Valorant için eDPI Ayarları Nasıl Hesaplanır ve Optimize Edilir?

Valorant, Riot Games tarafından geliştirilen birinci şahıs perspektif nişancı oyunudur. Valorant'ta ajan yetenekleri çok önemli bir rol oynar; ancak, iyi bir amace sahip olmak, iyi bir Valorant oyuncusu olmanın anahtarıdır.

Valorant, Riot Games tarafından geliştirilen birinci şahıs perspektif nişancı oyunudur. Valorant'ta ajan yetenekleri çok önemli bir rol oynar; ancak, iyi bir amace sahip olmak, iyi bir Valorant oyuncusu olmanın anahtarıdır. Birçok faktör bir oyuncunun oyundaki amacına katkıda bulunsa da, eDPI en büyük değere sahip.

Bir FPS oyununda hedefleri mükemmelleştirme söz konusu olduğunda, çapraz çizgi yerleşimi çok önemli bir husus olarak kabul edilir. Öte yandan, eDPI, silah savaşlarında düşmanlarınızı ezmek söz konusu olduğunda eşit derecede önemlidir. Bu yüzden uygun eDPI ayarlarına sahip olmak inanılmaz derecede önemlidir. Bu nedenle, bu makalede, eDPI ayarlarını ve Valorant'ta oyun stilinize uygun eDPI ayarlarını nasıl bulabileceğinizi tartışacağız.

Duyarlılık Nedir?

DPI ve eDPI'yi derinlemesine incelemeden önce, hassasiyetin anlamını ve DPI ve eDPI'nin hesaplanmasında nasıl büyük bir rol oynadığını anlamanız gerekir. Bazen 'duyular' olarak da adlandırılan duyarlılık, kullanıcı arabirimini ne kadar hızlı hedefleyebilir ve etkileşim kurabileceğinizin değeridir. Daha düşük hassasiyete sahip oyunlar oyunculara daha ince nişan alma ve hareket sunar.

DPI vs eDPI: Fark Nedir?

DPI, İnç Başına Nokta anlamına gelir, bir bilgisayar faresinin hassasiyetinin ölçümüdür. Yüksek DPI'ya sahip bir fareniz varsa, düşük DPI'ya sahip bir fareye kıyasla daha serbest ve daha uzağa taşıyabilirsiniz. Öte yandan eDPI, İnç Başına etkili Noktalar anlamına gelir. Oyuncuların hassasiyetini karşılaştırmak için kullanılan değerdir. Herhangi bir donanımdan bağımsızdır. Aşağıda, fare DPI ve oyun içi hassasiyet kullanarak eDPI'yi hesaplamak için formül verdik.

eDPI Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Valorant

Öncelikle, eDPI'nin ne olduğunu anlamanız gerekir; zaten bilenler bu kısmı atlayabilir.

eDPI, Fare'nin duyarlılığı olarak da adlandırılan DPI'yi (inç başına nokta) oyun içi hassasiyetle çarpmaktan türetilir.

"İnç başına etkili noktalar" (eDPI) gerçek fare hassasiyetidir. eDPI değerini almak için farenin hassasiyetiyle 'oyun içi duyarlılığı' çarparsınız. Örneğin, 600 DPI'lık bir fareniz ve .50 oyun içi hassasiyetiniz varsa, eDPI'niz 300 (600DPI X .50 Valorant Duyarlılığı) olacaktır.

eDPI Hesap Makinesi Nasıl Kullanılır?

Bir eDPI hesap makinesi kullanarak, sizin için çalışıp çalışmadığını görmek için arkadaşınızın hassasiyet ayarlarını deneyebilirsiniz. Bir eDPI hesap makinesinin nasıl kullanılacağı konusunda kafanız karıştıysa, aşağıda ayrıntılı olarak açıkladık.

  1. Arkadaşınız tarafından kullanılan DPI ve duyarlılık değerlerini not edin.
  2. Ardından, yukarıda verilen formüle göre eDPI'yi hesaplayın. Örneğin, Valorant'ta, 600 DPI'lık bir fareniz ve .50: 600DPI X .50 Valorant Duyarlılığı oyun içi hassasiyetiniz varsa eDPI'yi bu formülle hesaplarsınız.
  3. Şimdi, istediğiniz eDPI'yı almak için gereken hassasiyeti hesaplamak ve denemek için en sevdiğiniz oyuna bu hassasiyeti girmek için bunu kullanabilirsiniz.

Valorant'ta optimum eDPI ayarları

İlerlemeden önce, "en iyi duyarlılık" diye bir şeyin olmadığını bilmelisiniz. Her şey kişisel tercihe ve ilgili donanıma bağlı.

Çoğu Valorant profesyoneli, eDPI'yi başlarken 200-400 arasında tutmanızı önerirken, eDPI değerlerini ihtiyaçlarınıza göre daha iyi denemelisiniz. Valorant taktiksel bir FPS olduğundan, kendinizi genellikle küçük fare hareketleri yaparken, nişangahı önceden nişan aldığında vb. Bu, eDPI ayarlarını başlangıçta düşük tutmak ve kademeli bir artış yapmak, en uygun eDPI ayarlarınızı bulmak için doğru yaklaşımdır.

180° testi

Yeni eDPI ayarlarınızı yaptıktan sonra, değerlerin el hareketinize karşılık geldiğinden emin olmanız gerekir. Denenmiş ve test edilmiş basit bir yöntem 180° testtir.

Bu testi gerçekleştirmek için farenizi fare altlıklarınızın en soldaki noktasına getirin. Şimdi fareyi yatay olarak fare altlıklarının en sağ noktasına sürükleyin. Şu anda, temsilciniz başlangıç pozisyonuna göre (yani 180 ° hareket yaparak) arkasına bakmalıdır. Temsilcinizin tam bir 180° dönüş yapmaması durumunda, eDPI'nızı artırmalısınız.

eDPI ayarı ve beğeninize göre nasıl optimize ettiğiniz hakkında her şeyi öğrendiğinizden, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey daha. eDPI ayarlarında sık sık değişiklik yapmaktan kaçınmalı ve kaslarınızın gerekli hareketlerin bir hafızasını oluşturmasına izin vermelisiniz. Önce yeni ayarlarda kendinizi rahat hissedin ve ayarların sizin için çalışmadığını düşünüyorsanız, ayarları değiştirin ve yeni bir eDPI deneyin.

eDPi ile İlgili Sık Sorulan Sorular

1. eDPI'mı nasıl bulabilirim?

eDPI'nizi şu basit formülü kullanarak hesaplayabilirsiniz: eDPI = DPI * duyarlılık.

2. eDPI'mız ne olmalı?

eDPI değerleri farklı oyunlara göre değişir, bu nedenle her video oyunu için kullanabileceğiniz standart bir eDPI olamaz.

3. Valorant'ta eDPI nasıl hesaplanır?

Valorant'ta eDPI'yı hesaplamak için farenizin DPI'sını ve göreli bir duyarlılık değerini bilmeniz gerekir. Ardından, bu formülü uygulayabilirsiniz: eDPI = DPI * duyarlılık

4. eDPI DPI ile aynı mı?

Hayır, eDPI DPI'dan farklıdır, çünkü DPI İnç Başına Nokta anlamına gelir, bir bilgisayar faresinin hassasiyetinin ölçümüdür. Öte yandan eDPI, farenin hassasiyetini karşılaştırmak için kullanılır. Bu gerçek fare hassasiyetidir.

5. Hangi Valorant eDPI en iyisidir?

Kullanabileceğiniz standart bir eDPI değeri yoktur, ancak çoğu profesyonel Valorant oyuncusu 200-400 aralığında eDPI kullanır.