Stratejik Adım: AMD, Nvidia'yı Geçebilmek İçin Bir Yapay Zeka Şirketi Satın Aldı
Bu Fiyata Kapış Kapış Gidecek: Intel Arc A580 Nihayet Satışa Çıkacak!

Sıradaki içerik:

Bu Fiyata Kapış Kapış Gidecek: Intel Arc A580 Nihayet Satışa Çıkacak!

e
sv

Stratejik Adım: AMD, Nvidia’yı Geçebilmek İçin Bir Yapay Zeka Şirketi Satın Aldı

16 okunma — 11 Ekim 2023 16:28
Yapay Zeka Alanında Nvidia'ya Yaklaşmak İsteyen AMD, Bir Yapay Zeka Şirketini Bünyesine Kattığını Duyurdu.
stratejik adim amd nvidiayi gecebilmek icin bir yapay zeka sirketi satin aldi10010

AMD, rakip firma Nvidia’ya olan mücadelesini kızıştırarak, sofistike yapay zeka çipleri için esas olan yazılım teknolojisine ciddi yatırımlar yapmayı hedefliyor. Bu vizyon dahilinde AMD, yakın zamanda yaptığı bir açıklamayla, yazılım kapasitesini artırma stratejisi kapsamında Nod.ai adlı bir yapay zeka startup’ını satın alma konusunda mutabakata vardığını belirtti.

AMD, yapay zeka platformu Nod.ai’yi portföyüne katıyor

Nvidia, son on yılda yaptığı atılımlarla, geliştirdiği yazılımlar ve oluşturduğu yazılım geliştirici topluluğu sayesinde yapay zeka çipi pazarında dominant bir konuma geldi. AMD, bu konuda biraz geride başlasa da, şirketin sunduğu çipleri desteklemek için entegre bir yazılım setine yatırım yapma ve bu seti genişletme taahhüdünde bulundu. AMD CEO’su Alexander Reed, bu yaklaşımı zaten hem içerideki yatırımlar aracılığıyla hem de dışarıdan yaptığı satın almalarla hayata geçirdiklerini vurguladı.

Nod.ai‘nin edinilmesi, bu vizyona tam anlamıyla uyum gösteriyor. Zira Nod.ai‘nin platformu, firmaların AMD’nin çiplerine özgü yapay zeka algoritmalarını daha rahat entegre etmelerine olanak tanıyor. Nod.ai, hizmetlerini diğer firmaların yanı sıra büyük veri merkezleri için de sunmaktadır. Yakın bir tarihte Nod.ai‘ye 36,5 milyon dolarlık bir değerleme yapıldı, ancak AMD bu anlaşmanın finansal detaylarını paylaşmadı.

AMD, yılın başında Nod.ai‘yi satın alarak yapay zeka departmanının temelini oluşturdu. Bu departmanda, çoğunluğunu yazılım uzmanlarının oluşturduğu 1.500 mühendis görev alıyor. AMD, bu yıl içerisinde ek 300 mühendisi bünyesine katmayı, 2024’te ise kadrosunu daha da genişletmeyi hedefliyor. Bu satın alma ile AMD, Nvidia CUDA‘ya karşın kendi platformu olan SHARK‘a sahip olmuş olacak. AMD’nin bu platformu, rakibinden farklı olarak açık kaynaklı olarak sunmayı planladığı biliniyor.

2013 yılında kurulan Nod.ai, yazılımcılar için araçlar, kütüphaneler ve model setleri oluşturarak, AMD’nin Ryzen AI çipleri için kişisel bilgisayarlar, EPYC CPU’lar için veri merkezleri, Radeon GPU’lar ve Quantum işlemciler gibi ürünler için yapay zeka entegrasyonunu ve dağıtımını hızlandırdı.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli