İstanbul'da Tesla Model Y Taşıyan Tır Alev Aldı Araçlar Hurdaya Döndü

Tesla'nın elektrikli otomobilleri, birçok yenilikçi özelliğin yanı sıra yangın vakalarıyla da gündeme gelmişti. Bu durum, özellikle otomobilin bataryasının yapısı ve enerji yoğunluğu nedeniyle dikkat çekiyor.

İstanbul'da Tesla Model Y Taşıyan Tır Alev Aldı Araçlar Hurdaya Döndü

Tesla'nın otomobillerinin yangın riski konusundaki geçmişi, endüstride birçok tartışmaya sebep oldu. Bugüne dek dünya genelinde 204 adet Tesla otomobili, çeşitli sebeplerle alev alarak yandı. Bu talihsiz olaylarda toplamda 71 kişi yaşamını yitirdi. Şimdi, bu kara listeye İstanbul'da meydana gelen bir olay da eklendi. Tuzla'da, Tesla Model Y otomobillerini taşıyan bir tır, bilinmeyen bir sebeple alev aldı. Kısa sürede büyüyen yangında tırda taşınan altı Tesla otomobili tamamen yandı ve kullanılamaz hale geldi.

Tesla Yangını İstanbul'da Paniğe Neden Oldu

İstanbul, Tuzla'da gece saatlerinde ilerleyen bir tırın üzerindeki Tesla otomobiller alev aldı. Yangının tam olarak nasıl başladığına dair net bir bilgi bulunmamakla birlikte, ilk belirlemelere göre yangın tırın üzerinde taşınan Tesla Model Y modellerinden birinden çıkmış olabilir. Tır sürücüsünün ifadesine göre, yangın belirgin bir neden olmaksızın başladı. Otomobilin bataryasında bir sorun olabileceği gibi, tırın taşıma koşullarından kaynaklı bir sorun da olabilir.

Olayı anlatan tır şoförü, otomobillerden yükselen dumanı fark edince hemen durduğunu ve yangın tüpüyle müdahale etmeye çalıştığını belirtti. Ancak elektrikli otomobillerin batarya yapıları gereği yangınlarının kontrol altına alınması zor oluyor. İtfaiye ekipleri yangına müdahale ederek, alevleri yaklaşık bir saat içerisinde kontrol altına aldı.

Bazı görgü tanıkları, olay sırasında hafif bir patlama sesi duyduklarını belirttiler. Bu tür patlamaların sebebi, genellikle elektrikli araçlarda bulunan lityum iyon bataryalardan kaynaklanabiliyor. ABD'de Nisan ayında yaşanan benzer bir olayda da, Tesla otomobili ufak bir patlama sonrasında alev almıştı. Bu olay, elektrikli araçların batarya güvenliği konusunda yeniden endişeleri gündeme getirdi.