Muhteşem Dünyamızdaki 29 Gerçeküstü Manzara
iPhone veya iPad’inizde boş alan açın

Sıradaki içerik:

iPhone veya iPad’inizde boş alan açın

e
sv

Muhteşem Dünyamızdaki 29 Gerçeküstü Manzara

50 okunma — 06 Temmuz 2019 08:09
Dünya tuhaf manzaralarla doludur. Bazıları binlerce yıl boyunca oluşturulmuş toprak oluşumları, bazıları ise gezegeni garip şekillerde değiştiren insan yapımı yaratımlardır.
muhtesem dunyamizdaki 29 gercekustu manzarayi gormelisiniz1013

Dünya, hayal gücümüzün ötesine geçen birçok doğal güzelliğe ev sahipliği yapıyor. İnsan eli değmemiş bu harika manzaralar, doğanın ne kadar büyüleyici ve etkileyici olabileceğini bir kez daha gözler önüne seriyor. Her biri kendine has özelliklere sahip olan bu yerler, adeta başka bir gezegenden gelmiş gibi hissettiriyor. Şimdi, sizler için derlediğimiz muhteşem dünyamızdaki 29 gerçeküstü manzarayı keşfetmeye hazır olun. Bu liste, doğanın büyüsüne kapılmanızı sağlayacak ve seyahat listenize ekleyeceğiniz yeni yerler keşfetmenize yardımcı olacak.

Norveç’te Gezilecek En İyi Yerler:  İlginizi Çekebilir

Muhteşem Dünyamızdaki 29 Gerçeküstü Manzara

Etiyopya’nın köpüren lav göllerinden, 2.000 yıl boyunca çölde bulunan bir göle, işte o kadar inanılmaz 29 manzara, gerçek olduklarına inanmak zor.

İspanya’daki Torrevieja kentinin yakınında, Las Salinas de Torrevieja adlı iki tuzlu ve çok pembe göl bulunmaktadır. Renge, belirli koşullar altında kırmızı bir pigment salgılayan alglerden kaynaklandığı söylenir.

Türkmenistan'daki Cehennem Kapısı

Türkmenistan’daki Cehennem Kapısı 1971’den bu yana alevlerini yakıyor. Bir şekilde, jeologlar tarafından kazara açıldığı için delik yanmaya devam ediyor.

Hierapolis-Pamukkale

Türkiye’nin batısındaki Denizli ilinde, Hierapolis-Pamukkale’nin doğal teraslı kaplıcaları, M.Ö. 2. yüzyıla kadar uzanır. Sudaki kalsitin oluşturduğu sıcak su kaynakları çarpıcı beyaz bulutlara benziyor.

Wai-O-Tapu

Yeni Zelanda’daki Wai-O-Tapu Termal Harikalar Diyarı, binlerce yıllık volkanik aktiviteden yapıldı. Yeni Zelanda’nın en renkli ve çeşitli jeotermal çekiciliği olarak kabul edilen site, köpüren çamur havuzları, mineral teraslar ve gayzerlere sahiptir.

Tanzanya’nın Natron Gölü, koyu kırmızı tonuyla bilinir. Zengin rengi alglerden ve tuz seven organizmalardan gelir ve haziran ayından kasım ayına kadar milyonlarca flamingo ziyaretçisini çeker.

Tanzanya Natron Gölü

Cenevre’de, gezginler birbirleriyle çarpışan iki nehrin görkemli manzaralarına tanık olabilirler. Rhône nehrinin kaynağı Rhône Buzulu, Arve Nehri ise Chamonix vadisindeki buzullar tarafından besleniyor. İkisi birbirine karışınca, çarpıcı bir manzara yaratır.

Rhône Buzulu

Etiyopya’nın kuzeydoğu köşesindeki Danakil Depresyonu, 145 derece Fahrenheit (62 santigrat derece) sıcaklığa ulaşan, gezegenin en sıcak yerlerinden biridir. İki aktif volkan, köpüren lav gölü, gayzerler, asit havuzları ve çeşitli maden yatakları ile ortam başka bir gezegenden gelen bir şeye benziyor.

Çin’in Yunnan eyaletinin pirinç terasları yamaca oyulmuştur. Farklı bitki örtüsü tipleri, manzaraya alternatif renk tonları vermektedir.

Çin'in Yunnan eyaletinin pirinç terasları yamaca oyulmuştur

Page, Arizona yakınlarında bulunan Antilop Kanyonu, Güney Amerika’daki en çok fotoğraflanan kanyondur. Gezginler, akıcı, dalga benzeri dokusuna hayran kalırken renklerini şaheserini yakalamak için buraya akın ediyor.

Antilop Kanyonu

Göreme Milli Parkı ve Kapadokya Kayalıkları tamamen erozyondan yaratılmış volkanik manzaralardır. Bu, Türkiye’nin bu bölgesinde görülebilen ‘peri bacaları’ adı verilen dorukları içerir. Bu arada, Kapadokya Vadisi, bugün hala ziyaret edebileceğiniz binlerce yıllık mağara evlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Kapadokya

Crescent Gölü (veya Çince “Yueyaquan”), Gobi Çölü’nde oturan yarım ay şeklinde bir tatlı su kaynağıdır. Vahanın yaklaşık 2.000 yıldan beri var olduğuna inanılıyor (su seviyelerinin düştüğünü görmesine rağmen) ve ilgi çekici yerler arasında kumul sörfü ve deve gezintisi gibi etkinlikler yer alıyor.

Crescent Golu

İlk bakışta, kuzeydoğu Brezilya’daki Lencois Maranhenses Kum Tepeleri ortalama kum tepeleri grubunuza benziyor, ancak vadiler suyla doludur, çünkü alçak araziler ıslak mevsimde sık sık sular altında kalır. Balık bile havuzlarda yaşıyor.

Kum Tepeleri

Wyoming’in Yellowstone Ulusal Parkı’ndaki Grand Prismatic Spring’e hayran kalın. ABD’deki en büyük doğal kaplıca olan kışın yaz aylarında turuncu ve kırmızılardan yeşil tonlara değişen göz kamaştırıcı renkleri için bir favori.

Wyoming'in Yellowstone Ulusal Parkı

Avustralya, Whitsunday Adası’ndaki Whitehaven Plajı, gelgitin kumu ve suları bir araya getirdiği ve nefes kesici bir kombinasyon yaratan bir koya ev sahipliği yapıyor. Beyaz kumlar ve turkuaz sular, muhteşem bir manzara elde etmek için kusursuz bir şekilde karışıyor gibi görünüyor.

Whitehaven Plajı

Islak mevsim boyunca, Bolivya’daki Salar de Uyuni tuz daireleri ince bir su tabakasıyla kaplanır ve gökyüzünün gerçeküstü yansımalarına neden olur.

Tuz Daireleri

Japonya’nın Yamagata Vilayeti’nin dağlarında bulunan Zao Onsen kaplıca ve kayak merkezini ziyaret edin ve büyüleyici şekilleri almak için yoğun miktarda karla kaplı ağaçları ‘buz ağaçlarını’ göreceksiniz.

Zao Onsen

Salinas Grandes, Arjantin’de büyük bir tuz çölüdür. Tarla 2.300 kilometrekarelik (3.700 kilometrekare) uzanıyor ve hayranlık uyandıran genişliğindeki tuzlu su havuzlarını içeriyor.

Salinas Grandes

Kamboçya, Angkor’da bulunan Ta Prohm tapınağı, devasa ağaç kökleri duvarları boyunca yana doğru büyüyen, yere ve yapıya hakim olan inanılmaz derecede etkileyici bir manzara.

Ta Prohm

Namibya’nın Namid-Naukluft Park’ında bulunan Namib Kum Denizi, bir kıyı çölüdür. Kumul alanları genellikle sisle temas ederek bir dizi yaban hayatı için eşsiz bir ortam yaratır.

Kum Denizi

Endonezya’nın Flores adasındaki Kelimutu volkanı, turkuazdan zengin yeşile uzanan üç renkli göle ev sahipliği yapıyor. Göller inanılmaz derecede yoğundur ve minerallerin çözünmesinin neden olduğu düşünülen renklerinin çarpıcı görünümüne katkıda bulunur.

Kelimutu volkani

Dalga, Arizona ve Utah sınırına yakın Paria Kanyonu-Vermillon Kayalıkları Çölünde bulunan bir kumtaşı kaya oluşumudur. Renkli ve benzersiz oluşumları ve ona ulaşmak için gereken zor yürüyüşler ile tanınır ve ziyaret etmek için izin almanız gerekir.

Paria Kanyonu

Kolombiya’daki Caño Cristales, farklı hava koşullarında kırmızı, mavi, sarı, turuncu ve yeşil tonları alan bir su bitkisinde kaplanmıştır. Yılın çoğunda başka bir nehre benziyor, ancak haziran ayından aralık ayına kadar, nefes kesen gökkuşağı gibi göründüğü söyleniyor.

Cano Cristales

Utah’da bulunan Bryce Canyon Ulusal Parkı, erozyondan oluşan ve hoodoos adı verilen parlak renkli jeolojik yapılara ev sahipliği yapmaktadır. Park, dünyadaki en büyük hoodoos koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

hoodoos

New Mexico’daki White Sands Ulusal Anıtı, dünyanın en büyük alçı kumul alanına ev sahipliği yapmaktadır. Yaklaşık 275 kilometrekare (442 kilometrekare) beyaz kum tepeleriyle bölge karla kaplı gibi görünüyor.

White Sands

Sahra’nın Gözü olarak da bilinen Richat Yapısı, Sahra Çölü’nün ortasında büyük bir bullseye benziyor. Neredeyse 30 mil (48 km) uzanan bir çapa sahip olan erozyonun bir sonucu olduğu düşünülmektedir ve bilim adamları ve gezginler için bir mucize olarak durmaktadır.

Sahra Gözü

Hırvatistan’ın Plitvice Gölleri Milli Parkı, hem güneydoğu Avrupa’nın en eski parklarından biri hem de Hırvatistan’ın en büyük parklarından biridir ve Mala Kapela Dağı ile Plješivica Dağı arasında birbirine bağlı 16 göl bulunmaktadır. Göller, doğal barajlar oluşturmak için suları yıllardır traverten kireçtaşı bariyerleri bırakan yemyeşil ormanlar ve şelalelerle çevrilidir.

Hırvatistan'ın Plitvice Gölleri Milli Parkı

Washoe County’de bulunan Nevada Fly Geyser, 1916’da kazara kuyu sondajı ile yaratıldı. 1960’larda, su, sondaj yapılan bölgeden kaçmaya başladı ve çarpıcı değişen renkleri ile tanınan şofben yarattı.

Nevada Fly Geyser

Rusya, Kamçatka’da bulunan buz mağaraları, güneş ışığı buzul buzu boyunca akarken ortaya çıkan çarpıcı oluşumlar ve tonlar, maviler, yeşiller ve sarılar ile tamamlanır.

Buz Mağaraları

Namibia’nın Dead Vlei’si veya “ölü bataklık”, dünyadaki en yüksek kum tepelerinin bazıları ile çevrilidir ve 900 yıldan daha eski ölü ağaçlarla çevrilidir.

Ölü Bataklık

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli