Korsan Futbol Yayınlarına Yönelik IPTV Uygulamalarına Büyük Darbe!
TCL’nin Yeni Tabletleri Piyasada: TCL TAB 10 Gen2 ve TCL TAB 10L Gen2 Satışta!

Sıradaki içerik:

TCL’nin Yeni Tabletleri Piyasada: TCL TAB 10 Gen2 ve TCL TAB 10L Gen2 Satışta!

e
sv

Korsan Futbol Yayınlarına Yönelik IPTV Uygulamalarına Büyük Darbe!

13 okunma — 26 Eylül 2023 19:25
Korsan yayınların ardındaki IPTV uygulamaları, yıllardır spor endüstrisine büyük maddi zararlar veriyor. Özellikle futbolun merkezindeki İspanya'da, LaLiga bu sorunun üstesinden gelmek için ciddi adımlar atmaya kararlı. Bu, Google'a da doğrudan yansıdı.
korsan futbol yayinlarina yonelik iptv uygulamalarina buyuk darbe8703

LaLiga, son dönemde korsan IPTV uygulamalarının yaygınlaşmasıyla, Google’dan bu uygulamaları Android cihazlardan tamamen kaldırmasını talep ediyor. Bu, korsan içerik sağlayıcılarına karşı atılmış büyük bir adım olarak değerlendiriliyor.

Avrupa futbolunun diğer büyük ligleri de benzer sorunlarla karşılaşıyor ve bu adımın ardından onların da aynı yönde hamleler yapabileceği düşünülüyor. LaLiga‘nın bu girişimi, korsan yayıncılığın spor endüstrisine verdiği zararın boyutunun ne kadar büyük olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor. Eğer Google bu talebi kabul ederse, diğer teknoloji devlerinin de benzer uygulamaları platformlarından kaldırabileceği düşünülüyor.

LaLiga, IPTV’ye Karşı Mücadelesini Sertleştiriyor

LaLiga, Android platformundaki korsan uygulamalarla savaşını daha da yoğunlaştırmak istiyor ve bu adımları atarken Google’dan da destek bekliyor. İspanya’nın önde gelen futbol organizasyonunun başkanı Javier Tebas, bu eylemin ardında önemli bir isim. Tebas, yeni sezon başladığından bu yana Android platformu üzerinde korsan yollarla yayın yapan 58 uygulamanın kaldırılmasında etkili olduklarını belirtiyor.

Korsan Futbol Yayınlarına Yönelik IPTV Uygulamalarına Büyük Darbe!

Son zamanlarda Javier Tebas, Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Víctor Francos Díaz ve Avrupa Parlamentosu temsilcisi Iban García del Blanco ile bir toplantı gerçekleştirdi. Bu toplantıda spor korsanlığı ve bununla nasıl mücadele edileceği konusu ele alındı. Díaz, 2022’de Avrupa genelinde korsanlık oranlarının yüzde 3.3 arttığını belirtti. Bu durum, LaLiga başta olmak üzere diğer Avrupa futbol liglerini doğrudan etkiliyor. Çoğu taraftar, yetkisiz IPTV hizmetleri aracılığıyla futbol maçlarını izliyor. Bu durum, Türkiye’deki taraftarlar arasında da yaygın.

Mağazadan 58 Uygulama Silindi

Javier Tebas’ın açıkladığına göre, söz konusu 58 korsan uygulama globalde dört milyondan fazla kez indirildi. Bu uygulamalardan 1,1 milyonu İspanya’da aktifken, bu kullanıcıların 800.000 kadarı Android işletim sistemini kullanıyor. Tebas, bu 58 korsan uygulamanın nasıl ve hangi yöntemlerle kaldırıldığına dair net bilgiler vermedi, fakat büyük olasılıkla bu uygulamalar Google’ın resmi uygulama mağazası olan Play Store’dan silindi.

LaLiga yönetimi, bu tür korsan uygulamalara karşı alınan tedbirleri hayata geçirebilmek için “Google başta olmak üzere diğer platformlarla görüşmeler gerçekleştiriyor.” Ancak, bu uygulamaların Play Store’dan kaldırılması, halihazırda bu uygulamaları cihazlarına indirmiş olan kullanıcıların erişimini engellemez. Yani kaldırılan uygulamalar, cihazlarda halen aktif olarak kullanılmaya devam edebilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli