Snapdragon 8 Gen 3, Oyun Performansında Apple A17 Pro'yu Geride Bırakabilir

Snapdragon 8 Gen 3, TSMC'nin 3nm üretim sürecini kullanmasa da, iddialara göre Apple A17 Pro'ya göre yüzde 30 daha fazla enerji verimliliği sunuyor.

Snapdragon 8 Gen 3, Oyun Performansında Apple A17 Pro'yu Geride Bırakabilir
Snapdragon 8 Gen 3, Oyun Performansında Apple A17 Pro'yu Geride Bırakabilir

Üretim teknolojisi açısından şu anda en önde olan yonga Apple'ın A17 Pro modeli. Bu yonga, 3nm sürecinde üretilerek iPhone 15 Pro'lara olağanüstü bir performans sunuyor. Ancak rakip Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 3 ile sahneye büyük bir giriş yapmaya hazırlanıyor. Son sızıntılar, Snapdragon 8 Gen 3'ün Apple A17 Pro'dan önemli ölçüde daha verimli olabileceğini gösteriyor.

Snapdragon 8 Gen 3, GPU'da liderliği ele alabilir

Snapdragon 8 Gen 3, TSMC'nin N4P sürecinde üretilecek olmasına rağmen, Apple'ın son iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max modellerinde kullandığı A17 Pro'dan yüzde 30 daha enerji verimli olması bekleniyor. Dahası, GPU performansında Snapdragon 8 Gen 3'ün Apple A17 Pro'yu geride bırakabileceği söyleniyor. AnTuTu test sonuçları, CPU performansında yüzde 15, GPU performansında ise yüzde 40'a kadar bir artış gösteriyor.

Daha önce Snapdragon 8 Gen 2'nin, A16 Bionic'i özellikle GPU konusunda nasıl geride bıraktığına tanık olmuştuk. Son sızıntılar, yeni nesil Snapdragon'la bu farkın daha da genişleyebileceğini gösteriyor. Ünlü sızıntı kaynağına göre, Snapdragon 8 Gen 3'ün Adreno 750 grafik işlemcisi, A17 Pro'nunkinden yüzde 60 daha hızlı olabilir. Ancak bu performans artışının tam olarak hangi alanda sağlandığı henüz belirsiz.

Apple bu sene A17 Pro'nun, A16 Bionic'e göre ışın izleme performansında dört kat daha iyi olduğunu belirtti. Bu bağlamda, Snapdragon 8 Gen 3'ün bu alanda ne kadar başarılı olacağını görmek oldukça heyecan verici. Eğer bu sızıntılar doğruysa, Qualcomm'un yeni yongasıyla grafik performansını, işlemci performansının önüne koyduğunu söyleyebiliriz.