Temu: Popüler E-Ticaret Uygulaması Hakkında Şok İddialar
Yeni Deadpool & Wolverine Fragmanı Yayınlandı!

Sıradaki içerik:

Yeni Deadpool & Wolverine Fragmanı Yayınlandı!

e
sv

Temu: Popüler E-Ticaret Uygulaması Hakkında Şok İddialar

42 okunma — 29 Haziran 2024 00:14
Türkiye'de popüler hale gelen Temu e-ticaret uygulamasında kötü amaçlı yazılım tespit edildi. Kullanıcı verilerini tehlikeye atan bu iddialar hakkında daha fazla bilgi edinin.
temu populer e ticaret uygulamasi hakkinda sok iddialar13112

Temu’da Kötü Amaçlı Yazılım İddiası

Son dönemlerde Türkiye’de de popüler hale gelen Çinli e-ticaret uygulaması Temu’da kötü amaçlı yazılım tespit edildi. Uygulamanın tüketiciler için risk oluşturduğu iddia ediliyor. Çinli e-ticaret şirketi PDD Holdings tarafından işletilen çevrimiçi e-ticaret uygulaması Temu, son dönemlerde ABD dahil olmak üzere Türkiye’de de giderek popüler hale geliyor.

Yeni Deadpool & Wolverine Fragmanı Yayınlandı! başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Arkansas Başsavcısı Tim Griffin’in İddiaları

Temu’nun bu hızlı yükselişi ise Arkansas Başsavcısı Tim Griffin’in dikkatini çekti. Griffin, Temu’ya yönelik açtığı davada uygulamanın kullanıcı veriler üzerinden para kazanan “kötü amaçlı yazılım” taşıdığını ifade etti. Griffin, “Temu bir çevrimiçi alışveriş platformu olduğunu iddia ediyor, ancak tehlikeli bir kötü amaçlı yazılımdır” diyerek uygulamanın kullanıcının cep telefonundaki neredeyse tüm verilere eriştiğini söyledi.

Temu İçin Kötü Amaçlı Yazılım Uyarısı

Apple App Store ve Google Play Store’da 100 milyonlarca indirmeye sahip olan bir numaralı alışveriş uygulaması için bunlar çok ciddi iddialar. Temu, yaptığı açıklamada dava karşısında şaşırdıklarını ve kendilerini savunacaklarını söylüyor. Griffin’in Temu için yaptığı ‘işlevsel olarak kötü amaçlı ve casus yazılım’ iddiasının gerçeliliği dava sonucunda belli olacak. Öte yandan başsavcının iddiaları oldukça şiddetli.

Temu: Popüler E-Ticaret Uygulaması Hakkında Şok İddialar

İddiaların Özeti:

ÖzellikDetaylar
Başsavcı İddialarıKullanıcının tüm verilerine erişim ve izinsiz veri toplama
Veri GizliliğiCihazlardaki veri gizliliği ayarlarını geçersiz kılma
Kazanç Yöntemiİzinsiz veri toplama işleminden para kazanma
Davada İstenenVeri toplamayı durdurma ve sivil cezalar ödemesi

Pinduoduo ile Olan İlişki

Griffin, iddialarını desteklemek için Google Play Store’un 2023’te “uygulamanın Off-Play sürümleri” ile ilgili güvenlik endişeleri nedeniyle PDD’nin Pinduoduo uygulamasını askıya aldığına işaret ediyor. Temu’nun ise Pinduoduo’dan modellendiği iddia ediliyor. Araştırmacılar, Pinduoduo’nun diğer uygulamalardaki etkinlikleri izlemek, bildirimleri kontrol etmek, özel mesajları okumak ve ayarları değiştirmek için kullanıcıların telefonlarındaki güvenliği atlamak üzere programlandığını tespit etmişti.

Kullanıcıları Yanıltan Taktikler

Griffin’e göre Temu, kullanıcıları yanıltıcı indirimli ve kaliteli ürün vaatleriyle kandırıyor ve kullanıcıların oturum açmasını sağlayan, fırsatlar için çark çevirmek gibi bağımlılık yaratan özellikler ekleyerek mümkün olduğunca çok kullanıcı verisine erişmeye çalışıyor.

Temu’dan Açıklama

Bir Temu sözcüsü Ars Technica’ya verdiği demeçte davada iddiaların internette dolaşan yanlış bilgilere dayandığını ve tamamen asılsız olduğunu söylüyor: “İddiaları kategorik olarak reddediyoruz ve kendimizi şiddetle savunacağız.” Bununla birlikte Temu sözcüsü, “Yenilikçi bir tedarik zinciri modeline sahip yeni bir şirket olarak, bazılarının bizi ilk bakışta yanlış anlayabileceğini ve hoş karşılamayabileceğini anlıyoruz” ifadelerini kullanırken uzun vadede bu incelemelerin kendileri için faydalı olacağını söylüyor.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın!

Temu hakkındaki bu iddialar, uygulamanın güvenilirliği ve veri gizliliği konusundaki endişeleri artırıyor. Kullanıcılar, bu tür uygulamaları kullanırken daha dikkatli olmalı ve veri güvenliği konularına önem vermeli. Davanın sonucunu ve Temu’nun bu iddialara karşı nasıl bir savunma yapacağını görmek için beklemekte fayda var.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli