Linux'ta LightDM Nasıl Devre Dışı Bırakılır ve Kaldırılır

Nedeniniz ne olursa olsun, bu kılavuzda, deneyebileceğiniz bir dizi seçenek listesiyle eş güdümlü LightDM'nin Linux'ta nasıl dönem dışı bırakılacağı ve kaldırılacağı ile alakalı talimatları bulacaksınız.

Diğer görüntü yöneticileriyle deneme gerçekleştirmek ister misiniz? Ya da LightDM ile çelişen sizin özel grafik sürücünüz olabilir. Nedeniniz ne olursa olsun, bu kılavuzda, deneyebileceğiniz bir dizi seçenek listesiyle eş güdümlü LightDM'nin Linux'ta nasıl dönem dışı bırakılacağı ve kaldırılacağı ile alakalı talimatları bulacaksınız.

LightDM Nedir?

Linux'ta LightDM Nasıl Devre Dışı Bırakılır ve Kaldırılır

LightDM, hızlı, çapraz masaüstü ve güvenilir bir Linux ekran yöneticisidir. Makinenizi her başlattığınızda gördüğünüz oturum açma ekranını bilirsiniz; bu, iş başında bir görüntü yöneticisidir. Yine de bir görüntüleme sunucusuyla karıştırılmamalıdır . Bir görüntü sunucusu, bir görüntü yöneticisiyle birlikte çalışsa da, farklı bir amaca hizmet eden tamamen farklı bir birimdir.

LightDM, adından da anlaşılacağı gibi, kaynaklar üzerinde kolaydır, bu nedenle amiral gemisi Linux dağıtımlarının varsayılan görüntü yöneticisi olarak gönderilir.

Linux'ta LightDM Nasıl Devre Dışı Bırakılır ve Kaldırılır

LightDM'yi dönem dışı bırakmak amacıyla tek yapmanız gereken, systemd tüketiyorsanız systemctl komutunu ya da runit tüketiyorsanız sv komutunu kullanarak hizmeti kapatmaktır. Ancak, LightDM'yi sisteminizden silmek istiyorsanız, bu tamamıyla değişik bir hikaye.

LightDM'yi systemd üstünde dönem dışı bırakmak amacıyla systemctl komutunu çalıştırın ve lightdm hizmetini dönem dışı bırakın:

sudo systemctl stop lightdm.service

Runit üzerinde LightDM'yi devre dışı bırakmak için sv komutunu kullanarak hizmeti durdurun:

sv stop lightdm.service

LightDM'yi sisteminizden kalıcı olarak kaldırmak için dağıtımınızın paket yöneticisini kullanarak onu temizleyin:

Arch tabanlı dağıtımlarda:

sudo pacman -R lightdm

Debian/Ubuntu tabanlı dağıtımlarda:

sudo apt purge lightdm

Fedora, CentOS ve RHEL'de:

sudo dnf remove lightdm

LightDM'ye En İyi Alternatifler

Linux ile ilgili en iyi şey, hiçbir zaman hiçbir şeye razı olmak zorunda kalmamanızdır. Çalıştırabileceğiniz herhangi bir yazılım parçası için her zaman alternatifler vardır. Görüntü yöneticileri bu kuralın bir istisnası değildir. Maceraperest hissediyorsanız, aşağıda listelenen bu görüntü yöneticilerinde şansınızı deneyin.

1. GDM (GNOME Görüntü Yöneticisi)

GDM veya GNOME Display Manager, GNOME masaüstü ortamı için varsayılan görüntü yöneticisidir. GNOME görünümünü ve hissini somutlaştırır ve X11 ve Wayland ile uyumluluğu destekler.

GDM'nin temel özellikleri:

 • Otomatik giriş
 • Parolasız oturum açma
 • Çok kullanıcılı oturum açma
 • Karşılama eklentilerini ve uzantılarını destekler
 • Yerleşik temalara sahip özelleştirilebilir bir karşılama aracı
 • Kolay oturum değiştirme
 • Parmak izi ve akıllı kart doğrulama

GDM'yi doğrudan dağıtımınızın sistem ayarlarından veya /etc/X11/gdm/gdm.conf adresinde bulunan yapılandırma dosyasından yapılandırabilirsiniz .

2. SDDM (Basit Masaüstü Görüntü Yöneticisi)

SDDM veya Basit Masaüstü Görüntü Yöneticisi, KDE Plasma 5 çalıştıran tüm dağıtımlar için varsayılan görüntü yöneticisi olarak KDM'nin yerini almıştır. GDM gibi, X11 ve Wayland'ı da destekler.

SDDM'nin temel özellikleri:

 • Hafif ve hızlı
 • Otomatik giriş
 • Parolasız oturum açma
 • Kapsamlı tema seçenekleri
 • QML animasyonlarını destekler

SDDM, /etc/sddm.conf dosyasındaki yapılandırma talimatlarını okur . SDDM'yi özelleştirmek için yapılandırma dosyasını açın ve düzenleyin. En iyi uygulama, orijinal dosyayı başka bir dizine yedeklemektir, böylece gerekirse varsayılan ayarları kolayca geri yükleyebilirsiniz.

3. LXDM

LXDM, LXDE masaüstü ortamı için hafif bir GTK+ tabanlı görüntü yöneticisidir. Öncelikle LXDE masaüstlerine yönelik olmasına rağmen, yönetilebilir bir bağımlılık listesi sayesinde çapraz uyumludur.

LXDM'nin temel özellikleri:

 • Özelleştirilebilir kullanıcı profilleri
 • Otomatik giriş
 • Önceden programlanabilir otomatik oturum açma
 • Kullanıcı listesi yönetimi
 • Özelleştirilebilir karşılama arka planı
 • Tam tema desteği

/etc/lxdm konumunda bulunan yapılandırma dosyasını düzenleyerek LXDM'yi yapılandırabilirsiniz . Daha önce de belirtildiği gibi, onla uğraşmadan önce dosyayı yedeklediğinizden emin olun.

Linux Masaüstü Deneyiminizi Renklendirin

Ekran yöneticilerini değiştirmek yalnızca bu kadarını yapacaktır. Yeni ve tazelenmiş bir masaüstü deneyimi arıyorsanız, Linux sisteminizin masaüstü ortamını değiştirmeyi düşünmelisiniz. İşletim sisteminizin görünümünü ve verdiği hissi belirleyen temel bir bileşendir. Eğer ilgileniyorsanız, aralarından seçim yapabileceğiniz en iyi alternatif masaüstü ortamlarının derlenmiş bir listesi burada.