Windows'ta NVM Nasıl Kurulur?
iPhone’dan Chromebook’a Fotoğraf Nasıl Aktarılır?

Sıradaki içerik:

iPhone’dan Chromebook’a Fotoğraf Nasıl Aktarılır?

e
sv

Windows’ta NVM Nasıl Kurulur?

20 okunma — 13 Ekim 2023 13:04
Windows'ta NVM (Node Version Manager) kurmak, farklı Node.js sürümleri arasında geçiş yapmanızı ve yönetmenizi sağlayan bir yönetim aracıdır. İşte Windows işletim sisteminde NVM kurmanızı sağlayacak adımlar:
windowsta nvm nasil kurulur10219

Eğer Windows 11 veya Windows 10 üzerinde çalışan bir yazılımcıysanız, büyük olasılıkla Node Sürüm Yöneticisi’ne (NVM) zaten aşinadırsınız. Node.js, açık kaynaklı bir JavaScript çalışma zamanı ortamıdır ve web uygulamalarının oluşturulmasında yaygın olarak kullanılır. Bu, geliştirme dünyasında çok popüler bir platformdur ve sürekli güncellenen bir yapıya sahiptir. Bu nedenle, en güncel sürümleri kolaylıkla yönetebilmek için NVM’i kullanmanız gerekebilir. NVM, birden fazla Node.js sürümünü kolaylıkla yüklemenize, bu sürümler arasında geçiş yapmanıza ve belirli bir projede hangi sürümün kullanılacağını belirlemenize olanak tanır. İşte Windows işletim sisteminize NVM’yi nasıl kuracağınıza dair bir kılavuz.

Windows’ta NVM Nasıl Kurulur?

Windows’ta NVM kurulumu oldukça basittir. Yapmanız gereken tek şey yükleyiciyi indirmek ve ardından bir Komut İstemcisi veya Windows Powershell oturumunu açmaktır.

 1. Bilgisayarınızda, GitHub’da NVM sürümleri sayfasına gidin.
 2. Varlıklar (Assets) altında nvm-setup.exe‘yi seçin.

  Windows'ta NVM Nasıl Kurulur?

 3. İndirildikten sonra kurulum dosyasını başlatın.
 4. Eğer Windows’tan bir istek gelirse, Evet’i seçin.
 5. Lisans anlaşmalarını kabul edin.

  Windows'ta NVM Nasıl Kurulur?

 6. Kurulum yolunu onaylamak için İleri‘ye basın.
 7. Dizini onaylamak için tekrar İleri‘ye basın.

  Windows'ta NVM Nasıl Kurulur?

 8. Kur‘a basın ve ardından Bitir‘e tıklayın.
 9. Bittiğinde, Komut İstemcisini yönetici olarak başlatın ve aşağıdaki komutu yazın. Eğer tercih ederseniz, bu komut PowerShell’de de çalışır: nvm -v

  Windows'ta NVM Nasıl Kurulur?

Yukarıdaki komutu yazdıktan sonra, kurduğunuz NVM sürümü için bir sürüm numarası göreceksiniz. Bu yazının yazıldığı tarihte güncel sürüm, 1.17’dir.

Node sürümleri nasıl kurulur ve aralarında geçiş yapılır

Node’un birden fazla sürümünü yüklüyorsanız ve daha eski veya daha yeni sürümleri indirdiyseniz, bunlar arasında kolayca geçiş yapabilirsiniz. Bilmeniz gereken birkaç komut var.

Daha eski bir NVM sürümüne geçiş yapmak için öncelikle GitHub üzerinden ilgili eski sürümü indirip yukarıda anlatıldığı gibi kurmanız gerekecektir. Ayrıca şu komutu kullanarak belirli bir Node.js sürümünü yükleyebilirsiniz: nvm install (sürüm numarası). Örnek olarak, nvm install 8.15.0 şeklinde kullanabilirsiniz.

Kurulu tüm sürümleri görmek için nvm list komutunu kullanabilirsiniz.

Sonrasında, belirli bir Node.js sürümünü kullanmak isterseniz, nvm use (sürüm numarası) komutunu kullanabilirsiniz. Örnek olarak: nvm use 8.15.0 şeklinde belirli bir sürümü kullanabilirsiniz. Bu komutlar, farklı Node.js sürümleri arasında kolayca geçiş yapmanıza yardımcı olacaktır.

Gördüğünüz üzere, Linux veya MacOS gibi diğer işletim sistemlerine kıyasla, Windows’ta NVM kurulumu oldukça hızlı ve basittir. Sadece diğer programları yüklediğinizde yaptığınız gibi bir kurulum sihirbazını çalıştırmanız yeterlidir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli