Otoyollar Güneş Panelleriyle Aydınlanıyor: Yeni Enerji Dönemi Başlıyor!
Windows 11’de Yapışkan Tuşlar Nasıl Kapatılır ?

Sıradaki içerik:

Windows 11’de Yapışkan Tuşlar Nasıl Kapatılır ?

e
sv

Otoyollar Güneş Panelleriyle Aydınlanıyor: Yeni Enerji Dönemi Başlıyor!

17 okunma — 12 Ekim 2023 17:17
Kaliforniya, Evleri Aydınlatmak İçin Otoyollara Güneş Paneli Dikiyor: ABD'nin Diğer Eyaletleri Bu Trendi Takip Ediyor!
otoyollar gunes panelleriyle aydinlaniyor yeni enerji donemi basliyor10147

Kaliforniya, otoyollarının yanındaki boş alanları değerlendirerek yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmeyi planlıyor. Bu kapsamda, eyaletteki 24.140 km uzunluğundaki otoyolların kenarlarına güneş panelleri kurulması hedefleniyor.

Yollardan Evlere Temiz Enerji

Kaliforniya Valisi Gavin Newsom, eyaletteki otoyolların yanındaki alanları değerlendirerek güneş panelleri, enerji depolama sistemleri ve diğer yenilenebilir enerji projeleri için yeşil ışık yakılmasını onayladı. Bu kapsamda yetkililerin, projenin uygulanabilirliği konusunda kapsamlı bir çalışma yürütmesi bekleniyor. Onaylanan yeni düzenlemelerle birlikte, Kaliforniya Ulaştırma Bakanlığı, şirketlerin ve diğer kamu kurumlarının otoyolların yanındaki alanlarda yenilenebilir enerji projeleri geliştirmeleri için net kurallar belirlemeye başlayacak. 2025 yılına kadar bu alanların tamamının değerlendirilmesi planlanıyor.

Otoyollar Güneş Panelleriyle Aydınlanıyor: Yeni Enerji Dönemi Başlıyor!

Eyalette toplamda 24.140 km uzunluğunda 250 farklı otoyol bulunuyor. İlk değerlendirmelere göre bu yolların yanındaki araziler, toplamda 1 GW’lık güneş enerjisi kapasitesine sahip olabilecek ve bu enerji ile 270.000 hanenin enerji ihtiyacı karşılanabilecek.

Ancak bu tür projelere yönelik adımlar sadece Kaliforniya ile sınırlı değil. 2008 yılında Oregon, otoyol kenarlarına kurduğu 600 güneş paneliyle bu alandaki öncü çalışmalara başlangıç yapmıştı. O günden bu yana, ABD’de 36 farklı eyalet ve dünyanın 15 farklı ülkesi, benzer yenilenebilir enerji projeleri için Oregon’la işbirliği yapmayı planlıyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli