Huawei'nin Büyülü Dokunuşu: 14nm İşlemci, Nasıl 7nm'ye Dönüştü?
Google, Sürekli Sızıntılar Nedeniyle Pixel Üretimini Hindistan’a Taşımayı Planlıyor!

Sıradaki içerik:

Google, Sürekli Sızıntılar Nedeniyle Pixel Üretimini Hindistan’a Taşımayı Planlıyor!

e
sv

Huawei’nin Büyülü Dokunuşu: 14nm İşlemci, Nasıl 7nm’ye Dönüştü?

18 okunma — 02 Ekim 2023 23:46
Huawei'nin Mate 60 serisinde kullanılan Kirin 9000s işlemcisi, aslen 14nm üretim sürecinde tasarlandı. Ancak şirketin yaptığı yenilikçi optimizasyonlarla, bu işlemci performansı ve enerji verimliliği açısından 7nm sürecine yaklaşan bir seviyeye getirildi.
huaweinin buyulu dokunusu 14nm islemci nasil 7nmye donustu9305

ABD’nin getirdiği ambargolar sonucunda Huawei, yonga teknolojileri konusunda yeni ve dikkat çekici yöntemler geliştirmek zorunda kaldı. Başlangıçta yonga üretim süreçleri darboğaza giren Huawei, şimdi yavaş yavaş eski gücüne geri dönmek için adımlar atıyor.

Kirin 9000s ne vaat ediyor?

Huawei’nin Mate 60 modelinde kullandığı Kirin 9000s işlemci; 1 x 2.62GHz, 3 x 2.15GHz ve 4 x 1.53GHz frekansında çalışan çekirdekleriyle dikkat çekiyor. Ancak bu işlemcinin hangi üretim süreciyle yapıldığına dair kesin bir bilgi paylaşılmamıştı.

Fomalhaut Techno Solutions tarafından yapılan analizler, Kirin 9000s’nin temelde 14nm üretim süreciyle hazırlandığını ortaya koydu. Ancak Huawei’nin kullandığı bazı özelleştirilmiş yöntemlerle bu işlemciyi 7nm seviyelerine getirdiği anlaşılıyor.

Önceki yıllarda 10nm’den 8nm’ye ya da 7nm’den 6nm’ye geçiş gibi süreç iyileştirmelerine tanık olduk. Fakat 14nm’den 7nm’ye yapılan bu geçiş, endüstride epeyce bir ilgi uyandırdı. Huawei’nin bu başarıyı nasıl elde ettiği konusu ise merak konusu. Üretimin, Çin’in yerli yarı iletken üreticisi olan SMIC tarafından, 7nm N+2 süreciyle gerçekleştirildiği biliniyor.

Ayrıca, Kirin 9000s işlemci hiper dizi özelliğiyle de ön plana çıkıyor. Bu teknolojinin ARM mimarisi içinde nasıl entegre edildiği tam olarak bilinmese de, ARM’ın otomotiv sektörü için geliştirdiği bazı HT mimarilerinden ilham alınmış olabileceği düşünülüyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli