Rusyanın uzayda çektiği ilk film vizyona girdi

"Vyzov" (Sınanma) filminde, oyuncu Peresild, kalp ameliyatıyla bir kozmonotun hayatını kurtarmak amacıyla uzaya gitmek mecburiyetinde kalan cerrah rolünü oynuyor.

Uzayda ilk uzun metrajlı filmi çekmek amacıyla Rusya'daki Yuri Gagarin Kozmonot Hazırlama Merkezi'nde özel eğitim sürecinden geride bıraktığımız oyuncu Yuliya Peresild ile yönetmen Klim Şipenko, 5 Ekim'de kozmonot Anton Şkaplerov'un başkanlığındaki Soyuz MS-19 uzay aracıyla Baykonur Uzay Üssü'nden uzaya gönderilmişti.

Film vizyona girdi


Ruslar doğrulusunda uzayda çekilen ilk film olan ‘Sınanma’ vizyona girdi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Tom Cruise’un rol alacağı ve uzayda çekileceği duyurulan Hollywood projesine gönderme yaparak, “Uzay gemisinde yörüngede uzun metrajlı bir film çeken ilk ülkeyiz. Yine bir ilk.” açıklamasını yaptı.

Filmin gösterime girmesinden evvelce, film ekibini uzaya götüren mekik ise Moskova’nın merkezinde sergilendi.

Diğer taraftan film, hem sinema tarihi, hem de ABD ile Rusya arasında yıllardır süren uzay yarışı yönünden gerektiğince önemli. Zira, daha evvelce ABD uzayda çekilecek ilk film amacıyla kolları sıvamıştı.

Spacex ve NASA bir uzay filmi amacıyla Tom Cruise'un Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderileceğini duyurmuştu. Fakat filmin tarihi konusu ile ilgili bir açıklama yapılmamıştı.