Türksat 6A Fırlatma Tarihi Açıklandı: İşte Detaylar
Frostpunk 2 Çıkış Tarihi Ertelendi: İşte Nedenleri

Sıradaki içerik:

Frostpunk 2 Çıkış Tarihi Ertelendi: İşte Nedenleri

e
sv

Türksat 6A Fırlatma Tarihi Açıklandı: İşte Detaylar

30 okunma — 28 Haziran 2024 12:58
Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A, 9 Temmuz'da uzaya fırlatılıyor. Detaylar ve uydunun özellikleri belli oldu
turksat 6a firlatma tarihi aciklandi iste detaylar13011

Türksat 6A, Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu olarak, %90’ın üzerinde yerlilik oranıyla dikkat çekiyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türksat 6A’nın fırlatma tarihini ve saatini açıkladı. Uzaya gönderilecek olan bu uydu, Türkiye’nin uzay teknolojileri alanındaki yetkinliğini bir kez daha kanıtlayacak.

Türksat 6A’nın Fırlatma Detayları

Fırlatma Tarihi ve Saati

Türksat 6A, SpaceX’in Falcon 9 roketiyle, ABD Florida’da bulunan Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’ndan 9 Temmuz 2024 saat 00.20’de uzaya fırlatılacak. Fırlatma, 8 Temmuz’u 9 Temmuz’a bağlayan gece saat 00.20’de gerçekleşecek. Bu tarihi an, SpaceX’in YouTube kanalında başlatılacak canlı yayın ile seyredilebilecek. Hava durumuna göre fırlatma tarihinde ertelemeler olabilir.

Frostpunk 2 Çıkış Tarihi Ertelendi: İşte Nedenleri başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

İlk Sinyal ve Yolculuk Süresi

Fırlatmanın tamamlanması ve uydunun roketten ayrılmasıyla birlikte yaklaşık 70’inci dakikadan itibaren Türksat 6A’dan ilk sinyalin alınması bekleniyor. Türksat 6A, kimyasal itki sistemleriyle yörüngeye doğru yolculuk yapacak. Yaklaşık 1 ay sürecek yolculuğun ardından 42 derece doğu boylamındaki yörüngeye yerleşecek ve dünyadan 35 bin 786 kilometre uzaklıkta konumlanacak.

Türksat 6A Fırlatma Tarihi Açıklandı: İşte Detaylar

Hangi Firmalar Neler Üretti?

Türksat 6A’nın geliştirilmesinde birçok yerli firma önemli katkılarda bulundu. İşte bu süreçte görev alan firmalar ve katkıları:

FirmaKatkı
TÜBİTAK UzayUydu yönetim alt sistemi, yörünge yönelim kontrol alt sistemi, güç alt sistemi, elektrikli itki alt sistemi, arayüz kontrol birimleri ve haberleşme görev yükü
C2TECHTelemetri/işaret sinyali vericisinden telekomut alıcıya, yönsüz alıcı anteninden alıcı test bağdaştırıcısına kadar tüm telemetri telekomut ve mesafe ölçüm alt sistemleri
ASELSANTürkiye anteni, Almaç, INET ve Faydalı Yük Arayüz Birimi
TUSAŞUydunun yapısal panelleri ve pil paneli
GCLAB Mühendislik & VisionX TeknolojiUydu uçuş yazılımlarına katkı
İZOREEL KompozitElektrikli itki alt sistemi için tedarik edilen yakıt tankı
Küçükpazarlı AerospaceEkipmanların mekanik bileşenlerinin imalatı
Türkiye Sigortaİlk uydu entegrasyon sigorta anlaşmasının güvencesi

Türksat 6A’nın Faydaları

Türksat 6A, mevcut uyduların hizmet vermediği Güney-Doğu Asya gibi bölgeleri de kapsayacak. Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya gibi ülkelerden Türksat 6A’ya erişilebilecek. Türksat 6A’nın devreye girmesiyle birlikte Türksat’ın tüm uyduları 4,5 milyar nüfusa yayın yapacak.

Teknik Özellikler

ÖzellikDeğer
Faydalı Yük16 Ku-Bant Aktarıcı
Yörünge42˚ Doğu
Güç Üretimi7,5 kW
Tasarım Ömrü> 15 Yıl
KütleYaklaşık 4250 kg
Kapasite ArtışıTürkiye’nin Ku Band kapasitesi 528 Mhz artacak ve 6 bin 668 Mhz’e ulaşacak.

Gelecekteki Katkıları

Türksat 6A, Türkiye’nin haberleşme uyduları alanındaki kapasitesini artırarak, geniş bir coğrafyaya yüksek kaliteli hizmet sunacak. Türkiye’nin uzaydaki varlığı güçlenecek ve teknolojik bağımsızlığı pekişecek.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli