Intel Lunar Lake İşlemcileri Benchmark Testlerinde Ortaya Çıktı!
Nvidia, RTX 3050’in Yenilenmiş Sürümünü Tanıtmaya Hazır: İşte Beklentiler!

Sıradaki içerik:

Nvidia, RTX 3050’in Yenilenmiş Sürümünü Tanıtmaya Hazır: İşte Beklentiler!

e
sv

Intel Lunar Lake İşlemcileri Benchmark Testlerinde Ortaya Çıktı!

18 okunma — 05 Ekim 2023 17:49
Raptor Lake ve Meteor Lake lansmanının heyecanını yaşarken, şimdi de Lunar Lake'in ipuçları ortaya çıkmaya başladı.
intel lunar lake islemcileri benchmark testlerinde ortaya cikti9504

Intel, son dönemde mimari yenilikleriyle öne çıkıyor ve Lunar Lake de bu yenilikler arasında yer alıyor.  Bu yeni mimari, Sisoftware Sandra’nın veritabanında kendini gösterdi.

Intel’in bu yeni nesil mimarisinin, performans ve enerji verimliliği konusunda neler sunacağı merak konusu. Ancak Sisoftware Sandra’da beliren bu yeni işlemcinin varlığı, Intel’in Lunar Lake üzerindeki çalışmalarının sürdüğüne ve ilerleyen aylarda bu konuda daha detaylı bilgilerin ortaya çıkabileceğine işaret ediyor.

Intel Lunar Lake Serisi Test Aşamasında

Intel’in Lunar Lake serisi, firmaya ait yeni nesil düşük enerji tüketimli işlemciler olarak öne çıkıyor. Hatırlanacağı üzere, Intel bu mimarinin yüksek performanslı oyun segmentine odaklanmayacağını belirtmişti. Bunun yerine, enerji verimliliği ve sürekli bağlantıyı hedefleyen cihazlarda kullanılması planlanıyor. Lunar Lake‘in muhtemelen Arrow Lake ile eş zamanlı ya da biraz sonrasında tanıtılması bekleniyor, Arrow Lake de Meteor Lake ve Raptor Lake’in ardılı olarak piyasada yerini alacak.

Intel Lunar Lake İşlemcileri Benchmark Testlerinde Ortaya Çıktı!

Sızdırılan bilgilere bakıldığında, Lunar Lake mimarisinin (LNL-M LPP RVP1) prototip testleri yapılan ”Intel 0000” işlemcisi, bazı spesifik özellikleriyle dikkat çekiyor. Ancak belirtelim ki, yeni platformun tam desteklenmemesi nedeniyle bu bilgilerin kesinliği konusunda şüpheler bulunuyor.

Sızıntılarda yer alan bilgilere göre bu işlemci, LPDDR5 bellek desteği, 20 çekirdek, maksimum 3,91 GHz saat hızı ve 17W güç tasarımı özelliklerini içeriyor. Ancak bu çekirdeklerin tam olarak nasıl bir yapıda olduğu konusunda net bilgilere sahip değiliz. Ancak önbellek dağılımından hareketle, muhtemelen dengeli bir performans ve enerji verimliliği odaklı konfigürasyon içeriyor olabilir.

Intel, geçen ay gerçekleştirdiği İnovasyon Konferansında Lunar Lake serisinin şu anda aktif bir test sürecinde olduğunu belirtti. Kesin bir lansman tarihi olmamasına rağmen, 2024’ün son çeyreğinde bu yeni işlemciler hakkında daha fazla bilgi almayı umuyoruz. Resmi piyasaya sürülme tarihi ise büyük ihtimalle 2025’i işaret ediyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli