PS4 Performansını Arttırma Yöntemleri ?

PS4'ünüzün daha hızlı çalışmasını ve performansını nasıl iyileştirebileceğinizi mi merak ediyorsunuz? İşte PS4 performansınızı en üst düzeye çıkarmak için atmanız gereken adımlar.

PS4 Performansını Arttırma Yöntemleri ?

Bir PS4 ya da PS4 Pro'nuz varsa, sistemden daha iyi bir performans nasıl alabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Bir oyun bilgisayarı gibi PS4'ünüzü yükseltemezsiniz, ancak PS4'ünüzün en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için bazı yollar vardır.

PS4'ünüzün nasıl daha hızlı çalışacağına dair seçeneklerinizi inceleyelim.

1. Yeterli Boş Disk Alanınızın Olduğundan Emin Olun

Zayıf PS4 performansının en yaygın nedenlerinden biri, disk alanında ciddi şekilde düşük olmaktır. Modern oyunların boyutuyla, kaydettiğiniz video kliplerle, kullanılabilir alanınızı doldurup farkında bile olmadan doldurmak kolaydır.

PS4'ünüzde neyin alan kapladığını görmek için Ayarlar > Depolama > Sistem Depolaması'na gidin ve kategoriye göre bölünmüş bir çubuk göreceksiniz. Büyük ihtimalle oyunların en büyük alanı kapladığını göreceksiniz, bu yüzden yüklü olanları göstermek için Uygulamalar'ı seçin.

Daha sonra, ilk olarak en büyük oyunları ele almak için Seçenekler'e tıklayıp Boyuta Göre Sırala'yı seçmek mantıklıdır. Seçenekler menüsünden Sil'i seçin, ardından silmek istediğiniz tüm oyunları işaretleyin. Onayladığınızda, sistem seçilen veriyi silmek için bir an alır.

Bir PS4 oyununun verilerini silmek, bu başlığın kaydedilmiş verilerini silmez, çünkü bu bilgiler ayrı olarak kaydedilir. Ancak oyunu tekrar oynamak isterseniz, PlayStation Store'dan veya diskten yeniden yüklemeniz gerekecektir. Her iki şekilde de çevrimiçi oynamak için en son güncellemeleri yeniden indirmeniz gerekecektir. Yavaş bir internet bağlantınız varsa, hangi oyunları sileceğiniz konusunda dikkatli düşünün.

Bittiğinizde, ne kadar alan kazandığınızı görmek için ana Depolama menüsüne geri dönün. Eski videolarınızı da Capture Gallery'den silmekten çekinmeyin, ancak büyük olasılıkla büyük bir fark yaratmayacak kadar büyük değillerdir.

İdeal olarak, en az 50GB boş bırakmalısınız. Ancak PS4'ünüzün iyi çalışmasını sürdürmek için 100GB gibi bir alanı boş bırakabilirseniz, daha iyidir. Bu sayede bazı oyunları ikincil depolama alanına taşıyabilir ve sistem diskinizde sorunsuz çalışması için yeterli alanı boş bırakabilirsiniz.

2. PlayStation 4'ünüzü Fiziksel Olarak Temizleyin

Eğer PS4'ünüzü uzun süre önce aldıysanız, içinde toz ve diğer kirlerin birikmiş olması muhtemeldir. Bu durum kontrol edilmezse performansı olumsuz etkileyebilir. Sistemdeki kirden dolayı daha fazla ısı hapsolursa, sistem fanları daha sıkı çalışmak zorunda kalır ve bu da genel verimliliği düşürür.

Kirli PS4'ünüzü temizlemek için rehberimizi takip edin ve iç kısımlarındaki tozu çıkarın. Umarız bu, sisteminizin daha serin bir sıcaklıkta çalışmasına yardımcı olur ve böylece oyunları biraz daha akıcı bir şekilde çalıştırır.

Bu konuyu düşünürken, PS4'ünüzü de sağlıklı bir pozisyonda tuttuğunuzdan emin olun. Oyun konsolunu sıcağı hapseden kapalı bir alanda tutmayın ve konsolu başka bir yüzeye veya nesneye tam olarak yan yana koymak suretiyle havalandırma deliklerini tıkamadığınızdan emin olun.

3. PS4 Sistem Veritabanını Yeniden Oluşturun

PS4'ünüzün neden bu kadar yavaş olduğunu merak ediyorsanız, özellikle menülerdeyken, bu seçenek tam size göre. PS4'ün Güvenli Mod arayüzünde Veritabanını Yeniden Oluştur adında bir yardımcı programı olduğunu bilmeyebilirsiniz. Bu işlem, sabit diskinizi birleştirmek kadar yoğun değil. Bunun yerine, oyunlarınız ve servisleriniz için ilgili verilerin nerede olduğunu sisteminize bildirir, böylece daha verimli erişim sağlanır.

Bu, muhtemelen oyun performansınızı artırmayacak, ancak PS4'ün uzun süreli kullanımıyla yaygın olan ana ekran gecikmelerini azaltacaktır. Bunu yapmak, aynı zamanda bir süre oynamadığınız oyunlar için güncellemeleri kontrol etmenizi sağlar (işlem tamamlandığında yeniden başlattığınızda).

PS4 sistem veritabanınızı yeniden oluşturmak için, PS4'ünüzü tamamen kapatın. Kontrolcünüzdeki PS Düğmesine basılı tutarak ve Hızlı Menü'den Güç > PS4'ü Kapat'ı seçerek kapatın. PS4'ünüzdeki ışıklar söndüğünde, konsolunuzun önündeki fiziksel Güç düğmesine birkaç saniye basılı tutun. İkinci bir bip sesini duyduğunuzda, PS4'ünüz Güvenli Mod'da başlatılacaktır.

Kontrolcünüzü bir USB kablosu ile sisteminize bağlayın, ardından kontrolcünüzdeki PS Düğmesine basın, böylece kullanabilirsiniz. Veritabanını Yeniden Oluştur'u seçin, işlemi onaylayın ve tamamlanmasını bekleyin. Bu genellikle çok uzun sürmez (benim durumumda, 1TB sürücüyle yaklaşık 7 8 dakika). Tamamlandığında, sistem yeniden başlatılacaktır. İşlem herhangi bir veriyi silmez, ancak sisteminizin en son hangi oyunları oynadığınızı unutmasına neden olur. Bu nedenle, en son oynadığınız oyunlar ana ekranınızda tekrar başlatana kadar görünmeyecektir.

4. Boost Modunu Aktifleştirin (PS4 Pro)

Eğer bir PS4 Pro'nuz varsa, PS4 deneyiminizi daha akıcı hale getirmek için mutlaka aktifleştirmeniz gereken Boost Mode adında bir ayar bulunmaktadır. Bu, oyunların sistemin grafik kalitesini ve kare hızını (FPS olarak da bilinir) artırabilir, hatta PS4 Pro'nun üstün donanımından özellikle yararlanmak üzere tasarlanmamış olsalar bile.

Örneğin, bir oyunu 30FPS'den 60FPS'ye çıkarabilir, yükleme sürelerini hızlandırabilir veya grafiksel pop-in'leri azaltabilir. Etki başlıktan başlığa değişir - tüm oyunlar bunu desteklemiyor olabilir, ancak birçok oyun aktif olduğunda daha iyi çalışacaktır.

Boost Modunu etkinleştirmek için ana ekranınızdan Ayarlar > Sistem'e gidin. Bu menüde bir Boost Mode seçeneği görmelisiniz. Bununla birlikte, sadece bu seçeneği etkinleştirin ve kullanıma hazırdır.

5. En Son Oyun Güncellemelerini Yükleyin

Belirli bir PlayStation oyununda kötü bir performans yaşıyorsanız, mevcut güncellemeleri yüklemek iyi bir fikirdir. Genellikle, geliştiriciler kare hızındaki yavaşlamaları, yükleme sürelerini kısaltmayı ve benzeri sorunları düzeltmek için yamalar yayınlarlar.

PS4'ünüz bu işlemi düzenli olarak oynadığınız oyunlar için otomatik olarak yapmalıdır; ayrıca uzun süre oynamadığınız oyunları başlatırken de güncellemeleri kontrol eder. Ancak sisteminiz her zaman çevrim içi değilse, ana ekranınızdaki bir oyunu vurgularken kontrol cihazınızdaki Seçenekler düğmesine basabilir ve manuel olarak güncellemeleri kontrol etmek için Güncelleme Kontrolü'nü seçebilirsiniz. Geçmişte bir oyunla ilgili sorunlar yaşadıysanız, geliştiricilerin karşılaştığınız problemi çözüp çözmediklerini görmek için bunu deneyin.

6. SSD'ye veya Daha Hızlı bir HDD'ye Geçin

PS4'ün standart 5400RPM sabit diski özellikle hızlı değildir, bu nedenle oyunları yüklemesi biraz zaman alır. Sonuç olarak, dahili PS4 sürücünüzü 7200RPM diske, hibrid sürücüye veya hatta bir SSD'ye yükseltmeyi düşünebilirsiniz.

Bu, yükleme sürelerinde bazı avantajlar sağlarken, diğer açılardan büyük bir fark yaratmayacaktır. Oyunlar daha hızlı yüklenecektir, ancak grafik performansını veya oyunun diğer yönlerini iyileştirmeyecektir.

Bu, özellikle orijinal PS4 ve PS4 Slim için geçerlidir. Her iki model de sabit diskleri için SATA II bağlantısını kullanır, bu da PS4 Pro'daki daha yeni SATA III bağlantısının ulaşabileceği yüksek hızlara sahip değildir. Bu nedenle, eski PS4 modellerinde bir SSD'nin avantajlarını göreceksiniz, ancak gece ile gündüz kadar büyük bir fark olmayacaktır.

SSD'ler ayrıca daha pahalıdır, bu nedenle çoğu durumda, daha fazla oyunu saklamak için paranızı daha büyük bir sabit diske yatırmanız daha iyidir. PS4'ün yaşını göz önünde bulundurarak, paranızı biriktirip, sisteme dahili bir SSD ile gelen PlayStation 5'e geçmenizi öneririz.

7. Oyun Ayarlarını Tek Tek Kontrol Edin

Çoğu konsol oyunu, PC başlıklarının sunduğu kapsamlı grafik ayarlarına sahip olmasa da, bazıları oyunun nasıl çalıştığını (veya en azından nasıl göründüğünü) etkileyebilecek seçenekleri değiştirmenize izin verir.

Bazı başlıklar, örneğin, karakterinizin görüşünü çevirmeden oyun dünyasının daha fazlasını görebilmeniz için FOV (görüş alanı) ayarını değiştirmenize izin verir. Ayrıca VSync'i ve diğer grafik araçlarını devre dışı bırakma seçenekleriniz de olabilir.

Her oyunda mevcut olmasa da, bu seçenekleri ayarlamak bazen bir oyunu daha rahat hissetmenizi sağlar veya performansı birazcık artırabilir.

8. PS4 Ağ Performansınızı İyileştirin

Burada genellikle grafik performansına ve PS4 hızına odaklandık. Ancak PlayStation 4'ünüzde çevrimiçi oyun oynamanın gerektiği gibi çalışmadığını düşünüyorsanız, PS4'ünüzdeki ağ sorunlarını düzeltmeniz gerekebilir.

Mümkün Olan En İyi PS4 Performansını Elde Etmek

Unutmayın ki PS4, 2013'te piyasaya sürüldü (PS4 Pro ise 2016'da piyasaya sürüldü), bu yüzden artık oldukça eski sayılır. Zamanla, oyunlar daha talepkar hale geldikçe, yaşlanan donanımın ayak uydurması zorlaşacaktır.

PS4'ünüzü fiziksel olarak yükseltmek için çok fazla bir şey yapamazsınız, ancak bu ipuçlarını aklınızda bulundurarak PS4'ünüzün olabildiğince iyi çalışmasını sağlayabilirsiniz. Sisteminizi mantıklı bir şekilde organize etmek, aradığınız şeye daha hızlı ulaşmanıza da yardımcı olabilir.

Bu düzeltmeleri yapmak, çevrimiçi oyunlardan bağlantınızın kesilmesi veya çevrimiçi oyunlarda stabil bir oyun deneyimi yaşamamanız durumunda yardımcı olacaktır.