Huawei'nin Teknolojisi, İsrail'in Hamas'a Yanıt Veriş Zamanlamasında Rol Oynuyor Mu?
ABD, Lenovo’yu Hedef Alıyor: Yeni Huawei Vakası mı?

Sıradaki içerik:

ABD, Lenovo’yu Hedef Alıyor: Yeni Huawei Vakası mı?

e
sv

Huawei’nin Teknolojisi, İsrail’in Hamas’a Yanıt Veriş Zamanlamasında Rol Oynuyor Mu?

15 okunma — 09 Ekim 2023 20:28
Huawei Teknolojisinin İsrail İstihbaratındaki Olası Rolü: Hamas'ın Aksa Tufanı Operasyonuna Karşı Beklenmedik Hazırlıksızlık
huaweinin teknolojisi israilin hamasa yanit veris zamanlamasinda rol oynuyor mu9887

İsrail istihbaratının Hamas saldırılarına geç tepki göstermesi, son raporlarda Huawei’nin teknolojisiyle ilişkilendiriliyor. Al Bawaba‘nın son yayınına göre, Filistinli militanların Batılı istihbarat ajanslarının dinlemesinden kaçınmak amacıyla Huawei akıllı telefonlarını kullandığı belirtildi.

Twitter kullanıcısı DaiWW bu konuyu gündeme getirdi ve şunları söyledi:

Anlaşılan, Hamas liderleri Batılı istihbarat servislerinden gelen dinlemelerden saklanmak için Huawei telefonlarına başvurmuşlar. ABD’nin Huawei’ye olan derin endişesini şimdi daha iyi anlıyorum. Eğer özel bilgilerinizin CIA tarafından ele geçirilmesini istemiyorsanız, Huawei‘ye gidin.

Bu iddia, daha sonra eski El Kaide militanı ve MI6 istihbarat ajanı olan Aimen Dean tarafından desteklendi. Dean’in raporlarına göre, Hamas’ın üst düzey liderleri ve militanları, iletişim için Huawei tabletlerini ve akıllı telefonları tercih ediyor.

ABD’nin uyguladığı sıkı ambargolar, Huawei’yi neredeyse aşılamaz bir sistem geliştirmeye mi itti?

Dean, “İsrail istihbaratının Hamas’ın planladığı saldırılardan nasıl bu kadar habersiz kaldığına” dair sorusuna “Cevabın bir bölümü: Huawei!” diye yanıt verdi. Ayrıca son yıllarda Hamas liderleri ve militanlarının Huawei’nin telefonlarını, tabletlerini ve dizüstü bilgisayarlarını tercih ettiklerini vurguladı.

Dean, Huawei cihazlarının neden bu kadar zor hacklendiğini derinlemesine açıklarken, Google ve diğer Amerikan teknoloji devlerinin, Huawei’ye kendi işletim sistemlerini lisanslamama kararına dikkat çekti. Bu durumun, Huawei’yi hacklenmesi zor, kendi işletim sistemini geliştirmeye ittiğini ifade etti.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli