İsveç'in Stridsvagn 103 Tankı Neden Bu Kadar Farklı?
Chromebook’a Nasıl Yazıcı Eklenir

Sıradaki içerik:

Chromebook’a Nasıl Yazıcı Eklenir

e
sv

İsveç’in Stridsvagn 103 Tankı Neden Bu Kadar Farklı?

43 okunma — 29 Ekim 2023 18:45
1834'te Kral Gustav XIV'ün günlerinden beri İsveç resmen tarafsız bir ülke olmuştur. Ancak bu tarafsız duruş, Napolyon Savaşları'nın ortasında 1812 yılına kadar uzanır.
isvecin stridsvagn 103 tanki neden bu kadar farkli10799

200 yıldan fazla bir süredir, her küresel çatışma ve dünya savaşı boyunca bu tarafsızlığını korumuştur. Ancak, Rusya’nın 2022 başlarında Ukrayna’yı işgal etmesinin hemen ardından İsveç ve Finlandiya, NATO üyeliği için başvuruda bulundular. Bunun nedeni isteklerinden değil, Putin’in savaşçı eylemleri tarafından yeterince tehdit edilmeleri idi. Bu, İsveç’in güçlü bir askeri olmadığı anlamına gelmez  tam tersine.

Soğuk Savaş sırasında İsveç, atasözündeki sıkıntılı durumun ve zorlu bir yerin arasında sıkışıp kaldı. Askeri strateji riskliydi. Tarafsız oldukları için İsveç, kendini savunacak kadar güçlü olduğunu göstermek zorundaydı, ancak işgal etmek için yeterince güçlü olmadı.

Bu stratejinin bir parçası, iyi bir savunmaya sahip ama neredeyse hiç saldırı gücü olmayan Stridsvagn 103 (veya “S-Tank”) adlı zırhlı bir savaş aracının (AFV) yaratılmasıydı. 103 numarası, İsveç’in 10 cm ana topla donatılmış 3. tankı için kullanılırken, Stridsvagn İngilizce’de kelime anlamıyla “savaş arabası” anlamına gelir. Her açıdan, bu savaş arabası, “tam da olması gerektiği gibi” prensibini yerine getirdi. İsveç ordusu 1967’de hizmete sunduğunda, aynı anda en garip ve en devrimci tanklardan biriydi.

Tank Olmayan Tank?

Tamamen alışılmadık olan Stridsvagn, yeniliklerle doluydu. İlk üretim AFV, türbin motoru ile çalışan (aslında iki tane) ve kulesi olmayan WW2’den bu yana yapılan tek tanktı. Onsuz, S-Tank tehditkar görünmüyordu, hatta zayıf bile görünebilirdi.

Bazıları, bir kulesi olmadığı için bunun tank olarak sınıflandırılmaması gerektiğini savunsa da, düşük profilli tasarımı, bir istilacıya pusu kurana kadar saklanmasını sağladı. Tabii ki ülkeyi savunmak için.

103, gövde içerisine sabitlenmiş otomatik dolumlu bir Bofors 105mm L/62 ana topa sahipti. Bu top, ABD ordusunun efsanevi Abrams tanklarında bulunanla aynıdır ve İngiliz 105 mm L7 ile aynı mermiyi atar. Harcanan mermi kovanları arka taraftaki bir kapaktan otomatik olarak dışarı atıldığı için, bu benzersiz yapı Stridsvagn‘ın sadece iki mürettebat tarafından işletilmesine olanak tanıyordu. Sürücü aynı zamanda topçuydu, ikinci mürettebat ise radyoyu çalıştırıyordu ve gerektiğinde tankı geri geri sürüyordu. Bu, daha ağır zırhlı ön kısmın düşmana dönük kalmasını sağladı.

Başlangıçta 103’ü iki motor çalıştırıyordu ve tam otomatik bir şanzımanla eşleştirilmişti. İlk motor, yavaş hareketler için kullanılan 240 hp’lik bir Rolls-Royce K60 karşı pistonlu dizel motordu, ikincisi ise hız için kullanılan 300 hp’lik bir Boeing 502 turbin idi. Boeing, 490 hp’lik bir Caterpillar turbinle değiştirildi, bu da tankın beygir gücünü 700’ün üzerine çıkardı ve maksimum 31 mph hıza ulaşmasını sağladı.

Stridsvagn tüm özelliklere sahipti

İsveç’in savunma tankı, gerektiğinde gövdeyi beş inç daha alçaltabilen bir hidro pnömatik süspansiyona sahipti. Bu, sadece engebeli arazide pürüzsüz bir sürüş sağlamakla kalmaz, aynı zamanda diğer birçok tanktan daha iyi bir ateş alanına sahip olmasını sağlardı.

40 tonluk tank, yaklaşık 25 dakika içinde amfibi hale getirebilmek için şişirilebilir bir float ekran sistemine sahip olup, yaklaşık 10 cm kalınlığında zırh plakalarına ek olarak, HEAT mermilerinin gövdeye çarpmasını engellemek için öne ek zırh takılabilirdi. Yanlara dokuz yakıt bidonu eklenmesi, amfibi harekat sırasında daha fazla yüzdürme kapasitesi sağladı ve ekstra koruma görevi gördü.

İsveç'in Stridsvagn 103 Tankı Neden Bu Kadar Farklı?

Önündeki engelleri, taşları, ağaçları ve diğer küçük engelleri yoldan çıkarabilirdi. Eğer Stridsvagn, İsveç’in donmuş tundrasındaki doğal bir hendek içine tırmanarak savunma pozisyonuna geçemezse, burnunun altına monte edilmiş dozer bıçağı ile kendi hendeklerini oluşturabilirdi. Öne eğildiğinde, tam anlamıyla toprak hareketi yapan bir buldozer gibi kullanılabilirdi ve geri katlandığında ekstra bir zırh tabakası görevi görürdü.

Bütün bu teknolojik harikalarına rağmen, bu alışılmadık tank hareket halindeyken ateş edemezdi. Tamamen durması gerekiyordu. Yine de, saldırgan olmaması gereken tarafsız bir savunma öncelikli ülkenin parçasıydı. Toplam 290 Stridsvagn üretildi ve son modeli 1997 yılında hizmetten emekliye ayrıldı. Hiç savaş ortamında test edilmedi.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli