Milli Deniz Topu'nun İlk Teslimi Gerçekleştirildi
2023 Jeep Modelleri ve Fiyatları

Sıradaki içerik:

2023 Jeep Modelleri ve Fiyatları

e
sv

Milli Deniz Topu’nun İlk Teslimi Gerçekleştirildi

16 okunma — 15 Ekim 2023 17:08
Deniz platformları için kritik öneme sahip olan Milli Deniz Topu artık envanterde yerini aldı. Bu yerli üretimle birlikte, yurt dışından alım sırasında karşılaşılan maliyet yükü büyük ölçüde azaltılmış olacak.
milli deniz topunun ilk teslimi gerceklestirildi10441

Türkiye, savunma sanayi alanında yerli üretimlerini hızla artırıyor. İstanbul Tersanesi Komutanlığı ve Makine ve Kimya Endüstrisi’nin (MKE) işbirliği ile üretilen 76/62 mm Milli Deniz Topu, bu başarılardan yalnızca biri. MKE, dışa bağımlılığını azaltmak için yurt dışından alınan teknolojilere milli çözümler getirirken aynı zamanda modern tehditlere cevap verebilecek yenilikçi ürünler geliştirmeye devam ediyor. 2021’in sonlarında test atışları başarıyla gerçekleşen bu top, aktif envanterdeki yerini almaya hazırlanıyor.

Artık sahada

Milli Deniz Topu, karada başarılı testlerin ardından TCG BEYKOZ korvetine monte edilerek deniz testlerine tabi tutuldu. Tüm testlerin ardından top, kullanıma hazır durumda.

İlk adım atıldı

Bu başarının ardından sipariş aşamasına geçilen top için MKE, ilk teslimatını Açık Deniz Karakol Gemisi için yaptı. Bu projede yer alacak olan iki gemi, Türkiye’nin deniz sınırlarını koruma görevini üstlenecek ve her iki gemide de Milli Deniz Topu etkin bir şekilde kullanılacak. Bu gemiler; keşif, istihbarat, arama kurtarma, denizde terörle mücadele, denetim ve özel harekat görevleri gibi çok sayıda operasyonda aktif olacak.

Milli Deniz Topu'nun İlk Teslimi Gerçekleştirildi

Üretim Hattı Faaliyete Geçti

MKE AŞ, MİLGEM 6, 7, 8’inci gemileriyle birlikte Açık Deniz Karakol Gemisi Projesi‘nin ikinci gemisi için kullanılacak Milli Deniz Topu‘nun üretimine başladı. Bu ürün, uluslararası pazarda ciddi bir talep potansiyeli taşıyor. MKE, bu kapsamda topun uluslararası müşterilere de satılması için çeşitli görüşmeler gerçekleştiriyor.

Tedarik Engelleri Ortadan Kalkıyor

Milli Deniz Topu, Türk Deniz Kuvvetleri‘ne üst düzey hareket kabiliyeti kazandırıyor. Bu yerli üretimle, yurt dışından alım sırasında yaşanan ekonomik zorluklar ve potansiyel ambargolar aşılmış olacak. Aynı zamanda yurt dışı tedarik süreçlerinde yaşanan ve projeleri olumsuz etkileyen gecikmelerin de önüne geçilmiş olacak.

Yüksek Atış Kapasitesi

Milli Deniz Topu, hava savunma, su üstü taarruzları ve kara bombardımanı gibi bir dizi görevde kullanılıyor. Dakikada 80 atış kapasitesiyle dikkat çeken bu top, 20 kilometrelik bir menzile sahip. MKE AŞ, bu projede yerli savunma sanayi kabiliyetlerini etkili bir şekilde kullanarak Milli Deniz Topu’nu sadece 12 ayda tamamladı. 76 milimetrelik topun getirdiği başarının ardından, 127 milimetrelik Deniz Topu’nun üretimi için de çalışmalara başlandığı bilgisini aldık. Bu yeni topun üretimi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı Tersaneler Genel Müdürlüğü ile iş birliği içerisinde yürütülüyor.

Milli Deniz Topu'nun İlk Teslimi Gerçekleştirildi

Milli Deniz Topu Özellikleri

  • Menzil:20km
  • Namlu Çapı: 76mm
  • Namlu Uzunluğu: 4.700mm
  • Namlu Soğutması: Su Soğutma Sistemine sahip
  • Atım Hızı: Azami 80 atış/dk
  • Mühimmatsız Ağırlık: 7.500kg Mühimmatlı Ağırlık: 8.500kg
  • Kapasite: 70 Mühimmat kapasiteli döner tip (drum/tambura) mermi besleme sistemine sahip.
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli