Samsung, Üretimdeki Kesintilere Devam Ediyor!
Huawei, Rakiplerini Geride Bırakmayı Planlıyor: Şimdi de CMOS Sensör Üretimine Odaklanıyor!

Sıradaki içerik:

Huawei, Rakiplerini Geride Bırakmayı Planlıyor: Şimdi de CMOS Sensör Üretimine Odaklanıyor!

e
sv

Samsung, Üretimdeki Kesintilere Devam Ediyor!

16 okunma — 02 Ekim 2023 23:13
Yarı iletken sektörü istikrarlı bir üretime henüz kavuşmuş değil. Bu zorlu dönemde Güney Kore'nin öncü teknoloji firması Samsung, 2023 yılının üçüncü çeyreğinde de maliyetleri dengelemek adına üretimdeki kesintilere başvuruyor.
samsung uretimdeki kesintilere devam ediyor9294

Çip üretimi konusunda dünya lideri olan Samsung, 2023’ün üçüncü çeyreğinde üretim kesintilerini sürdürerek kayıplarını en aza indirmeyi planlıyor. Yılın ilk aylarında başlayan bu stratejik üretim kesintisiyle şirket, SK Hynix ve Micron gibi sektördeki diğer devleri takip ederek süregelen çip arz fazlalığını dengede tutmayı amaçlıyor.

Devam Eden Üretim Kesintisi

Analist Kim Dong-won’un KB Securities’den yaptığı açıklamaya göre, Samsung’un Device Solutions (DS) adlı çip yönetim bölümü, üçüncü çeyrekte yaklaşık 4 trilyon won (2,96 milyar dolar) zarar edecek. Bu, ikinci çeyrekte kaydedilen 4,35 trilyon wonluk (3,2 milyar dolar) zarardan daha düşük olsa da ideal seviyelere henüz ulaşılamadığını gösteriyor.

Samsung, Üretimdeki Kesintilere Devam Ediyor!

Samsung, DRAM üretimini ilk çeyrekte yüzde 20’den yüzde 30’a, NAND Flash kesintilerini ise yüzde 40’a çıkardı. Samsung’un DS bölümü, bu yılın ilk çeyreğinde, 14 yılın ardından 3,4 milyar dolarlık operasyonel zarar bildirdi, ana sebep olarak da düşük küresel talep nedeniyle oluşan yüksek çip stokları gösterildi. Şu anda pazarda hâlâ bir çip arz fazlası var ve arz-talep dengesinin sağlanması bir süre daha alacak gibi.

DS bölümü, Samsung’a önemli bir gelir kaynağı sağlıyor. Bu yılın ikinci çeyreğinde, toplam 44,2 milyar dolarlık gelirin 10,85 milyar doları bu bölümden geldi. Önceki yılın aynı döneminde, bu bölüm 56,9 milyar dolar gelir ve 7,35 milyar dolar operasyonel kâr elde etmişti. Şirketin Device Solutions birimi şu sıralar Pyeongtaek‘de yeni bir üretim hattı oluşturma çalışmalarına odaklanmış durumda, bu da talepteki düşüşle birlikte mevcut zararların bir diğer nedeni. Bununla birlikte, üretim kesintilerinin uzun vadede bellek fiyatlarını yükselteceği tahmin ediliyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli