Türkiye'nin Ay Aracı Projesi: Hedef 2026-2027
DFSK E5 SUV Türkiye’de: Fiyatı ve Özellikleri

Sıradaki içerik:

DFSK E5 SUV Türkiye’de: Fiyatı ve Özellikleri

e
sv

Türkiye’nin Ay Aracı Projesi: Hedef 2026-2027

27 okunma — 27 Haziran 2024 14:30
Türkiye'nin Ay Aracı Projesi hızla ilerliyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, projenin detaylarını ve hedeflerini açıkladı.
turkiyenin ay araci projesi hedef 2026 202712921

ABD ve Çin başta olmak üzere uzay ajanslarının Ay yarışı sürüyor. Bu alanda söz sahibi olmak isteyen ülkelerden birisi olan Türkiye de Ay Aracı Projesinde ilerleyişini sürdürüyor.

Ay Aracı Projesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’nin uydu ve uzay projelerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kacır, Türkiye’nin İMECE takım uydusu projesiyle istihbarat ve gözlem alanında elini güçlendireceğini ifade ederken, Ay Aracı Projesi ile de sayılı ülkeler arasına girileceğini belirtti.

Bakan Kacır, uydularla birlikte derin uzaya yönelik yapılan çalışmaların olduğunu, gözlem ve haberleşme uydu projelerindeki bilgi ve tecrübelerin Ay Projesi’ne taşındığını ve Türkiye’nin burada mevcudiyet gösteren sayılı ülkeler arasına gireceğini ifade etti.

Türkiye'nin Ay Aracı Projesi: Hedef 2026-2027

DFSK E5 SUV Türkiye’de: Fiyatı ve Özellikleri başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

AYAP-1 Projesi

AYAP-1 Projesi kapsamında Dünya’dan Ay yörüngesine ulaşarak buradan veri toplayan ve sonrasında Ay yüzeyiyle teması sağlayacak bir uzay aracı için de çalışmalar sürüyor. Kacır, aracın görev misyonunun tanımlanması, ilave bilimsel görev yükleri ve kullanılacak kritik ekipmanların belirlenmesi gibi süreçlerin tamamlandığını söyledi.

Bu projenin en önemli ayağı, Arif Karabeyoğlu önderliğindeki DeltaV şirketi tarafından geliştirilen ve uzay aracında yörünge transferi sırasında kullanılacak hibrit itki motorları olacak. Bu motorların ön tasarımı tamamlandı ve yörüngede ateşleme testleri gerçekleştirildi. Kacır, Ay aracının 2026 sonu veya 2027’nin ilk çeyreğinde fırlatılmaya hazır hale geleceğini belirtti.

Projede yerli imkanlarla geliştirilecek teknoloji, ürün, yazılım ve ekipmanların kullanılması ve böylelikle uluslararası itibarın artırılması hedefleniyor. Ay’daki suyun kökeninden yüzey bileşenlerine, sıcaklıklardan radyasyona kadar verilerin Türkiye’deki bilim insanlarımızca bilgiye çevrilmesi planlanıyor.

Fırlatmalar Uluslararası İşbirlikleriyle Yapılacak

Türkiye’nin henüz kapsamlı veya böylesi görevleri işletecek bir fırlatma sistemi bulunmuyor. Dolayısıyla Ay’a gidecek uzay aracı gibi uyduların ilk etaptaki fırlatması uluslararası işbirlikleriyle yapılacak.

Bu bağlamda çeşitli işbirlikleri konusunda diğer ülkelerin Ay projeleri ve programları yakından takip ediliyor. Bakan Kacır, bazı ülkelerin Ay projelerinde ekipman bazlı yer alınabileceğini belirtiyor. Bununla birlikte yabancı bir firma tarafından Ay’a gönderilecek ‘rover’ aracının elektronik kart testlerinin TÜBİTAK UZAY’da yapıldığının da altını çiziyor. Aktarılanlara göre, bir yandan da kendi uydu fırlatma sistemimiz konusundaki gelişmeler hızlandırılarak yürütülüyor. Öte yandan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile bir işbirliği rotası çizildiği söyleniyor.

Türkiye'nin Ay Aracı Projesi: Hedef 2026-2027

Türkiye, Ay Aracı Projesi ile uzay alanında önemli bir adım atıyor. Projenin başarılı bir şekilde ilerlemesi, Türkiye’nin uzay yarışındaki konumunu güçlendirecek ve uluslararası alanda prestijini artıracaktır. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

ÖzellikDetay
Proje AdıAYAP-1 Projesi
GeliştiriciDeltaV
Hedef Tarih2026 sonu veya 2027’nin ilk çeyreği
Anahtar BileşenlerHibrit itki motorları, yerli teknoloji, bilimsel görev yükleri
Uluslararası İşbirlikleriBAE ile işbirliği, uluslararası fırlatma desteği

Bu projenin gerçekleşmesiyle Türkiye, Ay’da yer alacak sayılı ülkelerden biri olacak ve uzay çalışmalarındaki bilgi ve tecrübesini daha ileri bir seviyeye taşıyacaktır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli