IPhone 15, Qualcomm Modemiyle 5G Hızını Bir Üst Seviyeye Taşıyor
BYD’nin Elektrikli Uygun Fiyatlı Yeni Modeli: BYD Dolphin

Sıradaki içerik:

BYD’nin Elektrikli Uygun Fiyatlı Yeni Modeli: BYD Dolphin

e
sv

iPhone 15, Qualcomm Modemiyle 5G Hızını Bir Üst Seviyeye Taşıyor

18 okunma — 09 Ekim 2023 13:01
iFixit uzmanları, Apple'ın son çıkan telefonlarından iPhone 15 serisini detaylı bir şekilde parçalarına ayırdı. Yapılan bu inceleme sırasında iPhone 15 ve 15 Pro modellerinde, 5G hızını ve performansını optimize eden yeni nesil Qualcomm modem keşfedildi.
iphone 15 qualcomm modemiyle 5g hizini bir ust seviyeye tasiyor9820

Apple’ın yeni iPhone 15 Pro’da daha üstün 5G performansı sunmak için Qualcomm’un en son X70 modemini kullandığı zaten biliniyordu. Ancak iFixit’in yaptığı son inceleme, bu teknolojinin standart iPhone 15 ve 15 Plus modellerinde de bulunduğunu gösterdi.

iPhone 15 serisinde yer alan Qualcomm X70 modem

iFixit ekibi, yakın zamanda iPhone 15 Pro’nun kamera bileşenlerini detaylıca inceledi. iFixit analisti Shahram Mokhtari, Apple’ın bu yılki standart modeller için geçen yılın Pro modeline özgü olan bazı özellikleri benimsediğini belirtti. Netice itibariyle, iPhone 15, 15 Plus, 15 Pro ve 15 Pro Max modellerinin tümünde Qualcomm‘un X70 modemini barındırıyor. Önceki iPhone 14 serisinde Qualcomm X65 modemini görmüştük. Apple bu gelişimi devam ettirerek modemi bir adım öteye taşıdı.

Qualcomm X70 modemle neler değişiyor?

Qualcomm’un X70 modem ile getirdiği yenilikler arasında, daha stabil ve daha hızlı 5G bağlantısı bulunuyor. Yapılan ilk hız testlerine göre iPhone 15, önceki nesle göre yaklaşık %24 daha hızlı 5G bağlantı hızları elde ediyor. X70, sadece daha hızlı internet bağlantısı değil, aynı zamanda optimize edilmiş enerji tüketimi, daha uzak baz istasyonlarıyla bile daha iyi bağlantı kalitesi ve geliştirilmiş 5G taşıyıcı birleştirme özellikleriyle dikkat çekiyor.

Apple ve Qualcomm ortaklığı

Qualcomm’un yaptığı açıklamaya göre, Apple, iPhone modellerinde 2026 yılına kadar Qualcomm’un 5G modem teknolojisini kullanmaya devam edecek. Bu, her iki şirket arasındaki güçlü işbirliğinin devam edeceğinin bir göstergesi.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli