IOS 18: Apple'ın İlk Yayınında Yer Almayacak 7 Yeni IPhone Özelliği
Huawei eKitStor Xtreme 200: 7400 MB/sn Hızında SSD Tanıtıldı!

Sıradaki içerik:

Huawei eKitStor Xtreme 200: 7400 MB/sn Hızında SSD Tanıtıldı!

e
sv

iOS 18: Apple’ın İlk Yayınında Yer Almayacak 7 Yeni iPhone Özelliği

59 okunma — 29 Haziran 2024 14:42
Apple, iOS 18 ile birçok yenilik getiriyor ancak bazı özellikler Eylül'de çıkmayacak. İşte Apple'ın duyurup ilk yayında yer almayacak 7 iPhone özelliği.
ios 18 applein ilk yayininda yer almayacak 7 yeni iphone ozelligi13193

Apple’ın 2024 Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı (WWDC) sona erdi ve sonunda bu sonbaharda iOS 18 ile neler bekleyebileceğimizi gördük. Tamamen yenilenmiş ve güçlendirilmiş Siri gibi büyük duyurular yapıldı. Ancak kullanıcı tarafından özelleştirilebilir ikon renklendirme (çoğu zaman korkunç sonuçlar veren) ve uygulamaları gizleme yeteneği gibi bazı tartışmalı yenilikler de vardı. Ancak, hepsi aynı anda kullanıma sunulamayacak kadar büyük bir güncellemeydi. WWDC sunumu boyunca, “bu sonbaharda”, “bu yıl içinde” ve “önümüzdeki yıl boyunca” gibi erteleme ifadelerini sıkça duyduk. Yani, WWDC’de gösterilen her şey iOS 18’in Eylül’deki genel yayın tarihinde gelmeyecek.

Hatta, iOS 18 betasını şu anda indirebilirsiniz ve muhtemelen oldukça eksik olduğunu fark edeceksiniz. Apple’ın büyük beklentiler yarattığı ancak iOS 18.1 veya daha sonrasına kadar gelmeyecek bazı özellikler var. İşte Eylül geldiğinde umutlarınızı kıracak yedi özellik.

Apple Intelligence

Apple Intelligence

Apple Intelligence (Apple’ın “AI” konusundaki esprili yaklaşımı) sunumun zirve noktasıydı ve haklı olarak öyleydi. Yazma Araçları, Görüntü Oyun Alanı, Genmoji gibi entegre özelliklerin yanı sıra Fotoğraflar için Temizleme Aracı, e-postalar için Akıllı Yanıt ve AI transkripsiyon gibi pek çok yeni özellik tanıtıldı. Ancak, bu özelliklerin hiçbirisi iOS 18’in resmi sürümünde yer almayacak.

Siri Entegrasyonu

Siri Entegrasyonu

Siri 2.0 sonunda burada. Ancak Siri’nin yeni işlevlerinin birçoğu iOS 18’de yer almayacak. Ekran içeriğine göre hareket edebilme ve daha derin entegrasyonlar gibi özellikler önümüzdeki yıl boyunca gelecek.

Trendyol Hesap Kapatma Nasıl Yapılır başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Apple Mail’in Akıllı Kategorileri

Apple Mail'in Akıllı Kategorileri

Apple Mail, iOS 18 ile bazı iyileştirmeler alacak ancak bu iyileştirmeler iOS 18’in ilk sürümünde yer almayacak. Akıllı Kategoriler ve Akıllı Yanıt özellikleri yıl sonuna doğru gelecek.

Yeni Emoji

Yeni Emoji

Yeni Unicode Konsorsiyumu tarafından oluşturulan emojiler iOS 18’in ilk sürümünde olmayacak. “Göz altı torbaları olan yüz”, “parmak izi”, “yapraksız ağaç”, “kök sebze” gibi yeni emojiler muhtemelen 2025’in başlarında gelecek.

iPhone ve Mac Arasında Sorunsuz Sürükle Bırak

iPhone ve Mac Arasında Sorunsuz Sürükle Bırak

iPhone Yansıtma özelliği ile iPhone’unuzu Mac’inizde kontrol edebileceksiniz. Ancak, iPhone ve Mac arasında sorunsuz sürükle bırak özelliği iOS 18’in ilk sürümünde yer almayacak.

Ekstra Home Uygulaması Kontrolleri

Ekstra Home Uygulaması Kontrolleri

Yeni Home uygulaması, ziyaretçilere belirli kontrolleri geçici olarak devretme ve eller serbest kilit açma gibi özellikler sunacak. Ancak, robot süpürge desteği ve elektrik kullanımını uygulama içinden görüntüleme özellikleri yıl sonuna kadar gelmeyecek.

RCS Desteği

RCS Desteği

Rich Communication Services (RCS) desteği, iOS 18’de SMS yerine iMessage için gelecek. Ancak, bu özellik iOS 18’in ilk sürümünde yer almayacak.

ÖzellikAçıklamaGelme Tarihi
Apple IntelligenceYazma Araçları, Görüntü Oyun Alanı, Genmoji ve daha fazlasıiOS 18.1 veya daha sonrasında
Siri EntegrasyonuEkran içeriğine göre hareket edebilme, derin entegrasyonlarÖnümüzdeki yıl
Apple Mail’in Akıllı KategorileriAkıllı Kategoriler, Akıllı YanıtYıl sonu
Yeni EmojiGöz altı torbaları olan yüz, parmak izi, yapraksız ağaç, kök sebze2025 başı
iPhone ve Mac Arasında Sürükle BırakiPhone Yansıtma ile tam kontrol, sorunsuz sürükle bırakYıl sonu
Ekstra Home Uygulaması KontrolleriRobot süpürge desteği, elektrik kullanımını görüntülemeYıl sonu
RCS DesteğiEnd-to-end şifreleme, Wi-Fi üzerinden gönderim, tam çözünürlüklü medyaiOS 18.1 veya daha sonrasında

Apple’ın sunduğu bu yenilikler, kullanıcıların hayatını kolaylaştıracak ve daha işlevsel bir deneyim sunacak. Ancak, bu özelliklerin bazıları için biraz daha beklememiz gerekecek. Bekleyişin sonuna geldiğimizde, Apple ekosistemindeki bu yeniliklerin tam anlamıyla tadını çıkarabileceğiz.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli