Ford Capri 40 Yıl Sonra Elekrikli Olarak Yeniden Doğdu
Netflix Türkiye’de Haftanın En Popüler Dizileri Açıklandı!

Sıradaki içerik:

Netflix Türkiye’de Haftanın En Popüler Dizileri Açıklandı!

e
sv

Ford Capri 40 Yıl Sonra Elekrikli Olarak Yeniden Doğdu

69 okunma — 11 Temmuz 2024 10:34
Ford, efsanevi Capri modelini elektrikli SUV olarak geri getiriyor. 627 km menzil sunan yeni Ford Capri'nin tüm detaylarını ve özelliklerini keşfedin!
Ford Capri 40 Yıl Sonra Elekrikli Olarak Yeniden Doğdu

Ford, geçmişte Avrupa’da başarılı satış rakamlarına ulaşan 1969 model Capri ismini taşıyan yeni elektrikli SUV‘unu tanıttı. 627 km‘ye kadar menzil sunabilen otomobilin özellikleri ve detayları neler? Bu makalede, Ford’un yeni elektrikli modeli Capri’nin tasarımından motor seçeneklerine, donanımlarından fiyatına kadar tüm ayrıntılarını bulacaksınız.

Tasarım ve Boyutlar

Yeni Ford Capri, 1969 yılında piyasaya sürülen orijinal Capri‘nin sadece ismini değil, bazı tasarım öğelerini de paylaşıyor. Örneğin, iki far arasında uzanan siyah şerit şeklindeki sahte ızgara orijinal modeli andırıyor. Coupe şeklinde eğimli C sütunu ve oval arka cam eski modeli anımsatan detaylar arasında yer alıyor.

Ford Capri 40 Yıl Sonra Elekrikli Olarak Yeniden Doğdu

 

Volkswagen’in MEB platformunu kullanan elektrikli Ford Capri, 4.634 mm uzunluğa, 1.872 mm genişliğe, 1.626 mm yüksekliğe ve 2.767 mm aks mesafesine sahip orta boy fastback gövde tipinde bir araç. Eğimli C sütunu ile sportif bir görünüme sahip olan otomobil, bu tasarım ile alandan bir miktar fedakarlık ediyor.

İç Tasarım ve Teknoloji

İç kısımda 14,6 inçlik dikey yerleştirilmiş bilgi-eğlence ekranı dikkat çekiyor. Bu ekran geriye doğru kaydırılarak özel bir saklama bölmesine ulaşılabiliyor. Capri’de aynı zamanda ısı pompası da bulunuyor. Böylece kışın daha yüksek menzil elde edilebiliyor.

Ford Capri 40 Yıl Sonra Elekrikli Olarak Yeniden Doğdu

Motor ve Batarya Seçenekleri

Ford Capri, 282 beygir (210 kW) güç sunan arkadan itişli ve 335 beygir (250 kW) toplam güce sahip çift motorlu AWD olmak üzere iki motor konfigürasyonuna sahip. Arkadan itişli Capri, 0-100 km/s hızlanmasını 6.4 saniyede tamamlayabiliyor ve 180 km/s azami hıza ulaşabiliyor. Çift motorlu modelin 0-100 km/s ivmelenmesi ise 5.3 saniye olarak belirtiliyor.

Motor SeçenekleriGüç (kW)Güç (Beygir)Hızlanma (0-100 km/s)Azami Hız (km/s)
Arkadan İtişli2102826.4 saniye180
AWD (Çift Motor)2503355.3 saniye

Batarya tarafında lityum iyon NMC tipi pil hücreleri kullanılmış. Temel versiyonda 135 kW’a kadar şarj hızını destekleyen 77 kWh büyüklüğünde batarya bulunurken, çift motorlu versiyonda şarj hızı 185 kW’a ve kapasite de 79 kWh‘a çıkıyor. Ford’un verilerine göre temel model tek şarjla 627 km menzil sunabilirken, AWD versiyon tek şarjla 592 km mesafe katedebiliyor.

Ford Capri 40 Yıl Sonra Elekrikli Olarak Yeniden Doğdu

 

Batarya SeçenekleriKapasite (kWh)Şarj Hızı (kW)Menzil (km)
Temel Model77135627
AWD Model79185592

Donanım ve Fiyat

Ford Capri, sunduğu donanım seçenekleri ile dikkat çekiyor. Tüm modeller, 12 yönlü masaj destekli koltuklar, yere Capri görüntüsü yansıtan ısıtmalı ve katlanır yan aynalar, kablosuz telefon şarjı, kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto desteği, matriks LED ışıklar, eller serbest arka bagaj kapağı ve subwoofer’lı 10 hoparlörlü B&O ses sistemi ile geliyor.

 

Premium Model

Premium modelde ise, 19 inçten 20 inçe yükselen jantlara ek olarak, baş üstü gösterge ekranı, aktif park yardımı, şerit değiştirme yardımcısı ve 360 derece kamerayı içeren bir sürücü destek paketi sunuluyor.

Ford, otomobilin fiyatını resmi olarak açıklamasa da, 47 bin euro’dan başlayan fiyatlarla Avrupa’da satışa sunulması bekleniyor.

Ford, Capri modelini elektrikli SUV olarak yeniden piyasaya sürerek, hem nostalji rüzgarı estiriyor hem de modern ve çevre dostu bir araç sunuyor. 627 km’ye kadar menzil, etkileyici performans ve zengin donanım seçenekleri ile yeni Ford Capri, elektrikli araç pazarında güçlü bir konum elde etmeye aday.

Ford Capri 40 Yıl Sonra Elekrikli Olarak Yeniden Doğdu

Siz Ne Düşünüyorsunuz?

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: carscoops

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli