Akıllı Telefonlarda Uydu Bağlantısı Nedir ve Nasıl Çalışır?

Geçen yıl, 6 Eylül'de uydu bağlantısını ana akım bir akıllı telefonda ilk tanıtan Huawei'ydi, Apple değil. Bir gün sonra, 7 Eylül'de Cupertino şirketi de iPhone 14 serisiyle bu yeni teknolojiyi tanıttı.

Akıllı Telefonlarda Uydu Bağlantısı Nedir ve Nasıl Çalışır?

Uydu bağlantısı, bir telefonun düşük yörüngeli bir uyduya bağlanmasına ve hücresel sinyal alımı olmadığında bile bir SOS mesajı göndermesine olanak tanır.

Hayat kurtaran uydu iletişimi özelliği yakında daha fazla telefona geliyor. Google, bunu Android 14 ile uyumlu hale getirdi ve Oppo, Vivo ve Xiaomi'nin bu özelliği cihazlarına Qualcomm aracılığıyla getireceği yönünde söylentiler var. Bu nedenle, telefonlardaki uydu iletişiminin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını bilmek önemlidir.

Modern Telefonlarda Uydu Bağlantısı Nedir?

Eğer bizim gibiyseniz, başlarından uzun antenler çıkan eski uydu telefonlarını görmüşsünüzdür. Normal bir cep telefonunun aksine, bir uydu telefonu, yeryüzündeki hücresel siteler yerine Dünya'nın yörüngesinde dolaşan uydular aracılığıyla diğer telefonlarla veya telefon ağıyla radyo bağlantısı kurar. Bu, onların en ücra yerlerde bile kullanışlı olmalarını sağlar.

Cebimizde bir uydu telefon taşımak çoğumuz için bir seçenek değil, bu yüzden üreticiler bu teknolojiyi modern akıllı telefonlara entegre ediyor ve evet, görünürde anten olmadan. Ancak mevcut teknoloji, sadece uydu üzerinden metin mesajları göndermenize izin verir, herhangi bir arama yapamazsınız. Akıllı telefonlara bu özelliği entegre etmek için belirli donanım gereksinimleri vardır. Mishaal Rahmaan'ın belirttiği gibi, bu özellik kullandığınız cihazdaki modem donanımına bağlı olacak.

Akıllı Telefonlarda Uydu Bağlantısı Nedir ve Nasıl Çalışır?

Bu özelliğin size nasıl yardımcı olabileceğini merak ediyorsanız, işte bir örnek: Maceraperest hissediyorsunuz ve dünyanın ücra bir köşesine bir gezi planlıyorsunuz. Oraya vardığınızda kendinizi hücresel kulelerin erişim alanının dışında buluyorsunuz. Allah korusun, bir acil durumla karşılaşıyorsunuz ve birine ulaşamıyorsunuz. Telefonunuzdaki uydu iletişimi, kara ağı olmadığında bile bağlantı sağlayarak bu sorunu çözebilir. Uydu Acil teknolojisinin hayat kurtardığı birçok olayı zaten duyduk, en sonuncusu Hawaii orman yangınlarından kaçan bir ailenin bu özelliği kullanmasıydı.

Akıllı Telefonlarda Uydu Bağlantısı Nasıl Çalışır?

Uydu bağlantısını desteklemek için akıllı telefon üreticilerinin donanımı ve yazılımı sıkıca entegre etmeleri gerekmektedir. Apple iPhone 14 ve 14 Pro modelleri, antenlerin doğrudan bir uydoya bağlanmasına izin veren yazılımla derinden entegre edilmiş donanım bileşenlerine sahiptir.

Apple, 48 adet düşük yörüngeli uyduya sahip bir uydu iletişim şirketi olan Globalstar ile ortaklık kurmuştur. Uydu aracılığıyla acil mesajlar göndermek için Apple, metin mesajlarını orijinal boyutlarının üçte birine kadar küçülten benzersiz bir sıkıştırma algoritması geliştirdi. Acil mesaj, Globalstar'ın düşük yörüngeli uydularından biri tarafından yaklaşık 16.000 mph hızında seyahat ederken alınır. Uydu, mesajı dünya genelindeki anahtar noktalarda bulunan yer istasyonlarına iletmektedir. Huawei Mate 50 ve Mate 50 Pro akıllı telefonlar, Çin'in global BaiDou uydu ağı sayesinde kısa metinler gönderebilir ve navigasyonu kullanabilir. Ancak, Huawei'nin sistemle ilgili açıklaması, Mate 50 telefonlarının sadece uydu aracılığıyla metin gönderebileceğini, alamayacağını öne sürmektedir.

Gelecekteki telefonların bu teknolojiyi farklı bir şekilde uygulaması mümkündür. Hatta sesli ve veri bağlantısını da getirebilirler.

Gelecekte Neler Var?

Birçok Android markası, yaklaşan amiral gemisi telefonlarıyla bu özelliği tanıtabilir. Qualcomm, Mobile World Congress (MWC) sırasında Xiaomi, Oppo, Vivo, Motorola, Nothing ve Honor dahil telefon üreticilerinin uydu iletişim yeteneklerini telefonlarına getirmeye hazır olduğunu duyurdu. Ancak şu ana kadar belirli detaylar mevcut değil.

Qualcomm, Ocak ayında Consumer Electronics Show (CES) kapsamında uydu hizmet sağlayıcısı Iridium ile ortaklaşa Snapdragon Uydu teknolojisini tanıttı. Bu, Android akıllı telefonların, acil durumlarda uyduları kullanarak iki yönlü metin mesajları göndermesine ve diğer mesajlaşma uygulamalarına erişmesine olanak tanıyacak, bu da iPhone'larda gördüğümüze benzer.

Ek olarak, yakın zamanda yayımlanan bir rapor, Google'ın uydu bağlantısını Messages uygulamasına getirmek istediğini (Mishaal Rahmaan aracılığıyla) öne sürüyor. Arama devi, Messages uygulaması içerisinde uydu aracılığıyla acil SOS mesajları başlatmak için gereken kullanıcı arayüzü (UI) öğelerini ekliyor gibi görünüyor. Google'ın zaten Android 14'ün uydu bağlantısını destekleyeceğini açıkladığını düşünürsek, bu pek de sürpriz olmamalı.

Akıllı Telefonlarda Uydu Bağlantısı Nedir ve Nasıl Çalışır?

T-Mobile, Starlink uyduları aracılığıyla akıllı telefonlarda uydu bağlantısı sağlamak için SpaceX ile kendi ortaklığını da duyurdu. MediaTek, Şubat 2023'te cep telefonlarında iki yönlü uydu iletişimini mümkün kılan iki çipseti tanıttı. Ve son yıldan beri dolaşan, gelecekteki Samsung amiral gemilerinde uydu bağlantısı olacağına dair söylentileri de unutmamak gerek.

Telefonlarda Uydu Bağlantısı Yeni Büyük Trend

Akıllı telefonlardaki uydu iletişiminin hayatlarımız üzerinde önemli bir etkisi olabileceğinden şüphe yok. Kesintisiz ve geniş kapsamlı bağlantının vaadi, özellikle hayatı tehdit eden durumlarda oyunu değiştiren bir özellik olabilir. Açıkça, bu, uydu iletişimini akıllı telefonlarda sadece bir lüks değil, olası bir hayat kurtarıcı yapar.