ABD, Lenovo'yu Hedef Alıyor: Yeni Huawei Vakası Mı?
Allianz Türkiye, Elektrikli Araçlar İçin Özel Kasko Sigortası Sunuyor

Sıradaki içerik:

Allianz Türkiye, Elektrikli Araçlar İçin Özel Kasko Sigortası Sunuyor

e
sv

ABD, Lenovo’yu Hedef Alıyor: Yeni Huawei Vakası mı?

15 okunma — 09 Ekim 2023 20:16
ABD, ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle Huawei'ye yönelik yaptırımlarının ardından şimdi de gözünü Lenovo'ya çevirdi. Lenovo'nun Çin hükümeti ile olan olası bağlantıları, Amerikalı yetkililerin yeni endişe kaynağı haline geldi.
abd lenovoyu hedef aliyor yeni huawei vakasi mi9883

ABD, Çin’le olan ticaret savaşında tansiyonu yükselterek daha agresif tedbirler benimsemeye yönelik adımlar atıyor. Amerikan yetkilileri, daha titiz yaptırım uygulamaları ve düzenleyici uyumu sıkılaştırma taahhütleri ile bu yolu izlemeye devam ediyor. Bu süreçte Amerikan hükümeti, Çin hükümetiyle olası bağlantıları nedeniyle bazı firmaları mercek altına alıyor. Son olarak bu listeye Lenovo da eklendi.

ABD Temsilciler Meclisi Seçim Komitesi, Lenovo’nun Huawei ve ZTE gibi Çin merkezli teknoloji devleriyle benzer tehlikeler oluşturabileceğini öne sürdü. Bu nedenle, askeri personele ve ailelerine hizmet veren perakende mağazaları olan Navy Exchange‘den (NEX), Lenovo ürünlerinin satışını derhal durdurması talep edildi.

Komiteye göre, Lenovo ve Çin hükümeti arasındaki ilişkiler, ABD’nin ulusal güvenliğini tehlikeye atabilecek potansiyele sahip. Bu gerekçeyle, ABD kamu görevlilerinin erişimine açık olan mağazalarda Lenovo ürünlerinin satılmasının önlenmesi gerektiğini savunuyorlar. Bu talebi dile getiren mektup, Wisconsin’den Temsilci Mike Gallagher tarafından kaleme alındı.

ABD, Lenovo'yu Hedef Alıyor: Yeni Huawei Vakası mı?

Lenovo, ABD’ye Yönelik Bağlantı İddialarına Cevap Verdi

Navy Exchange‘e yapılan talep, Lenovo ürünlerinin ABD askeri personeline sunulmamasını ve bu ürünler için herhangi bir vergi indirimi veya teşvik sağlanmamasını öneriyor. Mektupta, Lenovo’nun Çin Halk Kurtuluş Ordusu (Çin’in ana askeri kolu) ve Çin Bilimler Akademisi ile ilişkili olduğu yönünde iddialar bulunuyor.

Ancak, Lenovo bu iddialara hızla yanıt verdi. Şirket adına yapılan açıklamada, “Lenovo, Çin Halk Kurtuluş Ordusu ya da herhangi bir Çin devlet kurumuyla bağlantılı değildir. Ayrıca, Çin Hükümeti veya Çin Komünist Partisi’nden finansal destek ya da kontrol almadığımızı açıkça belirtmek isteriz. Ayrıca şirketimizin Çin devletinin siber casusluk operasyonlarına katıldığı ya da bu tür faaliyetlerle ilişkilendiği yönündeki her türlü iddia tamamen asılsızdır” ifadelerine yer verildi.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli