NASA, Asteroitten Topladığı Örnekleri İncelemeye Başlıyor
Türkiye’de İnternet Reklamcılığı Gelirleri 1,6 Milyar Dolara Yükseldi

Sıradaki içerik:

Türkiye’de İnternet Reklamcılığı Gelirleri 1,6 Milyar Dolara Yükseldi

e
sv

NASA, Asteroitten Topladığı Örnekleri İncelemeye Başlıyor

13 okunma — 09 Ekim 2023 21:03
NASA, OSIRIS-REx misyonu ile Bennu asteroitinden topladığı materyalleri bu hafta kamuoyuyla paylaşmaya hazırlanıyor. Ajans, asteroitten alınan örneklerin ayrıntılarını çarşamba günü saat 18:00'da gerçekleştireceği canlı yayınla açıklayacak.
nasa asteroitten topladigi ornekleri incelemeye basliyor9895

NASA, yaklaşan çarşamba günü OSIRIS-REx misyonu ile Bennu asteroitinden Dünya’ya getirilen örnekleri kamuoyuna sunmayı planlıyor. Açıklamalar, Türkiye saati ile 18:00’da gerçekleşecek canlı yayında yapılacak. Bennu asteroitinin yüzeyinden toplanan mineral ve toz örneklerini içeren kapsül, 24 Eylül’de ABD’nin Utah bölgesine başarıyla indirilmişti. Bilim insanları, o tarihten bu yana kapsüldeki materyalleri detaylı olarak incelemek için yoğun çalışmalarda bulundular.

Uzun süren misyon başarılı sonuçlandı

OSIRIS-REx, Bennu’dan 2020 yılında örneklerini aldıktan sonra asteroidin etrafında yaklaşık 18 ay daha kalarak gözlemlerini sürdürdü ve 2021’de Dünya’ya dönüş yolculuğuna başladı. Geçen ay Dünya’ya varan bu kapsül, inceleme ve analizler için NASA’nın Johnson Uzay Merkezi‘ne transfer edildi. Ancak OSIRIS-REx görevi burada son bulmadı; şimdi Apophis adında başka bir asteroide yönlendiriliyor.

Bennu’nun yaklaşık olarak 4,5 milyar yaşında olduğu düşünülüyor, bu da onun Güneş Sistemi’nin başlangıcına tanıklık ettiği anlamına geliyor. Bu nedenle Bennu’dan alınan örnekler, Güneş Sistemi’nin erken dönemlerine ve belki de yaşamın kökenlerine dair önemli bilgiler barındırıyor olabilir. Ancak beklenenden daha fazla örnek toplanması, ekip için tatlı bir sürpriz oldu. OSIRIS-REx projesinden Christopher Sneadr, “Beklenenden daha fazla örnek toplamak, bilim dünyası için oldukça olumlu bir ‘problem’. Bu, analizlerimiz için daha geniş bir veri seti anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli