Xiaomi'nin İlk Otomobili, Menzil Artırıcı Hibrit Teknolojisiyle Gelebilir!
Tesla, Cybertruck’ın Off-Road Kabiliyetlerini Gösteren Videoları Yayınladı!

Sıradaki içerik:

Tesla, Cybertruck’ın Off-Road Kabiliyetlerini Gösteren Videoları Yayınladı!

e
sv

Xiaomi’nin İlk Otomobili, Menzil Artırıcı Hibrit Teknolojisiyle Gelebilir!

19 okunma — 11 Ekim 2023 12:54
Çin merkezli teknoloji giganti Xiaomi'nin otomotiv sektörüne adım atmaya hazırlandığına dair söylentiler artıyor. Firmanın ilk otomobili olan Modena'nın bu yılın sonlarına doğru resmi olarak tanıtılması bekleniyor.
xiaominin ilk otomobili menzil artirici hibrit teknolojisiyle gelebilir9939

Xiaomi’nin otomotiv sektörüne olan ilgisi, firmanın yaklaşan elektrikli otomobil modeli üzerine yapılan haberlerle bir kez daha doğrulanmış oldu. Modena adıyla tanıtılması beklenen bu otomobil, sadece tamamen elektrikli bir versiyonla sınırlı kalmayacak gibi görünüyor.

Yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Xiaomi’nin Modena modeli, tamamen elektrikli iki farklı sürümün yanı sıra bir de EREV (Menzil Artırıcı Elektrikli Araç) versiyonuyla piyasaya sunulacak. Şirketin, bu menzil artırıcı sistem için uzman mühendislerle anlaşmaya başladığı konuşuluyor.

Tam elektrikli versiyonlarda, giriş seviyesi modellerde BYD tarafından geliştirilen 400V’lik Blade batarya teknolojisinin kullanılacağı belirtilirken, daha üst seviye bir modelde ise 800V’lik Qilin bataryasıyla, CATL’nin sunduğu teknoloji tercih edilecek. Bu üst seviye modelde bataryanın kapasitesinin 101 kWsa olacağına dair bilgiler bulunuyor.

Ayrıca, Xiaomi’nin potansiyel müşterilere menzil artırıcı bir hibrit versiyon da sunmayı planladığı belirtiliyor. Bu hibrit modelde, 1.5 litrelik atmosferik veya turboşarjlı bir benzin motoru, büyük bir batarya ile birlikte çalışarak otomobilin menzilini artırıyor olacak.

EREV model konsepti, plug-in hibritlerle tam elektrikli araçlar arasında bir denge sunmayı amaçlamaktadır. Bu tür araçlar, sadece elektrik motoruyla hareket ederken, içten yanmalı motor bataryayı şarj etmek için jeneratör görevi görüyor. Ayrıca bu araçların bataryalarını geleneksel bir şarj yöntemiyle şarj etmek de mümkün.

EREV yaklaşımı, Xiaomi için stratejik bir hamle olarak görülüyor. Menzil artırıcı sistemlere sahip olan araçlar, genellikle tamamen elektrikli araçlara kıyasla daha küçük bataryalarla çalıştığı için maliyetleri önemli ölçüde azaltabilir. Aynı zamanda, bu yaklaşım, kullanıcılara şarj ve menzil konularında daha geniş bir esneklik sunarak, elektrikli otomobilleri tercih etmekte çekingen davranan birçok kişi için cazip hale getirebilir. Özellikle menzil endişesi, birçok kişi için elektrikli araç satın almanın önündeki en büyük engellerden biridir.

Xiaomi’nin elektrikli otomobil pazarına giriş yapacağını duyurmasının üzerinden iki yıl geçti. Bu süre zarfında, firma tarafından yapılan açıklamalar, teaser görseller ve çeşitli sızıntılar sayesinde Xiaomi’nin elektrikli otomobil hakkında bazı bilgilere sahip olduk. Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre, Xiaomi, Pekin’deki tesislerinde her hafta yaklaşık 50 prototip araç üretiyor. Piyasaya çıktığında, Tesla Model 3 ve BYD Seal gibi önemli rakiplerle yarışacak olan Xiaomi Modena’nın fiyatının 200.000 Yuan‘dan (yaklaşık 760.000 TL) başlaması bekleniyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli