Dünyanın En Büyük Rüzgar Türbini: Çin'den Devreye Alındı
Star Wars Outlaws Yeni Oynanış Fragmanı Yayınlandı

Sıradaki içerik:

Star Wars Outlaws Yeni Oynanış Fragmanı Yayınlandı

e
sv

Dünyanın En Büyük Rüzgar Türbini: Çin’den Devreye Alındı

53 okunma — 08 Haziran 2024 13:33
Çin'in Dongfang Electric aracılığıyla devreye aldığı dünyanın en büyük rüzgar türbini! 18 MW güce sahip, Guangdong'da faaliyette. Tek türbin, 36 bin hane için enerji üretiyor.
dunyanin en buyuk ruzgar turbini cinden devreye alindi11203

Çin, 18 MW güce sahip dünyanın en büyük rüzgar türbinini devreye aldı. Türbin, devlete ait bir elektrik jeneratörü üreticisi olan Dongfang Electric şirketi tarafından Çin’in güneyindeki Guangdong eyaleti‘ndeki bir kıyı test üssüne kuruldu. DongFang, geçtiğimiz yılın Ekim ayında dünyanın en güçlü rüzgar türbini olarak iki model tanıtmıştı. Şirket, bir yıldan kısa bir süre sonra kurulumu başarıyla tamamladı.

Çin’in 18 MW Gücündeki Dev Rüzgar Türbini: Sektörde Yeni Bir Rekor

Çin’in güneyindeki Guangdong eyaleti‘nde devreye alınan 18 MW gücündeki devasa rüzgar türbini, sektörde dikkat çeken bir başarıya imza atıyor. Bu türbin, 260 metrelik rotor çapına ve 7 futbol sahasına eşdeğer olan 53.000 metrekarelik bir alanda faaliyet gösteriyor. Yılda 72 milyon kilovatsaat (kWh) elektrik üreterek 36.000 hanenin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek kapasiteye sahip. Ayrıca, 22.000 ton kömürün yakılmasını ve 59.000 ton karbon emisyonunun salınmasını önleyerek çevre dostu bir enerji üretimine katkı sağlayacak.

Çin’de Rekabet: MingYang Smart Energy ile Rekabet

DongFang Electric, 18 MW’lık türbine sahip olmanın yanı sıra, MingYang Smart Energy gibi diğer şirketlerle de rekabet halinde. MingYang Smart Energy, rüzgarlı günlerde 20 MW güç çıkışını geçebilecek 18 MW’lık bir türbinini tanıtmıştı ve 22 MW’lık bir türbin üretme planı da bulunuyor. Ancak DongFang, şu ana kadar devreye alınan en güçlü rüzgar türbininin sahibi konumunda. Önceki rekoru elinde bulunduran Goldwind tarafından üretilen 16 MW’lık türbini geride bırakarak bu alanda liderliği ele geçirdi.

Batılı Üreticilerin Tutumu: Yarışa Girmiyorlar

Çinli şirketler rüzgar türbinleri alanında rekorlar kırarken, Batılı üreticiler bu yarışa katılmıyorlar. Avrupalı üretici Vestas, 16 MW’ın üzerinde türbin inşa etme planı yapmıyor. General Electric’in popüler Halide serisi rüzgar türbinlerinin 17-18 MW’lık versiyonunu yapma fikri bulunmasına rağmen, şirket bu yılın başlarında işletme sermayesini yeni ürünler geliştirmek yerine mevcut siparişleri karşılamaya odaklanma kararı aldı.

Bu gelişmeler, rüzgar enerjisi sektöründe Çin’in lider konumunu ve teknolojik ilerlemesini vurguluyor. DongFang Electric’in devasa türbini, enerji üretiminde çevre dostu ve sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlayacak önemli bir adım olarak öne çıkıyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli