Rekabet Kurumu, Sahibinden'e Rekor Ceza Kesti!

Rekabet Kurumu, Türkiye'nin en popüler ikinci el alım satım platformlarından Sahibinden.com'a ciddi bir idari para cezası verdi. Peki bu cezanın sebebi ne? İşte ayrıntılar.

Rekabet Kurumu, Sahibinden'e Rekor Ceza Kesti!

Türkiye'de yoğun bir şekilde kullanılan Sahibinden.com, özellikle otomobil ve emlak piyasalarında meydana gelen spekülasyonlar nedeniyle Rekabet Kurumu'nun dikkatini çekti. Sonunda bu platforma büyük bir ceza verilmesine karar verildi. Cezanın tam detayları ve Rekabet Kurumu'nun bu konudaki açıklaması şu şekildedir:

Rekabet Kurumu, Sahibinden.com'a tam olarak 40 milyon TL idari para cezası uyguladığını duyurdu!

Bu dev online platform hakkında yapılan incelemeler sonucunda Sahibinden.com'a toplamda 40 milyon TL ceza kesildiği belirtildi. Rekabet Kurumu'nun konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şunlar ifade edildi:

Rekabet Kurumu'nun 30.09.2021 tarihli kararına dayanarak, Sahibinden.com'un kurumsal üyelere yönelik emlak ve otomobil satışı konusunda online platformlarda hâkim bir konumda olduğu, bu üyelerin verilerini başka platformlara taşımalarını engellediği, bu yolla ve yaptığı sözleşmelerle rekabeti kısıtladığı ve bu nedenle 4054 sayılı Kanun'u ihlal ettiği sonucuna varıldı. Bu nedenle Sahibinden Bilgi Teknolojileri ve Pazarlama AŞ'ye 40 milyon TL'nin üzerinde ceza verilmesine karar verildi.

Ayrıca, bu cezanın uygulanmasının yanı sıra Sahibinden.com'dan bazı yükümlülüklerin yerine getirilmesi de talep edildi. Bunlar arasında sözleşmelerin ihlal konusu maddeler olmaksızın yeniden düzenlenmesi, kurumsal üyelerin Sahibinden.com platformundan rakip platformlara veri taşımasına olanak sağlayan bir altyapının oluşturulması ve bunun gibi birçok önemli madde bulunmaktadır.

Ancak, Sahibinden.com'un rekabeti kısıtladığına dair diğer bazı iddialar reddedildi.

Sahibinden.com'a verilen bu ceza hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşabilirsiniz.