici olsa da, tarihli hissediyor. Yeoh'u Hollywood dövüş sanatları film kraliçesi Cynthia Rothrock ile birlikte çeken bir buddy-cop filmi olan Madam, Hong Kong'da In the Line of Duty film serisini başlattı, tematik olarak güçlendirilmiş kadın polisleri öne çıkan ve "silahlı kızlar" olarak bilinen Hong Konglu aksiyoncular alt soylarını besleyen bir dizi.

Evet, Madam doğunun batıyla buluşmasının basmakalıp bir hikayesidir, çünkü iki müfettiş bazı kritik mikrofilmleri kurtarmak için işbirliği yapmak zorunda kalırlar, ancak dövüş koreografisi harikadır. Bugün yükselişe geçmesine rağmen, Yeoh'un cam panelden geçen bir balkon korkuluğuna ters takla atması, Hong Kong dublör endüstrisi tarafından o dönemin en cesur dublörlerinden biri olarak övgüyle karşılandı.

Yeoh, batı pazarı için daha dostça tasarlanmış bir sahne adı olan Michelle Khan olarak anılıyor. 90'ların ortalarında khan'ı gerçek soyadı için terk etti.

Supercop (1992)

 

Jackie Chan'in Police Story serisinin üçlüsü ve bir başka kanka-polis filmi olan Yeoh, Jackie'nin Hong Kong polisi Chan Ka-Kui ile ortaklık yapmaya zorlanan anakara Çinli Müfettiş Jessica Yang'ı canlandırıyor. Bu, Yeoh'un ilk yedi filminden sonra emekliliğini ilan ettikten sonra oyunculuğa geri dönmesine işaret etti ve chan'e savaş ve dublörlükte ayak uydurabileceğini çabucak gösteriyor. Yeoh, otoyolda yarışırken ve hareket halindeki bir trene motosiklet atlarken bir arabanın kaputuna ciddi şekilde düşer, hepsi son kredi NG'lerinde korkunç ayrıntılarla gösterilir (NG, "iyi değil" için Hong Kong filmi argosudur - Jackie Chan filmlerinde dublör başarısızlıklarını ve flubbed çizgilerini yakalayan imza çekimleri).

Supercop, Hong Kong'un Çin'in egemenliğine geri dönmesiyle ilgili artan endişeleri ele almanın ötesinde, Yeoh'un Police Story serisi boyunca Chan'in talihsiz kız arkadaşı May'i canlandıran Maggie Cheung ile ilk kez çalıştığını işaret ediyor. Yeoh ertesi yıl Supercop 2'de (diğer adıyla Project S) Müfettiş Yang rolünü tekrarladı ve Chan'in sürükleyici bir şekilde uyumsuz bir cameo yaptığı, ancak bu film orijinalin kalitesini karşılayamadı.

The Heroic Trio (1993)

 

CGI ve MCU'dan çok önce, Hong Kong inanılmaz derecede sevimsiz süper kahraman filmleri üretti ve Heroic Trio o kadar saçma bir şekilde özürsüz bir örnek ki kült film statüsüne ulaştı. Yeoh, görünmezlik pelerini olan bebek kaçıran bir villainess olan 3 Numara'yı oynuyor. Üçlünün diğer üçte ikisi Maggie Cheung' un şımarık av tüfeği avcısı motorcu civciv Mercy ve Cantopop şarkıcısı Anita Mui'nin Wonder Woman rolünde (DC süper kahramanı değil, HK süper kahramanı maske ve pelerinle dolu).

Karikatürik eylem, fizik yasalarına olan saygıyı terk eder ve yaratıcı olarak çirkin bir koreografiye kapı açar. Aynı zamanda, erkeklerin hepsinden habersizken, neler olduğunu bilen ve işle ilgilenen kadınların olduğu zaman için yeni bir bakış açısı sunuyor.

Üçlü aynı yılın sonlarında The Executioners için tekrar bir araya geldi, ancak devamı orijinali ile aynı kampsal gereksizliğe ulaşamadı.

Wing Chun (1994)

 

Bruce Lee dövüş sanatları kariyerine Donnie Yen'in popüler Ip Man film serisinde tasvir edilen Grandmaster Ip Man altında Kung Fu'nun Wing Chun stiliyle başladı. Bir Çin efsanesine göre, bu tarz adını Ng Mui adlı bir Shaolin rahibesinden öğrenen Yim Wing-Chun'dan almıştır. Yeoh titular karakteri canlandırıyor ve sinematik tesadüfle Wing-Chun, Donnie Yen tarafından canlandırılan çocukluk aşkı Leung Pok-To ile nişanlanıyor.

Leung kung fu eğitimi için uzaktaydı ve yıllar süren ayrılığın ardından nişanlısını tanıyamadı. Ortak bir Çin komplo cihazında Wing-Chun'u bir erkek ve arkadaşı Charmy (Catherine Hung) ile karıştırır. Bir de haydutlar var, her iki kadına da hak iddia ediyor çünkü haydutlar böyle yapar. Hijinkler başlasın.

Usta dövüş koreografı Yuen Woo-Ping tarafından yönetilen dinamik wire-fu, parlak ve heyecan vericidir. Yuen'in imzasını taşıyan koreografik tarzının tofu kokması üzerine düello - esprili, yaratıcı ve inanılmaz fiziğine rağmen büyüleyici. Ng Mui'yi oynamak, Kung Fu sinemasının ilk kraliçesi, 1966 klasiği Come Drink with Me'de Kung Fu kahramanını tanımlayan Cheng Pei-Pei'dir ve Hollywood tarafından En çok Crouching Tiger, Hidden Dragon'daki Jade Fox rolüyle tanınır.

The Stunt Woman (1996)

NG'yi izlemeden, Dublör Kadın korkunç derecede düzensiz bir filmdir. Yeoh'un daha belirsiz filmlerinden biri. Yeoh, dublör işine girmek için mücadele eden hevesli bir dövüş sanatçısı olan Ah Kam'ı canlandırıyor, ancak Şef Tung (Sammo Hung) yönetimindeki tanınmış bir dublör ekibinde yer almak için çabalıyor. Dublör endüstrisine kendini yansıtan bir bakış olarak başlayan şey, boyunca mükemmel dublörler ve kavgalarla, aniden üçlü çatışmaların gölgesinde kalan, yönünü kaybeden ve filmin tonunu karıştıran bir romantizme eğik bir dönüş yapar. Ancak son kredi NG'leri ani değişimin arkasındaki nedeni ortaya koyuyor.

Röportajlarda Yeoh, Supercop için yaptığı dublörleri genellikle en tehlikelisi olarak gösterir, ancak bu muhtemelen basını bildikleri filmlerle yatıştırmak içindir. Ancak, 15 Ekim 1995'te The Stunt Woman'ı çekerken Yeoh, yapımı aylarca durduran ve filmi tamamlamak için büyük yeniden yazmalar talep eden başarısız bir dublörden sette yıkıcı bir kaza geçirdi. Yeoh üzücü bir düşüş geçirirken ve acı içinde kıvranan bir sedyeyle taşınırken kaza acı verici ayrıntılarla belgelenmiştir.

Stunt Woman nihayetinde bir film olarak başarısız olsa da, Yeoh gibi oyuncuların sadece eğlencemiz için hayatlarını ortaya koydukları korkunç bir hatırlatmadır.

The Soong Sisters (1997)

Kahraman bir üçlüden tarihi bir üçlüye, Soong Sisters, Michelle Yeoh ve Maggie Cheung'u Soong kız kardeşlerden ikisi olan Ai-Ling ve Ching-Ling'i oynamak için bir araya getirirken, üçüncü Soong kız kardeşi May-Ling'i Vivian Wu canlandırıyor. Gerçek hayatta, bu üçü Sırasıyla Çin Cumhuriyeti'nin kurucuları Dr. H. H. Kung, Sun Yat-Sen ve Chiang Kai-Shek ile evlendi. Tarihi bir dram olarak faturalandırılan film, abd'de üniversiteye giden, Çin'e dönen, evlenen ve daha sonra Cumhuriyeti Tayvan'a taşınmaya zorlayan komünistler için kaçınılmaz kaybı takip eden, zengin bir işadamı ve yayıncının kızları soong kız kardeşleri takip ediyor.

Soong Sisters, İngiltere'nin Hong Kong'un egemenliğini Çin'e iade ettiği yıl olan Çin sineması için en hassas zamanda piyasaya sürüldü. Hong Konglu film yapımcıları, komünist yönetimin yaratıcı lisanslarını baskılayabileceği korkusuyla maverick tarzlarını korumakta zorlanıyorlardı. O zamanlar Çin Cumhuriyeti konusuyla uğraşmak cesurdu ve filmin bazı mesajları potansiyel olarak değişken siyasi meselelerin arasında gezindi. Bununla birlikte, film Tayvan'ın Altın At Ödülleri'nde üç ödül ve Cheung için En İyi Kadın Oyuncu dahil olmak üzere Hong Kong Film Ödülleri'nde yedi ödül kazandı (Yeoh En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında aday gösterildi ve film dört ek adaylık aldı).

Tomorrow Never Dies (1997)

 

Michelle Yeoh genellikle batı basını tarafından birçok Bond kızından biri olarak sınıflandırılır, ancak Yeoh'un erkeklerinden biri olması gereken gerçekten Pierce Brosnan'dır. Brosnan'ın gizli ajan olarak ikinci maçında Çinli süper casus Wai Lin olarak 007'yi tamamen geride bırakmaz. Elbette, Bond rehin alındıktan sonra Wai Lin'i defalarca kurtarmalı - Bond franchise'ındaki çalıntı nükleer bomba arsası kadar aşırı gerçekleştirilen hackneyed damsel-in-distress hikayesi - ama Wai Lin'in güvenli evindeki dövüş sahnesinden sonra, ki bu Yeoh için biraz koreografiden ibaret, daha iyi bir dövüşçü olduğu açık. Yeoh'un kendi dublörlerini yapmak istediği ancak sigorta kısıtlamaları nedeniyle bunu yapması yasaklandığı iddia edildi.

Tomorrow Never Dies, Yeoh'un batı sinemasına ilk gerçek molası olan filmografisinde önemli bir ana işaret ediyor. Ve bunu kariyerine nüfuz eden aynı gösterişle devam ettiriyor. Wai Lin güçlü, zeki, seksi ve bağımsızdır, öyle ki, filmin sonunda "Oh James!" diyerek başka bir Bond klişesine razı olduğunda, karakter hakkında bildiklerimizle ilgili olarak kendini değerli ve tutarsız hisseder.

Far North (2007)

 

Bir film kahramanın köpeğini yemek için öldürmesiyle başladığında, bunun korkunç olacağını biliyorsun. Yeoh, Sibirya tundrasında bir münzevi olan ve bir şaman tarafından doğumda lanetlendiğinin söylenmesinin ardından dışlanmış olarak yaşayan Saiva'yı canlandırıyor. Ama yanında anja (Michelle Krusiec) adında genç bir kadın var. Donmuş çorak topraklarda bir hayat sürerken, Sean Bean'in canlandırdığı Loki adında kayıp bir askeri kurtarırlar.

Bu, tamamen çarpıcı muazzam panoramik konumlara sahip zarif güzel bir filmdir. Elementlere karşı mücadele ederken ve aktörler geniş manzaralara karşı küçümseyici göründükleri için çok az diyalog var. Uluyan rüzgarların ıssız sahneleri, doğanın soğuk sertliğinin içsel anlarıyla ayrıştırılır. Saiva bu duygusuz ortamda hayatta kalmak için ne gerekiyorsa yapmaya itilir. Yeoh için eşi görülmemiş bir rol ve dişlerini çiğ fok eti yerken içine batırıyor. Ve acımasız MacGuffin o kadar şok edici ki günlerce peşini bırakmayacak.

The Lady (2011)

 

Bu Michelle Yeoh'un dramatik tour de force'u, 15 yıl ev hapsindeyken Nobel Barış Ödülü'nü kazanan Burma'nın şiddet içermeyen siyasi lideri Aung San Suu Kyi'nin kapsamlı bir biyografisi. Aynı zamanda kendisi ve kocası Oxford araştırma görevlisi Michael Aris (David Thewlis) hakkında zamansız bir aşk hikayesidir. Suu Kyi, Yeoh'a tüm oyunculuk pirzolalarını sergileme fırsatı veren çalkantılı ama ilham verici bir hayat yaşadı. Her duyguya tam aralık verilir ve Yeoh tasvirine saygı, saygı ve zarafetle yaklaşır.

Luc Besson'un The Lady'ye olan yönü eleştirilere hedef olurken, hem Yeoh hem de Thewlis'in performanslarının yanı sıra görkemli tropikal manzaralar ve sinematografi övgü topladı. Bu filmde ayrıca Yeoh'un Shang-Chi'si ve On Yüzüğün Efsanesi rol arkadaşı Benedict Wong da rol alıyor, ancak her iki filmde de buradaki bir telefon görüşmesinin ötesinde bir sahneyi paylaşamıyorlar.

Master Z: The Ip Man Legacy (2018)

 

Yeoh, Kung Fu film türüne muzaffer bir dönüşle hala buna sahip olduğunu gösteriyor. Master Z: The Ip Man Legacy, Dövüş dünyasından ayrılmaya çalışan Ip'in rakibi Cheung Tin-chi'nin (Max Zhang) ardından Donnie Yen'in popüler Ip Man serisinden bir spinoff' tur, ancak tam dışarıda olduğunu düşünürken, onu geri çekiyorlar. Yeoh, düz gitmeye ve çetesini meşru bir işe dönüştürmeye çalışan bir maşa lideri olan Tso Ngan Kwan'ı canlandırıyor.

Yuen Woo-Ping'in yönettiği bir diğer film olan Master Z: The Ip Man Legacy, en iyi dövüş sanatları yıldızlarıyla dolu. Yeoh ve Zhang'ın ötesinde, oyuncu kadrosunda Tony Jaa, Xing Yu (gerçek bir eski Shaolin keşişi), Yuen Wah (Shang-Chi'de Usta Guang Bo ve On Yüzük Efsanesi'nde Yeoh ile birlikte rol alan usta bir dövüş sanatları yıldızı olan "takla kralı") ve iyi bir önlem olarak Dave Bautista yer alıyor.