LG Gram Fold: LG'nin İlk Katlanabilir Ekranlı Dizüstü Bilgisayarı Yakında Piyasada!
Huawei, Starlight (NearLink) Teknolojisinin Eski Modellere Güncelleme ile Gelmemesi Kararını Duyurdu

Sıradaki içerik:

Huawei, Starlight (NearLink) Teknolojisinin Eski Modellere Güncelleme ile Gelmemesi Kararını Duyurdu

e
sv

LG Gram Fold: LG’nin İlk Katlanabilir Ekranlı Dizüstü Bilgisayarı Yakında Piyasada!

14 okunma — 26 Eylül 2023 19:05
LG'nin teknolojik inovasyonlarına yeni bir boyut katan LG Gram Fold, piyasaya çıkışıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Açıldığında devasa bir tablet ya da geniş bir monitör olarak hizmet eden bu cihaz, LG'nin katlanabilir ekranlı dizüstü bilgisayar arenadaki ilk adımı.
lg gram fold lgnin ilk katlanabilir ekranli dizustu bilgisayari yakinda piyasada8696

Katlanabilir teknolojide öncü olan Lenovo, Asus ve yakın zamanda HP, pazarda yerlerini aldıktan sonra LG de bu arenaya adımını attı. LG’nin katlanabilir dizüstü bilgisayarı Gram Fold, kullanıcılara hem kompakt hem de geniş ekranlı bir deneyim sunmayı hedefliyor.

LG, Gram Fold ile Katlanabilir Pazarda Yerini Alıyor

Gram Fold, LG’nin katlanabilir dizüstü bilgisayarlar arasındaki ilk hamlesidir. Açıldığında kullanıcılarına 17 inç OLED ekran (2.560 x 1.920, 4:3) sunarken, katlandığında 12 inçlik bir ekrana dönüşüyor. LG, kullanıcılara katlandığında ekranın alt yarısını sanal klavye olarak sunuyor; ancak, tercih edenler için bu bölgeye bir Bluetooth klavye de eklenerek daha klasik bir dizüstü deneyimi yaşatmayı amaçlıyor.

Katlanmış haldeyken dev bir tablet veya e-okuyucu gibi kullanılabilen Gram Fold, aynı zamanda kalem girişi desteği de sunuyor. LG, cihazın menteşe dayanıklılığını test ederek Gram Fold’un 30.000 kez sorunsuz bir şekilde katlanabildiğini belirtiyor. Bu, günde yaklaşık 20 kez katlandığınızda yaklaşık dört yıl boyunca sorunsuz kullanım anlamına geliyor.

Cihazın özelliklerine baktığımızda, 1.25 kg ağırlığında ve sadece 9.4 mm kalınlığında olan Gram Fold; 13. nesil Intel Core i5-1335U işlemci, Iris Xe grafik, 16GB RAM, 512GB NVMe SSD ve 72Wh pil ile gelmekte. Üç stereo hoparlör, Bluetooth 5.1, Wi-Fi 6E ve iki USB-C bağlantı noktası da cihazın diğer dikkat çeken özellikleri arasında yer alıyor.

Katlanabilir Teknolojide Yüksek Fiyatlar Devam Ediyor: HP Spectre Fold ve LG Gram Fold Özellikleri

LG, katlanabilir dizüstü bilgisayar arenadaki ilk hamlesi olan Gram Fold’u Kore pazarında sınırlı bir miktarla satışa sundu. Bu cihazın daha geniş bir pazarda satışa sunulup sunulmayacağı henüz belirsizken, fiyatı 3,729 dolar olarak belirlendi. Bu, katlanabilir teknolojinin henüz yeni ve yenilikçi olmasının yanı sıra bu tür ürünlerin üretim maliyetlerinin yüksek olmasından kaynaklanıyor olabilir.

Öte yandan, ASUS’un Zenbook 17 Fold modeli 3,499 dolar fiyat etiketiyle sunulurken, HP’nin Spectre Fold modeli 4,999 dolarla daha yüksek bir fiyatta piyasada yerini alıyor.

LG’nin Gram Fold’u ile kıyaslandığında, HP’nin Spectre Fold modelinin fiyatının daha yüksek olması, üründe sunulan özelliklere, kullanılan malzemeye veya markanın pazar pozisyonuna bağlı olabilir. Ancak genel olarak baktığımızda, katlanabilir ekran teknolojisine sahip dizüstü bilgisayarların, geleneksel dizüstü bilgisayarlara kıyasla daha yüksek fiyat etiketleriyle geldiğini görebiliriz. Bu durum, teknolojinin zamanla daha yaygınlaşması ve üretim maliyetlerinin azalmasıyla değişebilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli