Elon Musk'ın Bitcoin Satışı Söylentisiyle Kripto Piyasası Sarsıldı

Bitcoin'in değerinin artacağını umarken, peş peşe gelen haberlerle büyük bir düşüş yaşandı. Bitcoin değeri 25.500$'a kadar düşerken birçok yatırımcının pozisyonu likidite oldu.

Elon Musk'ın Bitcoin Satışı Söylentisiyle Kripto Piyasası Sarsıldı

Yeni yılın başında yüksek beklentilere sahip olan fakat bir türlü beklenen seviyelere ulaşamayan Bitcoin, ardı ardına gelen olumsuz haberlerle sarsıldı. İlk olarak, Elon Musk'ın şirketi SpaceX'in büyük miktarda Bitcoin sattığına dair iddialar ortaya atıldı. Bu iddiaların ardından Çinli dev emlak şirketi Evergrande'nin iflas ettiği haberi geldi.

Bitcoin Değerinde Büyük Düşüş

Akşam saatlerinde ortaya çıkan bir haberde, Elon Musk'ın SpaceX şirketinin yaklaşık 373 milyon dolarlık Bitcoin sattığı belirtildi. Bu haber Wall Street Journal'dan geldi, ancak şirket tarafından herhangi bir resmi doğrulama yapılmadı.

Öte yandan, uzun süreli finansal sorunlarla mücadele eden Çinli emlak devi Evergrande, iflas başvurusunda bulunduğunu duyurdu. Bu gelişme piyasalarda büyük bir tedirginliğe yol açtı ve Bitcoin'in değeri %15'ten fazla bir düşüş yaşayarak 25.500$'a kadar geriledi.

Ethereum'un değeri de 1610$'a düştü ve kripto piyasasının toplam değeri 1.05 trilyon dolara indi. Toplamda 800 milyon dolar değerindeki uzun pozisyonlar likide oldu. Aynı zamanda 2 milyar dolar değerinde kısa pozisyon açıldığı görüldü. Bazıları bu kısa pozisyonların bu düşüşten bir gün önce açıldığını bile öne sürdü.