KİA'nın yeni elektrikli SUV modeli Çin'de görüldü!

İçten yanmalı motorların dönemi yavaş yavaş sona eriyor ve otomobil dünyası elektrikli araçlara doğru büyük bir geçiş yaşıyor. Bu değişimin öncüleri arasında KIA gibi markalar da bulunuyor. KIA'nın elektrikli araç portföyü genişlemeye devam ediyor.

KİA'nın yeni elektrikli SUV modeli Çin'de görüldü!

Yakında Tanıtılacak: KIA EV5

KIA'nın yeni elektrikli araç platformu E-GMP üzerinde geliştirdiği son model olan KIA EV5, yaklaşan bir lansmanla karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Çin'in teknoloji ve endüstri otoritesinden sızdırılan ve CarNewsChina tarafından paylaşılan resimler sayesinde bu yeni kompakt elektrikli SUV'nin neye benzeyeceğini biliyoruz.

Yayınlanan görsellere bakarak, EV5'in tasarımı, kısa süre önce tanıtılan EV5 konseptine oldukça yakın. Ancak üretim modeli, bazı pratik değişikliklerle konseptten ayrılıyor. Bunlar arasında geleneksel yan aynalar, entegre kapı kolları, daha mütevazı boyuttaki tekerlekler ve hafifçe değiştirilmiş farlar yer alıyor.

KİA'nın yeni elektrikli SUV modeli Çin'de görüldü!

KIA EV5, tasarım anlamında daha büyük kardeşi EV9 modelini anımsatıyor ve SUV niteliklerini bariz bir şekilde sergiliyor. Araç, 4.615 mm uzunluğa, 1.875 mm genişliğe, 1.715 mm yüksekliğe ve 2.748 mm dingil mesafesine sahip. Bu boyutlarıyla EV5, KIA'nın diğer elektrikli aracı EV6'ya oldukça benziyor, ancak SUV özellikleri sayesinde farklı bir duruşa sahip.

Teknik özelliklerine gelirsek, KIA EV5'in altında 218 beygirlik bir elektrik motoru bulunuyor. Bu motor, BYD tarafından üretilen LFP (lityum-demir-fosfat) bir batarya ile besleniyor. Ancak bu özelliklerin sadece Çin versiyonu için geçerli olduğunu belirtmek önemli. Uluslararası versiyonun, 82 kWh kapasiteli bir batarya ile 600 km menzil sunması bekleniyor.

KİA'nın yeni elektrikli SUV modeli Çin'de görüldü!

KIA'nın bu heyecan verici yeni elektrikli SUV modeli, 25 Ağustos'ta Chengdu Otomobil Fuarı'nda tanıtılacak. Peki, KIA EV5 hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.