DRAM Ve SSD Fiyatlarında Önümüzdeki Dönemde Artış Tahmin Ediliyor!
Milli Deniz Topu’nun İlk Teslimi Gerçekleştirildi

Sıradaki içerik:

Milli Deniz Topu’nun İlk Teslimi Gerçekleştirildi

e
sv

DRAM ve SSD Fiyatlarında Önümüzdeki Dönemde Artış Tahmin Ediliyor!

13 okunma — 15 Ekim 2023 17:18
Yarı iletken pazarında son dönemde yaşanan fiyat düşüşleri, önümüzdeki aylarda yavaşça sona erebilir. Araştırma şirketi TrendForce, 2023'ün son çeyreğine yönelik DRAM pazarı tahminlerini yayınladı. İşte detaylar:
dram ve ssd fiyatlarinda onumuzdeki donemde artis tahmin ediliyor10446

Yarı iletken sektöründe yaşanan tedarik ve stok problemi sonrasında piyasa eski hareketliliğine kavuşmaya başlıyor. Araştırma şirketi TrendForce, DRAM ve SSD piyasası için yeni bir değerlendirme raporu hazırladı. Fiyatlarda yüzde 10’luk bir artış öngörülüyor. İşte ayrıntılar.

DRAM ve SSD Piyasasında Fiyat Artışı Geliyor

Pandeminin getirdiği sıkıntılar sonrasında NAND ve DRAM piyasalarında satışlarda ciddi bir azalma ve arzda fazlalık meydana geldi. Sonrasında SSD fiyatlarında yüzde 30’luk bir düşüş gözlemlendi. Ancak piyasa bu durumdan yavaşça sıyrılmaya başlıyor. Geçen yaz sona eren olumsuz trendin ardından, sektörde kısmi bir iyileşme öngörülüyordu ve bu tahminler şimdi gerçek olmaya başlıyor.

Yeni verilere göre, 4. çeyrekte DRAM fiyatlarında yüzde 10’a varan bir artış yaşanması bekleniyor. Bu çerçevede, DDR5 PC DRAM’lerde yüzde 3-8, DDR4 modüllerinde ise yüzde 5’lik bir fiyat artışı öngörülüyor. Sunucu, GPU ve mobil bellek segmentlerinde de benzer fiyat hareketleri bekleniyor. En dikkat çekici artışın ise mobil cihazlarda kullanılan LPDDR5X DRAM’lerde (yüzde 5-10 arası) meydana geleceği öngörülüyor.

DRAM ve SSD Fiyatlarında Önümüzdeki Dönemde Artış Tahmin Ediliyor!

Üreticilerin stok fazlası nedeniyle yapmış olduğu üretim kısıtlamaları, fiyatlara istikrar getirmeye başladı. Bilindiği üzere Eylül ayında Samsung, üretimi azaltma kararı almıştı ve bu durumun dördüncü çeyreğe dek sürmesi öngörülüyordu. Bu nedenle, fiyatlardaki toparlanmanın 2024’te daha belirgin olması bekleniyor.

Araştırma şirketi TrendForce, yıl sonu için nispeten temkinli bir görüş belirtiyor. Tüketici taleplerindeki değişiklikler ve üretimdeki dalgalanmalar, fiyat hareketlerini daha da belirginleştirebilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli