Samsung Finansal Krizi Yaşıyor: Beklenen Kazançlarda %80'lik Düşüş Alarm Zillerini Çaldırıyor!
MIUI 14, Uygulama Tabanlı Yenileme Hızıyla Geliyor!

Sıradaki içerik:

MIUI 14, Uygulama Tabanlı Yenileme Hızıyla Geliyor!

e
sv

Samsung Finansal Krizi Yaşıyor: Beklenen Kazançlarda %80’lik Düşüş Alarm Zillerini Çaldırıyor!

9 okunma — 11 Ekim 2023 12:20
Samsung, yarı iletken sektöründeki zorluklar nedeniyle mali darboğazlarla karşı karşıya. Yarı iletken bölümündeki gerilemelerin etkisiyle şirketin 3. çeyrek kazançlarında büyük düşüşler bekleniyor.
samsung finansal krizi yasiyor beklenen kazanclarda 80lik dusus alarm zillerini caldiriyor9932

Samsung, global çip arzındaki fazlalık nedeniyle karşılaştığı üretim sorunlarıyla baş etmeye çalışıyor. Yarı iletken bölümünde yaşanan bu durgunluk, Samsung’un üçüncü çeyrek kâr tahminlerini ciddi anlamda olumsuz etkiliyor.

Samsung’un kâr oranları alarm veriyor

Dünya çapında en büyük bellek çipi, smartphone ve televizyon üretimi gerçekleştiren Samsung, yaklaşan üçüncü çeyrek sonuçlarını dört gözle bekliyor. Ancak LSEG SmartEstimate‘nin topladığı ve tutarlılık gösteren analist tahminlerine göre, Temmuz-Eylül dönemi faaliyet kârı, muhtemelen geçen yılın aynı dönemine göre ciddi bir düşüşle 1,56 milyar dolara gerileyebilir.

Bu düşüşün ardındaki ana etken, şirketin en büyük gelir kaynağını oluşturan yarı iletken bölümünde yaşanan ciddi daralma. Analistler, Samsung‘un üretimini kısmasının, ölçek ekonomisini bozduğunu ve bu nedenle çip üretim maliyetlerini artırdığını belirtiyor.

 Samsung Finansal Krizi Yaşıyor: Beklenen Kazançlarda %80'lik Düşüş Alarm Zillerini Çaldırıyor!

Nisan ayında ilk üretim kesintisini gerçekleştiren Samsung’un, stoklarını dengelemek ve yarı iletken sektöründeki aşırı arz sorununu çözmek amacıyla üçüncü çeyrekte daha fazla üretim kesintisine gitmesi bekleniyor. Diğer yarı iletken devleri Micron ve SK Hynix de benzer sorunlarla karşı karşıya. Hem ekonomik daralma endişeleri hem de mevcut yarı iletken stoklarının kullanılması, akıllı telefon ve bilgisayar üreticilerini yeni çip satın almaktan alıkoyuyor.

Samsung‘un yarı iletken bölümünde yaşanan sıkıntıların yanı sıra, yapay zekâ uygulamaları için kullanılan yüksek bant genişlikli bellek (HBM) çiplerine olan talep istikrarını koruyor. Ancak bu alanda Samsung, HBM çiplerinin geliştirilmesi ve lider yapay zeka çipi üreticisi olan Nvidia gibi büyük müşterilere hizmet vermede, rakibi SK Hynix‘in bir adım gerisinde kalmış görünüyor.

Samsung’un mobil birimde yaklaşık olarak 2,2 milyar dolar işletme karı yapması öngörülüyor. Hatırlanacağı üzere, şirket bu dönem içerisinde Galaxy Z Fold 5 ve Z Flip 5 gibi üst düzey katlanabilir telefonları piyasaya sundu. Küresel akıllı telefon pazarının genel durgunluğuna karşın, bu yeni lansmanlarla Samsung’un satışlarını artırdığı biliniyor. Yarın yayınlanacak olan resmi sonuçlarla birlikte, Samsung’un bu çeyrek nasıl bir performans sergilediğini tam olarak gözlemleyebileceğiz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli