Türkiye'de İnternet Reklamcılığı Gelirleri 1,6 Milyar Dolara Yükseldi
Huawei’nin Teknolojisi, İsrail’in Hamas’a Yanıt Veriş Zamanlamasında Rol Oynuyor Mu?

Sıradaki içerik:

Huawei’nin Teknolojisi, İsrail’in Hamas’a Yanıt Veriş Zamanlamasında Rol Oynuyor Mu?

e
sv

Türkiye’de İnternet Reklamcılığı Gelirleri 1,6 Milyar Dolara Yükseldi

14 okunma — 09 Ekim 2023 20:46
PwC'nin son raporuna göre, 2022'de Türkiye'deki internet reklamcılığı gelirleri 1,6 milyar dolara çıktı. Aynı dönemde eğlence ve medya sektörünün toplam değeri ise 5,5 milyar dolara yükseldi.
turkiyede internet reklamciligi gelirleri 16 milyar dolara yukseldi9890

Uluslararası analiz firması PwC’nin yayımladığı “Küresel Eğlence ve Medya Sektörü 2023-2027” raporunda, sektördeki büyüme oranları ve gelecek beş yılın projeksiyonlarına dair kritik bilgiler paylaşıldı. 2022’de global eğlence ve medya gelirlerinin bir önceki yıla kıyasla yüzde 54 artışla 2,3 trilyon dolara ulaştığı belirtildi. 2021’de ise pandemi etkisiyle yüzde 10,6’lık bir büyüme yaşanmıştı, 2022’de bu büyüme hızının yavaşladığına işaret edildi.

Rapor, 53 farklı bölgede ve 13 medya segmentinde gerçekleştirilen detaylı analizleri içeriyor. Önümüzdeki beş yıla dair tahminlerin yanı sıra, reklam ve tüketici medya harcamaları üzerinde de duruluyor.

 Türkiye'de İnternet Reklamcılığı Gelirleri 1,6 Milyar Dolara Yükseldi

Raporun bulgularına göre, internet reklamcılığının popülerliği artarken, oyun sektörünün büyük bir potansiyelle büyümeye devam etmesi bekleniyor. Sektördeki en büyük dönüşümü tetikleyen faktörler arasında teknoloji başı çekerken, metaverse ve yapay zeka gibi trendler yeni fırsatlar sunuyor.

Raporda dikkat çekilen bir diğer konu ise kişiselleştirilmiş içerik servisleri. Netflix, Spotify gibi platformların abone sayısının artış gösterdiğini, ChatGPT gibi yapay zeka platformlarının kullanıcı sayısında büyüme yaşadığı belirtildi.

PwC Türkiye Eğlence ve Medya Sektörü lideri Murat Çolakoğlu rapora ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Pandemi sonrası ciddi bir artış gösteren sektör, önümüzdeki beş yıl içinde büyüme hızında yavaşlama yaşayabilir. Bu durum, işletmeleri yeni stratejiler oluşturmaya teşvik ediyor” dedi.

Çolakoğlu, Türkiye’de 2022 yılında eğlence ve medya sektörünün 5,5 milyar dolara ulaştığını belirtirken, bu gelirin 2,4 milyar dolarının internet erişimi segmentinden geldiğini vurguladı.

Dijital medya ve reklamcılıkta Türkiye’nin büyümesi sürüyor

Türkiye’de internet reklamcılığındaki yükseliş hız kesmeden devam ediyor. 2022 verilerine göre, internet reklamcılığından elde edilen gelirler 1,6 milyar dolara ulaşırken, 2027 yılına kadar bu rakamın 2,3 milyar doları bulması bekleniyor.

Podcast pazarı da Türkiye’de büyük bir ivme kazandı. Aylık dinleyici sayısı, 2021’de 9,7 milyondan 2022’de 11 milyona yükseldi. Türkiye müzik, radyo ve podcast sektörü geliri ise 2022’de 125 milyon dolara ulaştı. Bu alanda, 2027’ye kadar yıllık bileşik büyüme oranının yüzde 11,6 olması ve gelirin 217 milyon dolara çıkması öngörülüyor.

E-ticaretin ve dijital platformların popülerliğinin artması, şirketleri tüketicilere ulaşmak için daha yüksek reklam harcamalarına yönlendiriyor. Reklamcılığın 2025’te tüketici harcamalarını geçerek en büyük kategori haline gelmesi bekleniyor. 2022’de internet reklamcılığı yüzde 8,1 büyüme göstererek, sektörün önemli bir katalizörü oldu.

Küresel reklam gelirlerinin 2022’den 2027’ye 763,7 milyar dolardan 952,6 milyar dolara çıkması bekleniyor. Bu trendle birlikte, reklamcılık 1 trilyon dolar barajını aşarak eğlence ve medya kategorisinde öncü olabilir. İnternet erişimi de 2026’da tüketici harcamalarını aşarak bu kategoride öne çıkabilir.

 Türkiye'de İnternet Reklamcılığı Gelirleri 1,6 Milyar Dolara Yükseldi

PwC’nin raporuna göre, tüketicilerin eğlence ve medya harcamaları genel bütçe içinde azalmaya devam edecek. 2023’te kişisel gelirin yüzde 0,53’ü olan tüketici harcamaları, 2027’de yüzde 0,45’e düşecek.

Raporun Göstergesi: Tüketici Eğilimlerinde Büyük Değişiklikler

Rapor, eğlence ve medya sektöründeki tüketici harcamalarının ivme kaybetmeye başladığına, buna karşın reklamcılığın etkisinin giderek arttığına dikkat çekiyor. Bu değişen dinamik, sektör profesyonellerinin stratejik yaklaşımlarını yeniden değerlendirmelerini ve adaptasyon sürecini hızlandırmalarını gerektiriyor.

Büyüme Fırsatları: Potansiyel Alanlar Rapor, sektörde büyüme potansiyelinin en yüksek olduğu alanlara odaklanıyor:

  1. Reklamcılık: Reklamcılıkta büyük bir büyüme potansiyeli görülüyor. Özellikle reklamcılık sektörünün, 1 trilyon ABD doları gelir sınırını aşarak eğlence ve medya kategorisinde öne çıkması bekleniyor. ABD gibi dev TV pazarlarında, 2023 yılında reklam harcamalarının kablolu TV abonelik gelirlerini geçmesi öngörülüyor.

  2. Dijital Oyunlar: Dijital oyun sektörü, eğlence ve medya endüstrisinde büyük bir oyuncu haline geldi. Bu alandaki sürekli büyüme, gençler başta olmak üzere her yaştan tüketicinin ilgisini çekiyor. Oyunlar, inovasyon, reklamcılık ve tüketici harcamalarıyla birleşerek önemli gelir kaynakları yaratıyor.

2023’te 227 milyar ABD doları olarak tahmin edilen toplam oyun gelirlerinin 2027’ye kadar yıllık bileşik büyüme oranı olan %7,9 ile 312 milyar ABD dolarına ulaşması bekleniyor. Reklamcılığın oyun sektörüne olan güveninin artmasıyla birlikte, 2022-2027 arasında reklam gelirlerinin iki katına çıkması ve 2025’te 100 milyar ABD dolarını bulması öngörülüyor.

Yüz Yüze Etkinliklerin Yeniden Canlanışı

Pandeminin getirdiği kısıtlamaların ardından, yüz yüze etkinlikler eğlence ve medya sektöründe tekrar ivme kazanıyor ve diğer alt sektörlerle kıyaslandığında hızla büyüme eğiliminde. Baktığımızda, tüketici odaklı tüm yüz yüze etkinlik alt sektörleri, 2024 yılında pandemi öncesi dönemdeki seviyelere dönüş yapacak. Bu durum, toplam gelirin 2019 yılında kaydedilen 66,6 milyar ABD dolarından 2024’te 68,7 milyar ABD dolara çıkacağını gösteriyor. Tahminlere göre, 2027 yılına kadar canlı etkinlik gelirleri yıllık bileşik büyüme oranı olan %9,6 ile artmaya devam edecek. Bu, tüketici harcamalarındaki öngörülen %2,4’lük yıllık bileşik büyüme oranının neredeyse dört katı.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli